Bebek banyosu: Anne babalar için temel bilgiler

Bebek banyosu-- Yeni doğan bebeğinizi güvenli bir şekilde tutmaktan suyun sıcaklığını ölçmeye kadar bilmeniz gerekenler

Kaygan yeni doğan bir bebeğin banyosu sinir bozucu bir deneyim olabilmektedir. Bebeğiniz de sizin gibi bu durumu sevmeyebilir. Ancak küçük bir pratikler her ikinizde banyo zamanı daha rahat hissetmek için başlayabilirsiniz. Bebek banyosu temellerini öğrenmek ile başlayın.

Bebeğimin ne kadar sıklıkla banyo yapmasına ihtiyacı vardır ?

Bebeğinizin her gün banyo yapmasına gerek yoktur. Aslında, bebeğinizi haftada birkaç defadan fazla banyo yaptırmak onun cildinin kurumasına neden olmabilmektedir. Bebeğinizin bezlerini ve kusmuk bezini çok çabuk temizleyebiliyorsanız, dikkat edilmesi gereken yerleri zaten temizlemişsiniz demektir - yüzü, boynu ve bebeğin alt bölgesi.

Bebeğimi sabah mı yoksa gece mi banyo yaptırmalıyım?

Bu tamamen size kalmış bir durumdur. Acele etmeyeceğiniz ve rahat edebileceğiniz bir zaman seçin. Bazı ebeveynler bebekleri tetikte olduğunda ve bu deneyimden zevk almaya hazır olduklarında gündüz banyolarını tercih etmektedirler. Diğerleri rahatlatıcı uyku vaktinde tercih etmektedir.

Bir sünger ile yapılan bir banyo yeteri kadar iyi midir ?

Bir bebeğin banyosunu mutlaka su dolu bir küvette yapması gerekmemektedir. Amerikan Pediyatri Akademisi bebeğinizin göbek kordonu klempi düşene kadar sünger ile banyo yaptırmayı önermektedir, bu süreç ise ortalama üç haftalık bir zaman alabilmektedir. Bebeğinizi sünger ile banyo yaptırmaya karar verirseniz, aşağıda belirtilen materyallere ihtiyacınız olacaktır :

  • Düz bir yüzey ile birlikte ılıkh bir yere ihtiyacınız vardır. Bir banyo veya mutfak tezgahı, değişim masası veya sert bir yatakta iş görebilmektedir. Hatta zemin üzerinde bir battaniye veya havlu bile varsa ve ortamı yeteri kadar sıcak tutuyorsa yeterlidir.
  • Yumuşak bir battaniye, havlu veya bebek altı değiştirilirken kullanılan bez. Bebeğinizin uzanacağı yerin altına serin.
  • Serbest bir el. Her zaman bir eliniz bebeğinizin üzerinde olsun, Değişim masası üzerinde, güvenli bir şekilde tutun.
  • Suyu tutmak için, plastik bir leğen veya kova. Ilık suyu kap veya kovanın içerisine koyun. Suyun sıcaklığını eliniz ile çok sıcak olmadığından emin olmak için kontrol edin.
  • Gerekli malzemeler. Bir el bezi, kapşonlu bir havlu gibi pamuk yumakları, hafif bebek şampuanları, hafif nemlendiricili sabun, ıslak mendil, bebek bezi ve değişim kıyafetleri

Sünger ile banyo için hazır olduğunuzda, bebeğinizi soyun ve onu havlu ile sarın. Bebeğinizi battaniye, havlu veya sermiş olduğunuz örtü üzerine sırt üstü yatırın. El bezini ıslatın, fazla suyu sıkın ve bebeğinizin yüzüne sürün. Burada sabun kullanılmasına gerek yoktur. Nemli bir pamuk yumağı veya pamuklu bir kumaş ile her bir göz kapağını iç köşeden dış köşeye doğru temizleyin. Bebeğinizin vücudunu yıkamaya hazır olduğunuz zaman, genellikle içme suyunda herhangib sorun bulunmamaktadır. Bebeğiniz kokuyorsa veya pisse, hafif nemlendiricili bir sabun kullanın. Koltuk altlarında, kulak arkalarında, boyun etrafına ve bebeğin alt bölgesine özel bir dikkat gösterin. Bununla birlikte bebeğinizin ayak ve el parmaklarının da aralarını temizleyin. Bebeğinizi sıcak tutmak için, sadece yıkadığınız bölgeyi açıkta tutun.

En iyi bebek küveti hangi tiptir ?

Ebeveynlerin çoğu yeni doğan bebekler için tasarlanan oturaklı olmayan plastik küvetleri tercih etmektedirler. Diğerleri ise banyo küvetinin içerisine oturan şişirilebilir veya plastik kovaları tercih etmektedir. Lavabo veya kauçuk bir maddeyle kaplı olan mutfak veya banyo lavabosu da diğer bir seçenek olabilir.

Unutmayın ki, küvetin ne tip olacağından çok güvenlik en önemli husustur. Bebeğinizi bir sünger ile yıkarken biraz da su ile durulayın ancak bebeğinizi mutlaka bir elinizle tutun. Bebeğinizi hiçbir zaman su içerisinde kendi başına bırakmayın.

Küvet içerisine ne kadar su doldurmalıyım ?

Bir bebek banyosu için kullanılavak olan su miktarı için net bir miktar yoktur. Ancak genellikle 2 ile 3 inç (5 ile 8 santimetre) ılık su kullanılması önerilmektedir. Bebeğinizi sıcak tutmak için, banyo boyunca vücudundan aşağı ılık su dökebilirsiniz. Bazı araştırmalar çok az miktarda (bebeğin omuzlarını kapsayacak şekilde) sürekli dökülen suyun bebeğin vücut sıcaklığını koruduğunu öne sürmektedir. Herhangi bir miktardaki su ile, bebeğinizi banyo süresince güvende tuttuğunuzdan emin olun.

Suyun sıcaklığı nasıl olmalı ?

Ilık su en iyi tercihtir. Yanmayı önlemek için, suyun sıcaklığını termostat ile ölçerek 120 F (49°C) ye ayarlayın. Her zaman bebeğinizi suya koymadan önce eliniz ile suyun sıcaklığını kontrol edin. Odanın da aynı şekilde sıcak olduğundan emin olun. Islak bir bebek kolaylıkla üşüyebilir.

Bebeğimi küvette tutabilmenin en iyi yolu nedir ?

Küvet içerisinde güvenli bir tutuş bebeğinizin rahat ve güvende hissetmesini sağlayacaktır. Bir elinizi bebeğinizin başını desteklemesi için kullanın ve diğer elinizi bebeğinizin önce ayakları olmak üzere vücudunu suya sokmak için kullanın. Bebeğinizin başını ve gövdesini elinizle ve kolunuzla destekleyin. Bebeğinizin sırtını kolunuz ile sarın, sıkıca koltuk altından bebeğinizi tutun. Bebeğinizin sırtını ve altını temizlediğiniz zaman, kolunuzun üzerine onu öne doğru uzatın. Bu durumda da bebeğinizi koltuk altından sıkıca tutmaya devam edin.

İlk önce nereye yıkamalıyım ?

Ebeveynlerin çoğu bebeğin yüzü ile başlar ve vücudun kirli bölümlerine doğru devam eder. Deri kıvrımları içerisini yıkayın ve genital bölgeyi dikkatlice durulayın.

Yeni doğan bebeğimin saçını yıkamalı mıyım ?

Bebeğinizin saçı kirli görünüyorsa veya yagın bir durum olan deri dökülmesi bebeğinizde de varsa yeni doğan bebeğinizin saçını yıkayın.

Bebeğinizin başını ve omuzlarını eliniz ile destekleyin, nazik bir şekilde hafif bir bebek şampuanı ile bebeğinizin derisine masaj yapın. Gözüne köpük gelmemesi için eliniz ile alnının altından tutun ve durulayın, bu şekilde bebeğinizin gözlerine köpük kaçmayacaktır.

Özel tipte bir sabuna ihtiyacım var mı?

Bebeğinizin banyosu için özel bir sabuna ihtiyacınız yoktur. Aslında, yeni doğanlar için sade içme suyu daha iyidir. Gerekiyorsa, hafif nemlendiricili bir sabun kullanabilirsiniz. Köpük banyosundan ve kokulu sabunları kullanmaktan kaçının.

Bebek banyosu sonrasında tahrişleri önlemek için bir losyon yardımcı olur mu?

Yeni doğan bebeklerin çoğunun banyo sonrasında herhangi bir losyona ihtiyaçları bulunmamaktadır. Bu tahrişleri önlemenin en iyi yolu her banyo sonrasında derinin katlanan bölümlerini kurulamaktır. Losyon kullanmayı tercih ederseniz, hipoalerjenik olanları tercih edebilirsiniz.

Sağlıkveyaşam

13 Mayıs 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.