Araç koltuk güvenliği : En çok yapılan 10 yaygın hatayı önleyin

Araç koltuk güvenliği - Yaygın hataları göz önünde bulundurun ve bunlardan nasıl kaçınabileceğinize göz atın. 

Araç koltuk güvenliği seyahat sırasında çocuğunuzun güvenliği için oldukça büyük bir önem taşımaktadır, ancak koltuğu araca düzgün bir şekilde yerleştirmek ve çocuğunuz büyüdükçe çocuğunuzu bu koltuğa oturtmak zor olabilir. İş araçlardaki çocuk koltuğu güvenliğine geldiğinde ebeveynlerin yaptığı 10 temel yanlışı görün ve bu yanlışlardan nasıl kurtulabileceğinizi öğrenin. 

No. 1: Geçmişine bakmadan kullanılmış bir çocuk koltuğu kullanmak 

Kullanılmış bir çocuk koltuğu almayı düşünüyorsanız, aşağıda belirtilen maddeleri göz önünde bulundurun : 

 • Üretim tarihini ve model numarasını gösteren etiket ve talimatlara dikkat edin
 • Geriçağrılmamış olmasına dikkat edin
 • Üretim tarihinden itibaren 6 yıldan fazla zaman geçmemeli
 • Görünen bir hasarı veya kaybolan bir parçası olmamalı
 • Orta düzeyde veya ciddi bir kaza geçirmemiş olmamalı

Alacağınız çocuk koltuğunun geçmişini bilmeden, kullanmayın. 

No. 2: Çocuk koltuğunu araç içerisinde yanlış noktaya yerleştirmek

Bebek koltuğu için aracın en iyi noktası arka koltuklardır, ve aktif airbag lerden uzak bir konumdur. Bebek koltuğu ön koltuklara konumlandırıldığında ve airbag patladığı zaman, çocuğunuzun kafasının bulunduğu arkaya dönük araba koltuğuna bebeğinizin kafası çarpar  bu da ciddi veya ölümcül yaralanmalara neden olabilir. Ön koltukta yüzü arkaya doğru bakan çocuklarda airbag nedeni ile yaralanabilirler. Çocuğun tek sıra koltuklu bir araçta seyahat etmesi gerekiyorsa, ön tarafta bulunan airbag leri etkisizleştirin veya airbaglerin güç anahtarını kapatarak kaza anında patlamalarını engelleyin.

Aracın arka bölümünde yalnızca bir koltuk varsa, mümkünse kaza anında riskli olan ve yarlanmalara neden olabilecek riskleri en aza indirmek için kapı yanları yerine koltuğun tam ortasına konumlandırın.

No. 3 : Araba koltuğunun yedek bir beşik olarak kullanılması

Bir araç koltuğu çocğunuzu seyahat sırasında koruması için tasarlanmıştır. Evinizdeki beşiğin yerine kullanılması için değildir. 2009 yılındaki bir çalışma bir araba koltuğunda dik oturmanın yeni doğan bir bebeğin göğsüne baskı kurarak oksijen seviyesini azalmasına neden olduğunu göstermektedir. Küçük bir hava yolu tıkanıklığı bile çocuğunuzun gelişimini etkileyebilir. Uzun dönemlerde bir araba koltuğunda oturmak bebeğin başının arkasında düz bir nokta olmasına ve gastoözofajeal reflü hastalıklarının (kronik bir sindirim hastalığı) daha kötü olmasına neden olmaktadır. Buna ek olarak, bir çocuk kolaylıkla iyi konumlandırılmayan bir araç koltuğundan düşebilir, bu da yaralanmalara neden olabilmektedir. Araç koltuğu çocuğunuzun seyahat etmesi için gerekli olsa da, içerisinde uzun dönem uyumasına veya dinlenmesine izin vermeyin. 

No. 4: Çocuğunuzun yanlış bağlanması

Bir araç koltuğuna çocuğunuzu güvenli bir şekilde bağlamak zor bir durum olabilir. Koltuğu yerleştirmeden önce, üreticinin talimatlarını ve daha iyi bir şekilde konumlandırmak için araç kullanım talimatlarını kouyun. Koltuğun çok iyi bir şekilde güvenli olarak doğru yöne bakacak şekilde bağlandığından emin olun (herhangi bir sallanma halinde veya darbe anında bir inçten dazla hareket etmemesi).

Yeni doğan bir bebek için koltuk kullanıyorsanız veya arkaya dönük bir pozisyonda taşınabilir bir koltuk kullanıyorsanız, bu ipuçlarını aklınızda bulundurun :

 • Araç koltuğu kullanma klavuzunda açıklandığı gibi koşum yuvalarını manuel olarak kullanın, genellikle çocuğun omuzlarında veya altındadır. 
 • Koşumları veya göğüs klipslerini koltuk altına yarleştirin, boynunda veya karnında olmadığından emin olun. Şeritlerin ve koşumların çocuğunuzun göğsünün karşısında düz olduğundan ve kalçasının üzerinde bolluk olmadığından emin olun.

Üreticinin talimatlarına göre bebek koltuğunun taşıma kolunu yerleştirin. 

No. 5 : Yanlış açı ile çocuğunuzun yaslanması

Yüzünün arkaya baktığı pozisyonda, araç koltuğunu üreticinin talimatlarına uygun olarak konumlandırın ki çocuğunuzun başı öne doğru düşmesin. Koltukların bir çoğunda açı ayarlayıcıları bulunmaktadır. Bununla birlikte koltuğun ön tarafında doğru açıyı yakalayabilmek için sıkıca rulo haline getirilmiş bir havluyu da kullanabilirsiniz. 

Eğrilmeyi önlemek için yeni doğan bebeğinzin yanına sıkıca rulo yapılmış bebek battaniyelerini yerleştirebilirsiniz. Gerekiyorsa, rulo yapılmış küçük bir havluyu bebeğinizin bacakları arasındaki kayış ile bebeğinizin arasına koyarak eğilmesini önleyebilirsiniz. Araç koltuğu ile ilgili beraberinde gelmeyen başka ek ürünleri kullanmayın. 

No. 6: Çok yakında yüzü ileriye doğu bakan bir araç koltuğuna geçeceksiniz

Bebeğinizin yüzü size bakacak şekilde aynadan baktığınızda onun gülümsemesini görebileceğiniz ve koltuğunu yüzü karşıya bakacak bir pozisyona getirme dürtülerine karşı direnin. Çocuklar 2 yaş veya 35 pound (16 kilogram) ağrılığa gelene kadar veya üreticinin izin verdiği ağırlığı gelene kadar koltuklarının yönü arkaya doğru bakması önerilmektedir. Bebeğinizin yüzü ileriye veya geriye bakabilecek şekilde çevrilebilir bir koltuk ile başlanabilir, bu da çocuğunuzun durumuna göre, ağırlığına göre veya bebeğiniz büyüdükçe ona göre ayarlanabilecek bir araç koltuğudur. 

Çocuğunuz 2 yaşına veya arkaya bakma ağırlığına veya çevrilebilir kolruğun uzunluk sınırına ulaştığı zaman, yüzünü ileriye doğru çevirebilirsiniz. 

Bu değişimi yaptığınız zaman : 

 • Bebek koltuğunu aracın arkasına üreticinin talimatlarına uygun olarak yerleştirin, bunu emniyet kemeri veya bir çocuk koltuğu bağlama yöntemi olan LATCH sistemi ile yapın.
 • Ekstra sabitlik için bir urganda kullanabilirsiniz (koltuğun üst bölgesinden emniyet kemerinin takılabileceği yere kadar olan bir ip)
 • Koşum yuvalarını ayarlayın, çocuğunuzun omuzlarının hizasında veya üst bölgesinde yer alacaktır. Koşumun güvenli bir şekilde uyduğundan emin olun. 

No. 7 : Çocuğunuzu çok fazla giydirme

Koşum yuvaları çok fazla hacimli giydirilmiş bir çocukta yeterli korumayı sağlamayabilir. Eğer soğuksa, bebeğinizi hafif bir ceket ve şapka giyidirin. Bebeğinizi güvenli bir şekilde bağlayın ve sıcak olması için bebeğinizin etrafını bir battaniye ile örtün. Kalın giyinimi dışarısı için kullanın. 

No. 8 : Çok yakında bir koltuk yükseltici kullanabilirsiniz. 

Büyük çocuklar yetişkinlerin emniyet kemerlerinin tam olarak oturması için bir koltuk yükselticiye ihtiyaçları olabilir. Çocuğunuz yeterli 40 ile 80 pound (18 ile 36 kilogram) arasında en yüksek kilyo ulaşana kadar veya araç koltuk üreticisinin izin verdiği uzunluğa gelene kadar normal araç koltuğunu yükseltilmiş koltuk ile güçlendirebilirsiniz. Ancak unutmayın ki, çocuğunuz mümkün olduğunca bir koşum takımı ile normal araç koltuğunda güvenli olarak kalacaktır. 

No. 9: Yükseltici koltuğun yanlış kullanımı

Yükseltici koltuklar karın bölgesinde olan ve omuz bölgesinde olan kemerler ile kullanılmalıdır sadece karın bölgesinde olan kemer oldukça tehlikelidir. Karın kemerinin düşük seviyede olduğundan emin olun ve çocuğunuzun göğüs ve omuzunun tam ortasından bağlanan üst uyluk kemiği ve omuzlarında olan kemerinde bağlandığından emin olun.

Bazı yükseltici koltuklar arkaları olmadan gelmektedir. Arkası yükseltici koltuklarda bel ve omuz kemeri ile kullanılabilir, ancak kesinlikle yalnızca bel kemeri ile kullanılmamalıdır. Aracınızın koltuk arkaları alçaksa veya bir kaza anında çocuğunuzun başını ve boynunu koruyamıyorsa, çocuğunuzun boyuna ve kilosuna göre arkası yüksek olan bir yükseltici kullanmayı deneyebilirsiniz. 

No. 10: Yakında araç emniyet kemeri kullanacaksınız 

Çocukların çoğu 8 ile 12 yaş arasına geldiklerinde genellikle yetişkin emniyet kemerlerini rahatlıkla kullanabilirler. Çocuğunuzun hazır olup olmadığını öğrenebilmek için : 

 • Çocuğunuz 4 feet 9 inç (ortalama 1,5 metre) boya ulaştıysa
 • Çocuğunuz koltuğun arkasına oturduğunda dizleri koltuğun bükülme yerinde rahatça bükülüyorsa ve geri kalan yolculuğu bu şekilde sürdürebiliyorsa
 • Bel kemeri düz ve rahat bir şekilde çocuğunuzun üst uyluğunu kavrıyorsa ve omuz kemeri çocuğunuzun omuzlarıın ve göğsünün ortasında yer alıyorsa (yüzüne veya boynuna gelmemeli)

Çocuğunuzun emniyet kemerini koltuk altından geçirmediğinden veya arkasından bağlamadığından emin olun. Unutmayın ki, arka eminyet kemeri 13 yaşından küçük olan çocuklar için en güvenli yerdir.

Çocuk yolcu günveliği kanunları ile ilgil sorularınız varsa veya araç koltuğu ile ilgili yardıma ihtiyacınız varsa, yerel bir araç koltuk kliniğine veya muayene de sorun. Ayıca Ulusal Otoyol Trafik Güvenlik Müdürlüğü ile birlikte kontrol ederek araç koltuk muayene istasyonu bulmanız için yardım etmesini sağlayabilirsiniz. 

Sağlıkveyaşam

15 Eylül 2015

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.