Babalık sendromu: Sempatik hamilelik gerçekten var mı?

Erkeklerde görülebilen babalık sendromu konusunu inceliyoruz.

Babalık sendromu: Sempatik hamilelik gerçekten var mı?

Babalık sendromu eşi bebek bekleyen sağlıklı bir erkekte hamilelikle ilişkili belirtilerin ortaya çıkması durumu ile anlatılabilir. Babalık sendromu (sempatik hamilelik) yaygın bir durumdur. Bu sendrom zihinsel bir hastalık veya rahatsızlık değildir. Babalık sendromunun psikolojik nedenlerden dolayı ortaya çıkan fiziksel bir durum olduğunu kanıtlayacak bulgular için daha fazla araştırmaya ve çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Babalık sendromu ile ilgili belirtiler, hamileliğin sadece birinci ve üçüncü dönemlerde ortaya çıkmaktadır. Fiziksel olarak, mide bulantısı, mide ekşimesi, karın ağrısı, şişkinlik, iştah da meydana gelen değişiklikler, solunum problemleri, diş ağrısı, bacak krampları, sırt ağrısı veya genital bölgelerde meydana gelen tahriş gibi belirtiler meydana gelebilir. Psikolojik olarak ise uyku düzeni, kaygı, endişe, depresyon, libidonun düşmesi ve huzursuzluk gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Babalık sendromunun gerçek olsun veya olmasın, yeni bir baba olmanın heyecanı, duygusallığı ve stresi vardır. Eşi bebek bekleyen bir babaysanız, stres ile başa çıkmaya çalışın ve babalık için hazırlık yapın. Doğum öncesi kurslarına katılın. Ailenizin ve arkadaşlarınızın önerilerini dinleyin. Eşinizle konuşun. Gerekli planları yapmak ve anlamak babalığa geçişinizi kolaylaştıracaktır.

Sağlıkveyaşam

28 Eylül 2015

Yorumlar

  • Arzu 14 Temmuz 2016

    hamilelik zamani kucun nokta kadar kanama olursa bir zarari varmi ve ya neden ola bilir?

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.