​Anne Sütünün Yararları Nelerdir?

Anne sütü bebeklere ilk doğduklarından itibaren 6 aylık olana kadar verilmesi gereken tek besindir. Anne sütü bebek gelişimini desteklediği gibi anneye de birçok açıdan faydası vardır.

Anne sütü emen bebeklerle anne sütü almayan bebekler karşılaştırıldığında anne sütü almayanların veya erken bırakanların hastalıklara çok daha açık olduğu, zayıf yapıda oldukları ve gelişimlerini tamamlayamadıkları görülmüştür. Anne sütü bebeğin fiziki gelişimini etkilediği gibi ruhsal gelişimini de etkilemektedir. Anne sütü bebeklerde ilk 6 aylık dönemde tek gıda olarak kullanılmalıdır. Eğer bebek bir şekilde anne sütünden mahrum kalmışsa bu süreçte anne sütüne en yakın gıdalardan yararlanmalıdır. Ancak uzmanlar anne sütünün fiziksel ve ruhsal gelişimi desteklemesinden dolayı anne sütünü 2 yaşına kadar almaları gerektiğini söylüyor.

Emzirmenin Faydaları

Emzirme annenin rahim kaslarını harekete geçirerek rahmin iyileşmesini sağlamaktadır. Annede oluşan doğum sonrası kanamaların erken kesilmesini de sağlamaktadır. Anne sütü hem bebeği hem de anneyi gelebilecek hastalıklara karşı da korumaktadır anne sütü bebeklerde kansızlık eksikliğini kapatır. Bebeğin ilk 6 ay içindeki tüm ihtiyaçlarını karşılayacak düzeydedir. Mamaya göre sindirimi çok daha doğaldır. Bebekte gaz oluşumunu mamaya göre en aza indirir. Anne sütü bebekleri çeşitli hastalıklara karşı korur. Anne sütü vitamin yönünden oldukça zengindir. Bebeğin anne sütü ile alerjen bir durumla karşılaşması imkansızdır.

Anne Sütünü Artırmak İçin Anne Nasıl Beslenmelidir

Anne sütünü artıran ve daha çok oluşmasını sağlayan bazı gıdaları annenin doğumdan sonra alması gerekir. Anne vücudunun toparlanması ve kuvvet kazanması için de bu gıdaları almalıdır. Doğum yapan anne diğer kadınlara göre çok daha fazla enerjiye ihtiyacı vardır. Ayrıca emzirme sürecinde vücudundan sürekli olarak su kaybı yaşadığı için de bu miktarı yerine koyabilmek için sürekli olarak su tüketmesi gerekir. Ayrıca dinlenmeli ve uykusunu alabilmelidir. Stres ve üzüntü anne sütünün miktarını etkiler. Ayrıca bebek anne sütü yoluyla annenin bu durumlarını hisseder. Bu sebeple annenin stres, üzüntü ve yorgunluktan uzak kalması gerekir. Emzirme dönemi boyunca anne birçok değerini bebeğe verebilir. Bu sebeple kilo kaybı ve saç dökülmesi yaşanabilir. Annenin vitamin ve mineral yönünden zengin besinlerle beslenmesi gerekir.

Nasıl Emzirilir

Emzirme pozisyonu annenin ve bebeğin rahat olması bakımından oldukça önemlidir. emzirmeden önce annenin bazı hijyen kurallarına dikkat etmesi gerekiyor. Öncelikle anne her emzirmden önce meme başını temizlemelidir. Temizleme işini önceden kaynamış ve soğumuş suya peçete veya pamuk batırarak yapabilir. Anne emzirmeden önce ellerini temizlemelidir. Emzirirken annelerin şikayet etttiği konuların başına sırt ağrısı geliyor. Sırt ağrılarını önlemek için anne sırtını yaslayabileceği bir yere oturmalıdır. Bebeği sırtından boynuna doğru tutmalıdır. Bu şekilde bebek daha rahat emer. Bebekler uyurken anne memesini bebeğe yaslayabilir.

Sağlıkveyaşam

10 Aralık 2018

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.