Bebeğin cinsiyeti: Ebeveynler seçebilir mi?

Bebeğin cinsiyeti - Bir Mayo Klinik uzmanı bebeğin cinsiyetini etkilemenin arkasında bilimi ele almaktadır. 

Bir bebeğin cinsiyetini etkilemek için ortalama bir çiftin yapabileceği hiçbir şey yoktur.

Bir çalışmada, kahvaltıda günlük gevrek tüketen kadınların gebeliklerin de daha çok erkek bebek bekledikleri görülmüştür (ama bazı bilim adamları bu çalışmaların metotlarının analizlerini sorguluyorlar). Buna ek olarak, birçok kocakarı hikayesine göre kadınların diyetlerinden cinsel pozisyonlarına kadar tüm kavramlar bebeklerin cinsiyetini etkilemektedir, ama bu teoriler ispatlanmamıştır. Aynı şekilde, araştırmacılar cinsel ilişki zamanlamasının yumurtlama ile ilişki (yumurtlama döneminden önce yapılan cinsel ilişkide erkek veya yumurtlama dönemine yakın olan zamanda yapılan cinsel ilişki ile kız) kanısını onaylamıyorlar.

Nadiren, çiftler (genellikle erkek çocuklar için) özel bir cinsiyet olması için genetik özellikle geçebileceğini bilmenin acı sonucuyla karşı karşıya gelmektedirler. Bu özel koşullar altında ileri teknolojiyi kız bebek beklemeyi değiştirebilmek için kullanırlar. Örneğin:

  • Preimplementasyon genetik tanısı. Bu teknik ile (tüp bebek kombinasyonları ile kullanılan) embriyo kadının yumurtalığına yerleştirilmeden önce özel genetik koşulları ve cinsiyet için testleri yapılır.
  • Sperm Sıralaması. Değişken sperm sıralama teknikleri (yapay döllenme veya tüp bebek kullanılarak) genetik koşulların geçişini azaltmak ve bebeğin cinsiyetinin seçilmesi için kullanılır.

Yukarıda belirtilen tercihlerin uygulanabilirliğine rağmen, bu teknikler kişisel nedenlerden dolayı yapılan cinsiyet seçiminde nadiren kullanılır.

Sağlıkveyaşam

15 Eylül 2015

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.