Baş ağrısı ve hormonlar: Bağlantı nedir?

Baş ağrıları birçok kadın için hayatın bir parçası. İşte nedeni.

Erkeklerde ve kadınlarda birçok faktör baş ağrısına neden olabilmektedir. Bu faktörlere aile geçmişi ve yaş örnek olarak gösterilebilmektedir. Ancak kadınlarda genellikle baş ağrıları ile hormonal değişiklikler ile bir ilişki belirlenmektedir.

Östrojen ve projesteron hormonları (adet döngüsünü ve hamilelikte rol oynayan anahtarlar) beyindeki kimyasallar ile bağlantılı olan baş ağrılarını etkileyebilmektedir. İstikrarlı östrojen seviyeleri baş ağrılarına neden olabilmektedir, öztrojen seviyeleri düşükken veya değiştiğinde baş ağrılarını daha kötü bir hale getirebilmektedir.

Dalgalanan hormon seviyelerine rağmen baş ağrıları tiplerini etkileyebilmektedir, tamamiyle hormonlarınızın merhametinde değilsiniz. Doktorunuz tedavi veya baş ağrılarınızı önleyebilmeniz için size yardım edebilir.

Adet dönemi boyunca olan baş ağrıları

Adet dönemi öncesinde östrojende meydana gelen bir düşüş baş ağrılarına neden olabilmektedir. Migren olan kadınların çoğunda baş ağrılarının adet dönemi süresince veya daha öncesinde olduğu belirlenmiştir.

Adet dönemi ile ilgili olan baş ağrılarınız birkaç yol ile tedavi edilebilmektedir. Bunlar şunlardır :

 • Buz uygulayın. Soğuk bir kıyafet veya bir buz paketini başınız veya boynunuz üzerindeki ağrılı bölgede tutun. Cildinizi korumak için buz paketini bir havulunun içerisine sarın.
 • Rahatlama egzersizleri. Stresinizi azaltmak için gevşeme egzersizlerini deneyin.
 • Nöroterapi. Nöroterapi stres için vücudun nasıl tepki verdiğini göstererek baş ağrılarının düzelmesinie yardımcı olmaktadır.
 • Akupunktur. Akupunktur baş ağrılarının düzelmesine ve rahatlamanıza yardımcı olmaktadır.
 • Reçetesiz satılan ağrı kesicileri alın. Doktorunuz steroid yapıda olmayan iltihap önleyici ilaçları (NSAID ler) almanızı önerebilir. Bu ilaçlar baş ağrılarınız başladıktan sonra kısa süre içinde ağrıları azaltmaktadır.
 • Triptan alın. Doktorunuz beyninizdeli ağrı sinyallerini engelleyen ilaçlar olan triptanları reçetelendirebilir. Tirptanlar genellikle iki saat içerisinde baş ağrısını kesebilmektedir ve kusmayı kontrol etmenize yardımcı olmaktadır.
 • Ağrı kesiciler ve triptanlar alın. Bazı kadınlar NSAID lerin ibr kombinasyonu olarak alabilmektedir ve adet migrenlerinden kaynaklanan ağrıları kesmek için ise triptanlar kullanmaktadırlar.
 • Diğer reçeteli ağrı kesicileri alın. Bazen doktorunuz diğer reçeteli olan ağrı kesicileri önerebilmektedir.

Önleyici tedavi

Ayda bir defa ciddi bir şekilde elden ayaktan düşüren bir baş ağrınız oluyorsa, doktorunuz NSAID ler veya triptanlar ile önleyici tedaviler önerebilmektedir.

Adet kanamalarınız düzenli ise, kanamalarınızın başlamasından sonra iki haftaya kadar devam eden ve kanamanızdan birkaç gün önce önleyici baş ağrısı önleyici ilaçları almak genellikle etkilidir.

Adet kanamalarınızdan dolayı migreniniz varsa veya adet kanamalarınız düzensiz bir biçimde ise, doktorunuz günlük olarak baş ağrısını önleyici ilaçlar önerebilir.

Günlük ilaçlar beta blokerler, antikonvülsanlar, kalsiyum kanal blokerleri, antidepresanlar veya magnezyum içerebilmektedir. Doktorlar sizin için uygun olan ilaçları belirlemeniz için diğer tıbbi durumları değerlendirecektir.

Stres azaltımı ve düzenli olarak egzersiz yapmak gibi yaşam tarzında yapılan değişiklikler migrenlerin şiddetini, uzunluğunu ve sıklığını azaltmaya yardımcı olabilmektedir.

Doğum kontrol hapları kullanımı

Bazı kadınların ilk migren deneyimlerini doğum kontrol haplarını kullanmaya başladıklarında başlamaktadır. Hormonel doğum kontrolü varolan bağ ağrıları düzenini değiştirebilir. Bazen daha iyi bir hale getirebilir, bazen daha kötü bir hale getirebilir veya bazen de hiçbir etkileri olmayabilir.

Doğum kontrol haplarını alırken migreniniz başlıyorsa, doktorunuz ile iletişime geçin, aşağıda belirtilen öneriler size yardımcı olabilir :

 • Daha az etkin olmayan (plasebo) günleri olan aylık bir hap paketi kullanın.
 • Genişletilmiş - döngü östrojen - projestin doğum kontrol hapları alarak birçok ayda plasebo günlerini tamamen elimine edin.
 • Plasebo günleri boyunca östrojeni azaltmak için östrojenin düşük bir dozuna sahip doğum kontrol haplarını alın.
 • Plasebo günleri boyunca NSAID ler ve triptanlar alın.
 • Östrojen haplarının düşük bir dozunu alın veya plasebo günleri boyunca östroen bandı kullanın.
 • Plasebo günlerinde doğum kontrol bandı kullanıyorsanız, östrojen içeren cilt bandını bir gün için, haftada bir gün için kullanın.
 • Diğer koşullar nedeni ile östrojen-projestin doğum kontrol haplarını alamıyorsanız, oral östrojen-projestin doğum kontrol haplarına alternatif olarak sadece projestin içeren bir doğum kontrol hapı alın.

Doğum kontrol hapları adet kanamaları ile ilgili migrenlerin şiddetini ve sıklığının azaltılabilmesine yardımcı olabilmektedir. Adet kanamaları ile ilgili olan migrenleri önlemek için kullanılan doğum kontrol hapları diğer yöntemler ile yardımcı olamayan bazı kadınlar için uygun olabilir.

Hamilelik süresince

Östrojen seviyeleri erken hamilelikte hızla yükselir ve hamilelik süresince yüksek olarak kalmaktadır. Migrenler genellikle hamilelik süresince iyileşir veya kaybolur. Ancak, tansiyon baş ağrıları genellikle hormon değişikliklerinin etkilediği gibi gelişmezler.

Doğum sonrasında, birden bire düşen östrojen seviyeleri - strese, düzensiz yeme alışkanlıklarına ve uykusuzluk ile birlikte, baş ağrılarını yeniden tetikleyebilmektedir.

Baş ağrıları yaşıyorsanız, hamilelik öncesinde hamileliğiniz süresince yardımcı olabilecek diğer tedaviler veya ilaçlar ile ilgili doktorunuzla iletişime geçin.

Emzirme sırasında almış olduğunuz baş ağrısı ilaçlarına ile ilgili uyarılmaya ihtiyacınız olabilir, hamilelik süresince yapabileceğiniz birçok seçenek bulunmaktadır. Doktorunuz emzirirken ne gibi ilaçlara ihtiyacınız olabileceğini söyleyecektir.

Perimenopaz ve menopoz süresince

Hormon değişikliklerine bağlı olarak baş ağrıları olan kadınların çoğu için, hormon seviyeleri dengesiz olarak artıp düşebileceği için migrenlerin perimenopaz (menapoza kadar olan yıllar) süresince ciddi ve daha sık bir hale gelebilmektedir. Bu dalgalanma migrenleri tetikleyebilmektedir.

Bazı kadınlar için, adet kanamaları azaldığında migren iyileşebilmektedir fakat tensiyon baş ağrıları genellikle kötüye gitmektedir. Menapoz sonrasında baş ağrılarınız kalıcı ise, genellikle ilaçlarınızı almaya devam edebilirsiniz ve diğer terapileri kullanabilirsiniz.

Hormon değişim tedavisi bazı kadınlarda baş ağrılarını daha kötü bir hale getirebilmektedir, diğerlerinde bu baş ağrılarını iyileştirebilmektedir veya hiçbir değişikliğe neden olmamaktadır.

Hormon değişim tedavisi baş ağrılarınızı daha da kötüleştirirse, doktorunuz östrojen dozunu azaltabilir, östrojenin farklı bir formuna dönüştürebilir veya hormon değişim tedavisini durdurabilir.

Her kadın eşsizdir

Bazı kadınlar hormonların etkilerine karşı daha hassastır. Baş ağrıları günlük yaptığınız aktiviteleri, işinizi veya kişisel yaşantınızı, doktorunuz ile yardım ile ilgili iletişime geçin.

Sağlıkveyaşam

16 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.