​Amniyosentez Nedir?

Amniyosentez anne karnındaki bebeğin sağlıklı bir bebek olup olmadığını ölçen bir çeşit testtir. Anne karnında 16. ve 22. gebelik haftaları aralığında olan bebeğin içinde yüzmüş olduğu amniyo sıvısında bebeğe ait hücre kalıntıları vardır. Bu hücre kalıntıları idrarından yutak borusundan, midesinden, ağzından ve yutağından gelen hücrelerdir.

Uzun ve ince bir şırınga yardımıyla anne karnından içeriye iğnenin ucu, içeriye sokulur ve bebeğin yüzmüş olduğu sıvıdan bir parça alınır. Bu yöntem oldukça ağrısız bir yöntemdir. Anne karnından alınan amniyo sıvısı laboratuara gönderilerek her türlü genetik hastalık ve anomali testine tabi tutulur. Çıkan sonuçlar temiz ise bebeğin dünyaya sağlıklı gelme olasılığı oldukça yüksektir. Ancak test sonuçları olumsuz çıkar ise bebeğin sahip olduğu hastalıklar daha anne karnındayken belirlenmiş olur e buna dair alınması gereken önlemler alınmış olur.

Amniyosentez Kimlere Yapılır: Amniyosentez her hamile olan kadına yapılmaz ancak yapılması şart olan bazı özel durumlar mevcuttur. Bu durumlardan ilki 35 yaş üstü hamile kalan kadınlar için geçerlidir. 35 yaş üstü gebe kalan bütün kadınlar amniyosentez test yapılmaktadır. Ayrıca aile downsendromlu bir birey var ise yine anne karnındaki bebek için amniyosentez yapılması gerekmektedir. Üçlü veya ikili tarama testi sonuçları da riskli çıktığı zaman amniyosentez yapıldığı gibi bir takım enzim eksikliklerinde de aynı test yapılmaktadır. Kan uyuşmazlığı olan çiftlerdeki kan uyuşmazlığı seviyesinin şiddetinin ölçülmesi için de yine amniyosentez uygulanır.

Amniyosentezin Bebek Üzerindeki Olumsuz Etkileri Nelerdir: Her tıbbı müdahalede olduğu gibi amniyosentez müdahalesinde de riskler vardır.Ancak bu riskler uzman ve eğitimli eller de oldukça düşük bir yüzdeye sahipken, uzman olmayan ellerde ve merdiven altı işletmelerde daha yüksek bir yüzdeye sahiptir. Amniyosentez işlemi sırasında düşük riski bilimsel olarak %0.5 gibi düşük bir rakamdır ki böyle bir yüzde oranı hemen hemene her tıbbı müdahalede oluşabilecek riskler için geçerlidir. Düşük riskinin oluşması için bebeğin iğneden zarar görmesi ya da plesantanın iğneden zarar görmesi gerekmektedir.Bunun yanı sıra bazen işlem sonrasında plesanta da açılan delikten sıvı kaybı kimi zaman bir iki gün sürebilir. Böyle bir durumda amniyo sıvısında çok az bir azalma olur ancak anne adayı bol su içerek bu sıvı kaybını telefi edebilir.Ancak bu sıvı kaybı çok olursa ve telafi edilmez ise erken doğum tetiklenebilir ve erken doğum olasılığı artar. Ayrıca merdiven altı işletmelerde kullanılan şırıngalarda enfeksiyon olabileceği için işlem sonrasında bebeğin içinde bulunduğu plesenta ya da fetus enfeksiyon kapabilir. Ancak genel olarak bakıldığında amniyosentez işlemi bebek ve bebeğin sağlığı için oldukça önemli bir işlemdir ve doktorun önerisi doğrultusunda yapılmalıdır ve düşük riski oldukça az olan ağrısız bir işlemdir.

Sağlıkveyaşam

01 Şubat 2018

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.