Bebek gelişimi: 4-6 ay arası gelişimsel kilometre taşları

Çoğu 4-6 ay arası bebek için gelişimsel kilometre taşları uyanıklığın artması ve motor becerilerin gelişmesini içerir.

Yeni doğan bebekler her gün sizi geride bırakacaktır. Bebeğiniz daha uyanık, hareketli hale geldikçe her gün daha heyecanlı ve maceralı geçecek. Her deneyim (uyku saatinden önce sarılmaya gelen bir kardeşle yapılan sohbet gibi) bebeğinizin dünyası hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olacaktır.

Bebeğinizin kendi kendine uygun bir hızda büyümesi ve gelişmesini beklemelisiniz. Bu gelişim evrelerini bebeğinizin güçlü tercihlerinin bir bir ortaya çıkışı gibi düşünebilirsiniz.

Neler bekliyor

Bebeğiniz kendi dünyasını keşfettikçe o dünya hakkında bilinçlenecektir. 4-6 aylıktan itibaren bebeğinizin muhtemel gelişimi aşağıda belirtilmiştir;

 • Motor becerilerinde ilerlemeler. Bebeğiniz bu çağlarda muhtemelen kol ve bacaklarını kıpırdatmaya ve kasıtlı olarak tekmelere başlayabilir. Yakın zamanda bebeğinizi karnı üzerinde sallanıyor veya karnı üzerinde emekliyor görebilirsiniz. Kas kontrolü kazandığından başını daha iyi tutmaya başlayabilir. Yüzüstü yatan bebekler bu çağda başlarını kaldırabilirler. Hatta kendilerini zorlayarak ayaklarına ağırlık vermeye çalışabilirler. Bir çok bebek 6. Aydan itibaren tek başına oturmaya başlayabilir. Genellikle emekleme veya adım atma yapabilirler.
 • El-göz koordinasyonu daha iyi olur. Bebeklerin muhtemelen bir parmağınızı kavradığını ya da çıngırak gibi yumuşak nesneleri kavramaya çalıştığını görebilirsiniz. Ulaşabileceği bir şeyi ağzına kadar götürmesi muhtemeldir. Ayrıca bir nesneyi bir taraftan diğer tarafa geçirebildiğini de bu çağlarda görebilirsiniz.
 • Net görüş. Bebeğiniz değişik ve tanıdık olan yüzleri ayırt etmeye başlayabilir. Bebeğiniz bir bebek üzerinde yoğunlaştığında el ve parmaklarıyla onu tanımaya çalışacak ayrıca onu gözleriyle de izleyecektir. Bebeklerin çoğu bu yaşlarda parlak renklere doğru başlarını çevirerek daha dikkatli bakabilirler. Yere bir top attığınızda muhtemelen bebeğiniz başı ile onu takip etmeye çalışacaktır.
 • Konuşma ve diğer yeni sesler. Genellikle bu çağlarda yeni sesler keşfetmeye başlarlar. Yüz ifadeleri ve bazı sesleri taklit etmeye çalışabilirler. Bir şeyler mırıldanıp sonrasında beklemesi sizden cevap istiyor olması demektir. Bebeğinizin hafıza kuvveti ve dikkat süresi arttıkça konuşma bileşenleri oluşacak ve sözcükleri cümle şeklinde duymaya başlayacaktır. Kendi ismini tanımaya başlar. Bebeğiniz ilgi istediğinde yada şikayetlendiğinde ses tonlarındaki farklara dikkat edebilirsiniz.

Bebeğinizin gelişimini desteklemek

Bebekler için öğrenme ve oyun her yaşta beraberdir. Bebeğinizin dikkatini çekmek için pahalı eğitici oyuncaklar ya da yoğun çaba sarf etmek gerekmez. Bebeğinizin gelişimini desteklemek için aşağıdakileri uygulayabilirsiniz;

 • Bebeğinizle konuşun. Bebeğiniz belli kelimeleri anlamak için henüz çok küçük olabilir ama konuşmak, dil gelişimi için zemin hazırlayacaktır. Duygu ve düşüncelerinizi ses tonunuzla beraber anlatarak ve anlayarak iletişim kurabilirsiniz. Bebeğinize sorular sorabilir, onunla cilveleşip gülüşmelerini dinleyebilirsiniz. Etrafınızda gördüklerinizi, duyduklarınızı, açık havada kokuları, zaman kavramlarını ona tarif edin. Bunu yaparken bebeğiniz için günlük hayatta kullanılabilen basit ve anlaşılır kelimler kullanın.
 • Pozisyon Değiştirin. Bebeğinizi dikkatli bir şekilde karnının üzerine birkaç dakika yatırın ve onunla oynayın. Renkli ve gürültülü bir oyuncakla bebeğinizin dikkatini çekip başını kaldırmasını sağlayın. Bebeğinizi ellerinden tutun ve “gidiyoruz ayağa kalkmaya hazır mısın” diyerek en fazla 3’ e kadar sayın ve tekrar oturtun. Bebeğinizin hazır olduğuna inandığınızda oturma pozisyonunu deneyin. Destek için yastık ya da oyuncakları kullanabilirsiniz.
 • Basit oyuncaklar alın. Bu çağlarda genellikle renkli ve ses çıkartan oyuncaklar ilgilerini çekecektir. Müzik çalan bir oyuncak, yumuşak bir bebek, resimli bir kitap ya da küçük bir çıngırak deneyebilirsiniz. Plastik kase ve ölçüm bardakları gibi ev eşyaları da bebeğiniz için ilgi çekici gelebilir. Küçük parçalarla oynamasına engel olun. Bebeğinizin odaklanmasına yardımcı olmak için bir seferde 1 ya da 2 oyuncak verin. Bebeğinizin uzanması ve emeklemesi için oyuncağı biraz uzağına koyun. Bebeğinizin başının arkasında bir çıngırak sallayarak onun sese doğru dönüp dönmeyeceğini kontrol edebilirsiniz.
 • Kitap okuyun. Bebeğiniz henüz bunu kavrayamaz ama sorun değil. Okumak bebeğin konuşma ve düşünce gelişimini destekler. Bebeğiniz yaptığınız sesleri ve hareketleri taklit etmeye çalışacaktır. Büyük parlak renkli resimlerle dolu kitaplarla işe başlayabilirsiniz. Her sayfada neler olduğunu açıklayın. Ortak nesneler ve isimler konusunda dikkatli olun.
 • Sevdiği oyunları oynayın. Ellerinizle yüzünüzü kapatıp sonra ellerinizi açın ve “Cee, seni görüyorum” diyerek oyuna devam edin. Fincan kek oyunu oynayabilirsiniz. “ayakların nerede” sorusunun ardından ayak parmaklarına dokunun ve “işte ayakların” diyerek eğitici oyunlar üretin. Battaniyesinin bir köşesine bir oyuncağını gizleyin ve onu bulması için çaba sarf etmesini sağlayın.
 • Sarılmak için zaman ayırın. Sessiz kalması gereken zamanlarla oyun zamanlarını dengeleyin. Bebeğiniz sakince öpülmekten ve ona sarılmanızdan hoşlanacak ve kendisini güvende hissedecektir. Bebeğiniz sıkıldığında onu hafifçe tutun ve sessizce konun ya da ninni gibi sevdiği bir ezgiyi söyleyin.
 • Müzik dinletin. Müzik bebekleri yatıştırmaya yardımcı, eğlendirici ve öğreticidir. Yatıştırıcı ninniler, neşeli çocuk şarkıları ya da klasik müzik dinletebilir sevdiğiniz şarkıları birlikte dinleyebilirsiniz.
 • Bebeğinizin temposunu ayarlayın. Bebeğiniz uzaktan sizi gördüğünde gözlerini kapatır ya da heyecanlanır. Ona ufak alanlar yaratın. Bebeğinizin hoşlandığı ve hoşlanmadığı şeyleri bilin. Onun ihtiyaçlarını bilmek bebeğinizin size karşı olan güvenini inşa ederken yardımcı olacaktır.

Doğru gitmeyen bir şeyler var

Bebeğiniz başka bebeklere göre planlanan gelişimsel ilerlemelerin biraz gerisinde olabilir. Bu genellikle normaldir ve endişe gerektirmez. Ancak belirti ve semptomların farkında olmak gereklidir.

Bebeğinizin gelişimi ya da bebeğinizle ilgili aşağıda belirtilen herhangi bir konuda endişeniz varsa doktorunuza danışmalısınız.

 • Sert ve sıkı kasları varsa
 • Son derece gevşek görünüyorsa
 • Sadece tek elini kullanıyorsa
 • Baş kontrolü konusunda gelişme göstermiyorsa
 • Yüksek sesler, parlak ışıklara karşı tepkiler vermiyorsa
 • Nesnelere ulaşmaya ya da ağzına almaya çalışmıyorsa
 • Dönmek yada oturmak için çabalamıyorsa
 • Bir gözü ya da her iki gözü de sürekli dışa bakıyorsa
 • Gülmüyor ya da tepki vermiyorsa

Bebeğinizle ilgili sezgilerinize güvenin. Tedavi edilebilecek bir sorunun önceden fark edilmesi ileride zorluk yaşamamanız için önem taşımaktadır.

Sağlıkveyaşam

19 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.