Asit reflü ve GERD: Aynı şey midir?

Asit reflü ve GERD yakından ilişkilidir, ancak bu iki terim birbirinin yerine kullanılamaz.

Asit reflü ve gastroözofegeal reflü hastalığı (GERD) birbiriyle yakın ilişkili olsalar da terimsel olarak aynı anlama gelmezler.

Asit reflü asidin mideden yemek borusu (boğaz ile mideyi birbirine bağlayan kanala verilen addır) içerisine geri akışıdır. Asit reflü özel olarak gastroözofegeal reflü olarak bilinir. Asit reflü olduğu sırada, ağzınızın arka kısmında kusmuk tadı veya ekşi bir tat oluşur ya da göğsünüz de yanma hissi olabilir (mide ekşimesi).

Asit reflü GERD'ün çok ağır ilerleyen bir şeklidir. GERD'ün en yaygın belirtisi sık sık meydana gelen mide yanmalarıdır. Diğer belirtiler ve bulgular ise özellikle geceleri uzanma sırasında – ağza gelen kusmuk veya ekşi sıvı, yutkunma güçlüğü, öksürük, hırıltı, göğüs ağrısı olarak özetlenebilir.

Eğer asit reflünüz varsa, hayat tarzınızdaki değişiklikler size yardımcı olabilir: Fazla kilolardan kurtulmak, küçük öğünler yemek ve mide ekşimesini tetiklemesi muhtemel olan kızartma, yağlı yiyecekler, çikolata, nane şekeri, alkol ve nikotin gibi gıdalardan kaçınmak bu değişikliklerin ilk sıralarında sayılabilir.

Zaman zaman görülen asit reflü için ihtiyaç duyulursa reçetesiz olarak verilebilen ve aşağıdaki maddeleri içerenilaçlar da kullanılabilir:

- Anti asitler

- H-2 reseptör engelleyicileri

- Proton pompa inhibütörleri

Eğer sizde GERD olduğundan şüpheleniyorsanız, bu hastalığın bulgularından mide bulantısı, kusma gibi sıkıntılarınız varsa veya yutkunmada güçlük çekiyorsanız, doktorunuzla konuşmalısınız. Reçeteli ilaçların yardımı olabilir. Bazı durumlarda, GERD hastalığının tedavi edilebilmesi için ameliyat veya diğer işlemler gerekebilmektedir.

Sağlıkveyaşam

14 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.