Alzheimer hastalarında görülen gündelik sorunlarla nasıl baş edebiliriz?

Alzheimer hastalığı evde hassas bakım gerektiren bir hastalıktır. Alzheimer hastası ile yaşarken, günlük zorluklarla başa çıkmak için neler yapabiliriz?

Depresyon ve kaygı

Alzheimer hastası erken dönemde yaşamında yanlış giden bir şeyler olduğunu fark edecektir. Bu sebeple hastada depresyon ve kaygı sık rastlanan psikiyatrik rahatsızlıklar olarak görülür. Alzheimer hastaları bağımsızlıklarını kaybettikleri ve unutkanlık yaşadıkları için genellikle içine kapanık bir davranış sergilemeye başlarlar. Hastanızın depresif ve kaygılı olduğunu hissederseniz önce doktoruna başvurun. Keyifsiz görünüp, konuşmaları ve hareketlerinin yavaşlaması bir depresyon belirtisidir. Ayrıca ağlama,aktivitelere katılmayı reddetme, yemek yemek istememe, uyku bozukluğu gibi durumlarda depresyon belirtisidir

Depresyon ve kaygı belirtileri gösteren durumda, Alzheimer hastasını endişe duyduğu konu ile ilgili konuşturun ve konuşmalarını dikkatle dinleyin. Onu anladığınızı hissetirmeniz önemlidir. Bu durumla baş edebilemek için hastanın önceden yapmayı sevdiği şeyleri kısa süreli yapmasını sağlayın. Müzik dinlemek veya bir akrabanın, dostun ziyarete gelmesi iyi gelebilir.

Saldırgan davranışlar

Alzheimer hastası, alzheimer hastalığı sebebiyle kendini ifade edemediğinde kızgınlık duyarlar ve saldırgan davranışlarda bulunabilirler. Saldırgan davranışlarının muhtemel sebepleri şunlardır;

- Günlük ihtiyaçları karşılayamıyorsa,

- Kendilerine bakma konusunda yardım alıyorsa,

- Bir şeyi yanlış yaptığında eleştirildiğini hissediyorsa,

- Fazla gürültü, kalabalık veya baş edemeyeceklerini düşündükleri bir durumda şaşkınlık yaşıyorsa.

Böyle durumlarda yapmanız gerekenler,

  1. Olaylar kaşısında tepkisini görmek için zaman tanıyın.
  2. Stres yaratan durumu sakince ve basit cümlelerle açıklayın.
  3. Yapacağı işler konusunda yol gösterin.
  4. Yapacağı işler kolay halledebileceği parçalara bölünmeli.
  5. Başarısız olacağı kesin işlerden uzak tutun.
  6. Başarılı olduğu işleri överek hastanızı cesaretlendirebilirsiniz.
  7. Saldırgan davranışlar içine girdiğinde, onu rahatlatmaya çalışın. Ani ses ve hareketlerden kaçının, ilgisini dağıtmak için kısa bir süre odadan çıkabilirsiniz. Sizin sakin kalmanız çok önemlidir. Kesinlikle tartışmaya girmeyin.
  8. Öfkeli tavırlar içindeyken dikkatini dağıtacak şeyler yapın. Örneğin çok sevdiği bir yiyecek verebilirsiniz.
Sanrı ve halüsinasyonlar

Alzheimer hastalığı ilerledikçe kişilerde hayal görme ve sanrılar ortaya çıkabilir. Bununla başa çıkmak için hastayla; gördüğü veya işittiği şey konusunda tartışmayın. Bunları sizinde görüp, duyduğunuzu söyleyerek halisünasyona eşlik etmeyin ya da ortada bir sorun yokmuş gibi davranmayın. Sadece dinleyin. Alzheimer hastanızın daha huzursuz olmaması için sakin davranın.

Şüphe ve suçlama

Bazı Alzheimer hastası yaşlılar bütün çabanıza rağmen sizi eleştirebilirler. Bunun sebebi hastanın kafa karışıklığı olduğu unutulmamalıdır. Bu gibi durumlarda hastanın zihninin bizimki gibi çalışmadığını kendinize hatırlatmanız, üzüntünüzü azaltacaktır. Alzheimer demans hastaları şüpheyle yaşarlar. Tanıdıklarını unutabildikleri gibi, bir yerlerde unuttukları eşyaların çalınmış olduğunu düşünebilirler. Bu tip tavırlar sinirlendirici olsa da yaşlı ile asla tartışmaya girmeyin. Yaşlı ile iletişim içinde olan insanlara, bu siz veya bakıcısı olabilir, bu tavırların hastalığın bir etkisi olduğunu iyi anlatmak gerekiyor.

Amaçsız dolaşma

Evinde Alzheimer hastası olan hasta yakınlarının en büyük derdi hastanın kaybolmasıdır. Alzheimer'lı hasta bakımı oldukça güç bir iştir. Amaçsız dolaşma sebepleri; hafıza kaybı, sıkıntı, enerji, ağrı ya da rahatsızlık olabilir.

Neler yapabilirsiniz?

  • Temiz havada düzenli olarak yürüyüş yaptırabilirsiniz. Yürüyüş vaktini evde geçiren hasta için eğlenceli bir aktivitedir. Ayrıca gece de rahat uyumasını sağlar.
  • Müzik çoğunlukla en ağır hastaya bile ulaşmanızı sağlar. Ona müzik dinletip, şarkı söylemesini sağlayabilirsiniz.

Hastalar genellikle gece daha kötüleşirler. Gün boyunca anlam vermedikleri uyaranlarla uğraşmak onlar için çok yorucudur. Gece kalktıklarında yönlerini bulmakta zorlanırlar. Bu durumlarda hastayı gündüz uyanık tutarak gece iyi uyumasını sağlamalısınız. Akşamları hep aynı saatte yatmasını sağlayın ve bu olayı bir rutin haline getirin.

Sağlıkveyaşam

17 Eylül 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.