Bebeğin eşi: Bebek eşinin erken yaşlanması nedir?

Hamilelikte plasenta anne ile bebek arasındaki tüm alış verişleri sağlayan yapıdır. Bu organ bebeğin eşi olarak da bilinmektedir. Plasentanın erken yaşlanması ya da kireçlenmesi hamileliğin son dönemlerinde görülebilen bir rahatsızlıktır. Bu dönemde ultrasonik muayenede plasentanın yer yer beyazladığı ve parlak bir hal aldığı görülmektedir. Bebeğin erken yaşlanması olayı beyaz ve parlak görülen alanlarda kalsiyum birikmesinden kaynaklanmaktadır. Bu olay gebeliğin her döneminde olabilir fakat son aylarda görülme olasılığı daha yüksektir. Doğum gerçekleştikten sonra da plasentadaki bu beyaz ve parlak alanlar görülmektedir.

Araştırmalara göre hamilelik döneminde sigara kullanan annelerde bu hastalık daha çok görülmektedir. 32. Haftadan önce plasenta yaşlanması görülen durumlarda anne ve bebek daha çok risk altındadır. Bu haftadan önce plasenta yaşlanması görülen hamileliklerde annede kanama, erken doğum, bebek ölümü gibi sorunlar yaşanabilmektedir. Yaşlanma 32. Haftadan sonra gerçekleştiğinde bu tarz olaylarla karşılaşma olasılığında artış görülmemektedir.

Bebeğin eşinin yaşlanması durumu hamileliğin son haftalarında görülürse normal olarak karşılanmaktadır. Ama daha erken dönemlerde görülürse büyük risk taşımaktadır. Erken dönemde görüldüğü takdirde gebeliğin doktor kontrolünde devam ettirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu rahatsızlığı önlemek için henüz geliştirilmiş bir tedavi yoktur yaşlanma görüldükten sonra plasentada tekrar iyileşme de görülmez. Plasenta yaşlanması görülen her gebeliğin risk taşıdığını söylemek doğru olmaz. Yine de böyle bir durumla karşılaşılan gebeliklerin sürekli takip edilmesi önemlidir.

Buse Yılmaz

Buse Yılmaz

17 Ocak 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.