Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Giderilir?

Bebeklerde burun tıkanıklığı oldukça rahatsız edici bir durumdur. Bu yüzden burnu tıkanan bebekleri kendi halinde geçmesini beklememeli ve burun tıkanıklığını açabilecek uygulamaları yapmalısınız.

Özellikle kış aylarında yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de burun tıkanıklığı rahatsızlığı ortaya çıkabilmektedir. Çoğu zaman yetişkinler için sorun teşkil etmezken, burun temizliği için basınç verme yetisine sahip olamayan bebeklerde sıkıntılara sebep olabilmektedir.Tıkanan burnun temizlenmesi yetişkinlerde içeriden dışarıya doğru basınç uygulanması ile kolaylıkla yapılabilmektedir. Ancak henüz bu bilinç ve yeteneğe sahip olamayan bebeklerde burun temizliği, dışarıdan müdahale ile mümkün olacaktır.

Tüm organları hala hassas olan bebeklerin burun tıkanıklığına müdahale ederken oldukça dikkatli olunması gerekliliği göz ardı edilmemelidir. Sıklıkla oluşması doğal olan burun tıkanıklığının neden oluştuğu konusunun da araştırılması ve mümkünse buna sebebiyet veren etmenlerin ortadan kaldırılması da önerilmektedir.

Bebeklerdeki Burun Tıkanıklığını Önleyebilecek Yöntemler

Bebeklerin burunları yetişkinlere oranla çok daha çabuk kurur ve tıkanıklık ortaya çıkar. Burun tıkanıklığı için kimyasal içermeyen deniz suyu damlaları kullanılabilir. Günde birkaç kez burun damlası kullanılarak burnun kuruması ve tıkanması önlenebilir.

Burnun nemli tutulmasıyla tıkanıklığın önüne geçilmesi mümkündür. Ancak kuruma olduğu anda tıkanıklık hemen ortaya çıkacaktır. Burun nemli iken, düzenli olarak ve bebeğin hassas cildine zarar vermeyecek dikkatle dışarıdan burun içinin çekilmesi, tıkanıklığı giderebilecektir.

Bebeklerde burun tıkanıklığına soğan gibi doğal yöntemlerle müdahale etmek de mümkün olmakla birlikte, doğal içerikli bu yöntemlerin bebeğin henüz gelişimini tamamlamaya çalışan ve hassaslığını koruyan cildine ve diğer organlarına zarar verip vermeyeceği konusu eksiksiz şekilde araştırıldıktan sonra bu yöntemler uygulanmalıdır.

Burun Tıkanıklığı ve Uyku İlişkisi

Bebeklerin düzenli olarak uyumaları, ilerleyen dönemlerde sağlıklı ve bağışıklık sistemleri kuvvetli bireyler olmalarını sağlayacak gelişim unsurudur. Burun tıkanıklığı rahatsızlığı uykunun yetersiz ve kalitesiz olmasına neden olabilir.

Bebeklerde burun tıkanıklığı hırıltı gibi dışarıdan gözlemlenebilen, zor nefes alma sorununa yol açabilmektedir. Yeterli ve düzgün nefes alamayan bebek ya uykusunu tam alamadan uyanır ya da nefes yollarının bağlı olduğu organlarının gelişimi zarar görür.

Bebek uykuya dalmadan önce burnunun nemli kalması için damla takviyesi yapılmalı, uyuduktan sonra rahat nefes alması sağlanmalıdır. Hırıltılı ve zor nefes alma, bebeklerin genel sağlıkları, uyku düzenleri ve gelişimleri üzerinde olumsuz etkilere yol açabilir.

Burun Tıkanıklığı Tedavisi İçin Yapılabilecekler

Bebeklerde burun tıkanıklığı tedavisi geçici olarak yapılabilmekte olup, bu rahatsızlığın kalıcı bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Burun tıkanıklığı için burun içinin nemli tutulması kadar, ortamın havasının da nemli olması önerilmektedir.

Evde 1 litre suyun içine 9 gram tuz ekleyerek serum fizyolojik elde edebilirsiniz. Şırınga yardımıyla hassas ve yavaş şekilde burun içine verilecek olan tuzlu su karışımı, burun tıkanıklığına yol açan kurumuş mukusun yumuşamasını ve dışarı akmasını sağlayacaktır.

Bebeğin uyuduğu ortam sıcaklığının 24 dereceden daha sıcak olmamasına özen gösterin. Oda ne kadar sıcak olursa, burun içinin kuruması ve tıkanıklığın ortaya çıkması o kadar kolay olacaktır.

Sağlıkveyaşam

10 Mart 2018

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.