​Bebeklerde Göbek Fıtığı Neden Oluşur?

Bebeklerde görülen göbek fıtığı oldukça fazla görülen bir durumdur.Göbek fıtığı belirtileri nelerdir ve nasıl anlaşılır diye merak ediyorsanız tüm detaylar yazımızda.

Bebeklerde göbek fıtığı bağırsakta bulunan yağ tabakasında ya da ödemde kas yapısındaki bir zayıflıktan ortaya çıkar. Genel olarak bu göbek deliğinin altında bulunmaktadır. Bu yeni doğan tüm bebeklerde görülmektedir. Bu göbek fıtığının oluşum nedeni ise bebeğinizin göbeğinde bulunan göbek bağının bulunduğu yerde kas dokusunda damarlar için boşluk bulunur. Boşluklar genel olarak bebek doğmadan kapanmaktadır fakat bazı durumlarda bu boşluklar kapanmaz ve fıtık meydana gelir.

Göbek Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde göbek fıtığı genel olarak 1 ya da 2 hafta içinde görülebilir. Bu genel olarak doğumlar dışında normal bebeklerde de bu hastalık görülmektedir. Eğer bebeğiniz de göbek fıtığı mevcut ise:Bebeğinizin karnının da yumuşaklık olacaktır bunun dışında şişlikler yer değiştirilmiştir, aynı zaman da bebeğiniz ağladığında ya da öksürdüğünde şişlik daha belirgin hale gelecektir. Fıtıklarda boylar değişiklik göstermektedir. Genel olarak fıtığın boyları 2,5 cm’dir. Bu fıtıklarda asla acı hissedilmez. Eğer çocuğunuzda kusma gibi bir durum var ise mutlaka doktora gidilmelidir. Bebeklerde göbek fıtığı belirtileri kolayca farkedilebilecek boyuttadır bu belirtiler olsa da genel olarak bebeklerde acı ya da sızlama gibi şeyler görülmez. Bu da huzursuzluğuna yol açmaz bazı aileler bu durumlarda oldukça çok telaşlanmakta olup ortalığı karıştırmaktadır. Eğer bebeğiniz de bu hastalık bulunuyor ise doktor kontrolünde olmanız yeterli olacaktır.

Göbek Fıtığı Tedavisi

Göbek fıtıkları genel olarak 1 yaşa kadar kendi kendine kapanmaktadır. Eğer çocuğunuz 1 yaşını geçtiyse fakat bel fıtığı gitmediyse mutlaka fıtık ameliyatı olunması gerekmektedir. Bazı durumlarda bebeklerin fıtıklardan dolayı bağırsakları sıkışmaktadır bunun da en kolay çaresi fıtık ameliyatlarıdır. Bundan dolayı ciddi sorunlar gerçekleşebilmektedir. Göbek fıtığı ameliyatlarında hiçbir risk ve zorluk bulunmaz, kolayca yapılabilen bir ameliyat çeşididir.

Bebeklerde göbek fıtığı ameliyatı sonrasında genel olarak yatma işlemi olmaz ve çocuk taburcu edilir fakat ameliyat sonrasında anesteziden dolayı kusma ve mide bulantısı gibi olaylar olmaktadır. Bir süre bebeğinizi sıvı besinler ile beslemeniz sizin yaratınıza olacaktır. Bir süre vakit geçtikten sonra çocuklar istediklerini yiyebilirler. Ameliyatın ilk günü muhtemelen bebeğinize 4 ya da 5 saat aralıklar ile ağrı kesici verilmektedir. Genel olarak ameliyatın ikinci gününde hiçbir ilaç kullanımı gerekmez. Ameliyattan 5 ya da 6 gün sonra pansuman yapılmalıdır o güne kadar pansuman yeri mutlaka temiz tutulmalıdır. Bir süre sonra doktorunuza danışarak bebeğinize banyo yaptırabilirsiniz. Eğer ameliyattan sonra bebeğinizde eğer her şeyi yapmanıza rağmen yüksek ateş, kanama, şişlik, kızarıklık ve nefes alma da zorluk gibi durumlarınız bulunmaktaysanız mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Bebeklerde göbek fıtığı ameliyatı sorunsuz ve basit bir şekilde geçmektedir fakat bebeklerde göbek fıtığı tedavisi boyunca doktorunuz ile iletişimde bulunmanız çok önemlidir.

Sağlıkveyaşam

28 Aralık 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.