Araştırmaya göre milyonlarca kadın boşu boşuna pelvik muayene çilesi çekiyor!

​Her genç kadın, genellikle 20'li yaşlarından itibaren, her yıl pelvik muayene için jinekoloğunu ziyaret ediyor; ya da en azından etmesi gerektiği söyleniyor. Dün yayınlanan araştırma ise, birçok kadın için rahatsız edici ve utanç verici olabilen bu ritüelin gereksiz olduğunu gösteriyor.

Dış genital bölge, rahim, rahim ağzı ve yumurtalıkların kontrol edildiği pelvik muayene sırasında hasta soyunarak muayene koltuğuna uzanır ve bacaklarını koltuğun iki yanındaki bacaklıklara koyarak 'litotomi pozisyonu'nu alır. Doktor, vajinal spekulum adı verilen aletle vajinayı inceler, papsmear testi için doku örneği alabilir ve son olarak elle muayeneye geçilir. Bu ay Annals of Internal Medicine'da yayınlanan bir araştırmaya göre ise birçok kadın için rahatsız edici ve utanç verici olabilen bu ritüel, tıbbi açıdan sanıldığı gibi olmazsa olmaz değil.

1946'dan günümüze dek gerçekleştirilen pelvik muayene çalışmalarını inceleyen bilim adamları, neredeyse 70 yıllık araştırma tarihi doğrultusunda, bu muayenenin kadınlarda ölüm oranı ve hastalık riskinin azaltılmasında hiçbir rol oynamadığını belirledi. Araştırma sonuçlarına göre pelvik muayene ile kanser veya diğer tedavi edilebilir hastalıkların tespit edilmesi son derece düşük bir olasılık. Öte yandan bu işlem sıklıkla iyi huylu kitlelerin bulunmasına neden olarak gereksiz tedavi, cerrahi ve endişeye yol açıyor. Ayrıca kadın için korkutucu, utanç verici ve rahatsız edici olabilen pelvik muayene; özellikle cinsel suistimal geçmişi olan kadınların gerçekten gerekli durumlarda da sırf bu işlemden kaçınmak için doktora gitmemelerine neden olabiliyor.

Araştırma doğrultusunda yeni bir pelvik görüntüleme rehberi hazırlayan American College of Physicians (ACP), hiçbir semptom yaşamayan ve hamile olmayan yetişkin kadınlara elle pelvik muayene yapılmamasını 'şiddetle' tavsiye ediyor. Tüm dünyada milyonlarca kadının her yıl gereksiz yere jinekolojik koltuğu ziyaret ettiğini gösteren araştırma, tıp dünyasında olduğu kadar sosyal medyada bir süre gündemden düşmeyecek gibi gözüküyor.

Sağlıkveyaşam

02 Temmuz 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.