Alzheimer hastalığı: Çocukların bu hastalığı anlamasına yardımcı olmak

Alzheimer ve çocuklar- Korkularını giderin ve sorularını cevaplayın.

Yetişkinler için bile Alzheimer olan sevdiğiniz bir kişide hastalığın evrelerinin ilerlediğini görmek ve bunu izlemek ürkütücü olabilir. Bir çocuk olduğunuzu hayal edin ve büyük annenizin garip bir şekilde davrandığını ve sizin kim olduğunuzu tanımadığını anlamak oldukça zor bir durumdur. Gerekli olduğunda rahatı ve desteği sunmak ile yardımcı olabilirsiniz.

Çocuğunuzun sorularını cevaplayın

Çocuğunuz sorular sorduğu zaman, basitçe ve dürüstçe cevaplar verin. Örneğin :

  • Büyükannemin sorunu nedir ? Alzheimer in bir hastalık olduğunu anlatın. Çocukların, soğuk algınlıkları ve karın ağrıları gibi yetşikinlerinde bazen hastalanabileceklerini ve bu hastalığında farklı davrandırdığını ve bazı şeyleri unutturabildiğini anlatın. Dışardan aynı görünselerde, beyinleri bunu anlayacaktır.
  • Büyükannem artık beni sevmiyor mu? Alzheimer hastalığına yakalanmış olan yakınınız artık çocukları tanımıyorsa, çocuğunuz kendini dışlanmış olarak hissedebilirler. Çocuğunuza bu hastalığın büyükannesinin eşyaları veya kişileri hatırlamakta zorlanmasına neden olabileceğini anlatın ancak unutmayın ki çocuk bir kişinin hayatında halen en önemli bölümdür.
  • Bu benim hatam mı? Alzheimer lı olan birisi anahtarlarını veya cüzdanını unuttuğunda çocuğunuzun yanlış birşey yaptığını belirtiyorsa çoçuğunuz kendini bundan sorumlu hissedebilir. Bu durumun çocuğunuzun bir hatası olmadığını açıklayın.
  • Sende Alzheimer olacak mısın? Alzheimer hastalığının bulaşıcı bir hastalık olmadığını çocuğunuza anlatın. İnsanların çoğunluğu Alzheimer olmazlar.
  • Daha sonra ne olacak ? Alzheimer hastası olan yakınınıza evinizce bakıyorsanız, çocuğunuzu rutin değişiklikler için hazırlayın. Çocuğunuza bu kişinin iyi günleri ve kötü günleri olduğunu anlatın. Gelecek ne olursa olsun, o kişinin çocuğunuzu halen sevdiğini anlatın.

Çocuğunuz bakımını yaptığınız Alzheimer hastası olan yakınınızın durumunu anlatmakta zorlanıyorsa, konuyu siz açın. Bu kişide çocuğunuzun ne tip değişikliklerin farkında olduğunu sorun. Çocuğunuzun açıklamaları onun duygularına ve endişelerine doğal olarak bir açıklama olabilir. Sinirli, üzgün veya kızgın hissetmenin normal olduğunu çocuğunuza söyleyin. Siz de zaman zaman bu şekilde hissedebilirsiniz.

Alzheimer hastalığını çocuğunuzun daha iyi anlamasını sağlamak için, hastalıklarla ilgili yaşına uygun kitaplar bularak okuyabilirsiniz veya diğer eğitim kaynaklarından yararlanabilirsiniz.

Duygusal açıklamalar için hazırlanın

Çocuğunuz duygularının yanlış yönde olduğunu görülebilir. Örneğin, baş ağrılarından veya diğer fiziksel durumlardan şikayetlenebilir. Çocuğunuzun okul hayatı yavaş yavaş başka taraflara kaymaya başlayabilir. Sevdiğiniz kişiye evinizde bakıyorsanız, çocuğunuz evinize arkadaşlarını davet etmede zorlanacaktır veya zamanının çoğunluğunu ev dışında geçirmeye başlayacaktır.

Bu tarzdaki davranışları farkederseniz, nazik bir şekilde bunu belirtin ve çocuğunuzun rahatını sağlayın ve ona olan desteğinizi verin. Çocuğunuzun endişelerini dinleyin ve onun duygularını paylaşırken kendisini güvende hissetmesini sağlayın.

Aradaki bağı koruyun

Çocuğunuzun Alzheimer hastası olan yakınız ile birlikte aradaki bağı korumasına yardımcı olun. Örneğin onları bir masada oturtabilirsiniz. Paylaşılan boş vakitlerde oldukça önemlidir. Hatta küçük çocuklar bile Alzheimer olan yakınızla albümlere bakarak, müzik dinleyerek veya diğer basit aktiviteleri yaparak zaman geçirmelerini sağlayın.

Çocuğunuz sevdiğiniz kişiye karşı sabırsız bir şekilde davranıyorsa, çocuğunuza yapılan hareketlerin kasti olmadığını, hastalığın bir sonucu olduğunu hatırlatın. Bununla birlikte, Alzheimer hastası olan yakınınızı ne kadar çok sevdiğinizi göstermenin yollarını bulun. Sevdiğiniz kişi çocuğunuzun ismini unutsa da, halen sevgi ve şefkat hissedebilir.

Sağlıkveyaşam

19 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.