Atatürk Havalimanı'nda Ebola Paniği!

THY uçağında yüksek ateş ve kusma belirtileri bulunan Afrikalı kadın ve 3 yaşındaki oğlu tedbir amaçlı olarak uçaktan hastaneye kaldırıldı.

12 Ağustos 2014 Salı günü sabah saatlerinde Lagos’tan Türkiye’ye gelen THY uçağında Ebola virüsü paniği yaşandı. Uçakta bulunan kadın yolcunun yüksek ateş ve kusma belirtileri üzerine yetkililer harekete geçti. Hasta kadın ve 3 yaşındaki oğlu Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü ekipleri tarafından uçağın içinden alınarak ambulansla hastaneye götürüldü. Sağlık ekipleri hastalığın Ebola virüsü olabileceğinden şüpheleniyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Ebola şüphesi olan Afrikalı kadın hastanın tedbir amaçlı olarak uçaktan indirildiği ve Ebola tehdidi olmamakla birlikte uzmanlar tarafından konunun incelendiği ve her ihtimale karşı uçağın derinlemesine dezenfekte edildiği belirtildi.

Ebola virüsü nedir?

Ebola virüsü yüksek ateş ve organ yetmezliği ile ölüme neden olan bulaşıcı hastalıklar kapsamında tehlikeli bir virüstür. İlk olarak Afrika’da ortaya çıkmış ve bölgede salgınlara sebep olarak ölümlere yol açmıştır. Hayvandan insana bulaşan bu virüs için aşı geliştirme çalışmaları yapılsa da henüz bu virüsü tedavi eden bir yöntem bulunamadı.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Ebola salgınında son durum: 1711 toplam vaka ve 932 ölüm.

Sağlıkveyaşam

13 Ağustos 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.