Asperger Sendromu Nedir?

Asperger sendromu çocukluk çağında görülmeye başlayan içe kapanıklık ve pasiflikle kendini gösteren bir hastalıktır.

Asperger sendromu belkide hiç duymadığınız bir çocuk rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlık çocuğun 3 ya da 4 yaş aralığında kendini gösteren çocuğun içine kapanması, sosyal çevreden iletişimini koparması durumudur.

Asperger Sendromu Tedavisi

Asperger sendromu tedavisi ihmal edilmemesi gerekmektedir. Bir hastalığın tedavisinin yapılabilmesi için öncelikle hastalığın kabul edilmiş olması gerekmektedir. Çoğu insan özellikle de çocuklarına hastalığı yakıştıramaz. Hiçbir ebeveyn çocuklarının hasta olduğu düşüncesini dahi kabul etmemekte, dolayısı ile psikolojik sorunlardan ileri gelen çocuk hastalıkları tedavi edilmediği için daha büyük sonuçlar doğurmaktadır. Asperger sendromunda da durum bu şekildedir. 3 / 4 yaşlarında başlayan sendrom fark edilmez, aile tarafından kabul edilmez ve tedavisi geciktirilir ise çocuk 9/10 yaşlarından itibaren ileri boyutlarda hayat kaygısı yaşamaya başlar. Dikkat dağınıklığı yaşarlar ve zamanla toplumda yaşıtları ve arkadaşları tarafından dışlanırlar. Dolayısı ile çocuk zamanla sosyal çevreden iyice uzaklaşır ve depresyona girer. Depresyonun ileri boyutları ise bu sendromdaki çocukları hayatta kopma, hayatlarına son verme düşüncelerine kadar götürebilir. Peki ya asperger sendromu nasıl tedavi edilir? Tedavi sürecinde önemli olan iyi bir özel rehabilitasyon ve eğitim merkezinden yardım alınması önemlidir. Çocukların sosyalleşmesi, kişisel becerilerinin gelişimi ve sosyal çevreye uyumu amaçlanmakta, tedavi süreci zamana yayılarak en iyi düzeye ulaştırılması amacı ile tedavi edilmektedir. Tedavi konusunda hassas davranmayan ailelerin çocukları ileriki yaşlarında ve yetişkin olduklarında da daha büyük sorunlarla baş etmek zorunda kalmaktadır. Bu sebeple çocuklarınızda bu davranışsal bozukluğu anladığınız an itibari ile önlem almalı ve bir an önce tedavisinin yapılması için adımlar atmalısınız.

Asperger Sendromu Olan Bir Çocuğa Nasıl Davranmalı

Asperger Sendromu olan bir çocuğun her şeyden önce çevresi ve ailesi tarafından dışlanmaması gerekmektedir. Kişisel beceriler konusunda zayıf olan bu çocuklara hakaret edercesine beceriksiz olarak hitap edilmemeli, aksine teşvik edici kelimeler ile zayıf olan yönlerinin iyileştirilmesi sağlanmalıdır. Öncelikle ailenin çocuğa karşı son derece anlayışlı davranması ve yakın çevrenin de bu bilinçle hareket etmesi gerekmektedir. Çocuğa anlayışlı bir tavırla yaklaşılmaması bu asperger sendromunun daha da hızlı bir şekilde ilerlemesine, çocuğun gelecek kaygısı yaşamasına ilerleyen yaşlarında bu durumu daha da net bir şekilde yaşamasına sebep olmaktadır.

Asperger Sendromunun Belirleyici Özellikleri

Aspender sendromunun belirleyici özelliklerinin başında çocuğun konuşma yapısı dikkat çekmektedir. Çocuk konuşurken gelişmiş yeni kelimeler kullanmak yerine tek düze kelimeler ile kendini ifade etmeye çalışmaktadır. Yüz mimiklerini kullanma konusunda tamamen zayıftırlar. Hayal güçleri gelişmemiştir. Geliştirmek için de çaba sarf etmezler. Hareketlerini kontrol edemez, sakarlık boyutunda elinde bulunan eşyaları kırıp dökerler. Dikkat eksiklikleri hat safhadadır. İçine kapanık sosyal ortamlardan uzak dururlar. El becerileri gelişmemiştir ve el becerisi gerektiren işlerde büyük güçlükler yaşamaktadırlar.

Sağlıkveyaşam

18 Aralık 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.