Alzheimer hastalığı: Egzersiz yapmak hafıza kaybını önleyebilir mi?

Alzheimer hastalığı - Düzenli olarak egzersiz yapmak Alzheimer'ı önlemek ve bilişsel fonksiyonları geliştirmek için en iyi yöntemdir.

Evet, egzersiz yapmak hafıza kaybını önleyebilir ve zihinsel beceri fonksiyonlarını geliştirebilir. Egzersiz yapmak kemik ve kaslarınızı güçlendirir, kalp ve damar hastalıkları ve diyabet (şeker hastalığı) riskini ve stresi azaltır. Ayrıca düzenli yapılan fiziksel aktivitelerin de beyine birçok faydası bulunmaktadır. Araştırmalar fiziksel olarak aktif olan insanların zihinsel fonksiyonlarında düşüş deneyiminin daha az olduğu ve Alzheimer Hastalığının ilerlemesinin daha düşük bir seviyede olduğunu göstermiştir.

Haftada birkaç kez 30 dakika ile 60 dakika arasında egzersiz yapmak:

  • Sağlıklı bireyler için unutkanlığı önlemek, akıl yürütebilmek ve öğrenme becerilerinin yüksek olması konusunda fayda sağlar.
  • Hafif derecede Alzheimer hastalığı veya hafif bilişsel fonksiyon bozukluğu olan insanlar için hafıza geliştirme, muhakeme, yargı ve düşünme yeteneklerini (zihinsel beceri fonksiyonlarını) geliştirir.
  • Bu hastalığa yakalanma riski olan insanlar için Alzheimer başlangıcını geciktirebilir ya da hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir.

Fiziksel aktivite beyine sadece kan akışına yardımcı olmaz. Yaşlılık ile beyinde seviyesi artan kimyasallardan da beyni korur ve beyin ile vücut bağlantıları arasındaki ilişkiyi de arttırır.

Ne derecede bir egzersizin beyin fonksiyonlarını ve hafızayı geliştireceğini, hastalığın gidişatını yavaşlatabilmek için neler yapılabileceğini netleştirmek için daha çok araştırma yapılması gerekmektedir. Herşeye rağmen düzenli yapılan egzersiz fiziksel ve zihinsel açıdan zinde kalmak için önemlidir.

Sağlıkveyaşam

26 Mayıs 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.