Antibiyotikler ve hamilelik: Güvenli midir?

Antibiyotikler ve gebelik ile ilgili öğrenmeniz gereken herşeyi öğrenebilirsiniz. 

Gebelik sırasında antibiyotikler genellikle reçete ile verilir. Özel bir ilaç tedavisi mutlaka dikkatle seçilmelidir. Bazı antibiyotikler hamilelik süresince alınabiliyor olsa da bazıları alınamaz. Güvenlik değişken faktörlere (antibiyotik tipi, hamilelik süresince aldığınız antibiyotiği ne kadar miktarda ve ne kadar sürede alındığına) bağlıdır.

Hamilelik süresi boyunca güvenle alınabilecek antibiyotiklerde mevcuttur.

Hamilelik süresince tetrasiklinler gibi antibiyotiklerden kaçınılmalıdır. Hamile bir kadının karaciğerine ve gelişen bebeğin dişlerinin rengine zarar verebilir.

Buna ek olarak, idrar yolu iltihaplarına nadir doğum kusurları ile ilişkilendirilen nitrofuran türevleri ve sülfonamid olarak adlandırılan iki sınıf antibiyotik genel olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte bu antibiyotiklerle ilgili doğumu etkilediğine dair kesin ve net bir kanıt yoktur, ek araştırmalara gerek duyulmaktadır. Bu ilaçların bazı durumlarda kesin olarak kullanılmaktadır.

Sizin için en iyi tedavi yöntemi antibiyotik ile yapılan tedavi ise, doktorunuz uygun dozajı ve uygun antibiyotiği size reçete edecektir.

Sağlıkveyaşam

15 Eylül 2015

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.