Bebeklere mama nasıl verilir?

Hiçbir zaman sütü bebeğin ağzına dökmeyin; fincanı tutun ve bebeğin kendisinin sütü almasını sağlayın. Bebeğiniz yeterince aldığında ağzını kapatır. Bu durumda ne kadar süt aldığını kaydedin, hesapladığınız miktarı almadıysa bir sonraki öğünde daha fazla alabilir ya da daha sık beslenmesi gerekebilir.

mama-nasil-veriliir.jpg">

 • Elbette bebek beslenmesinde birinci tercih anne sütüdür. Ancak anne sütü ile yeterli kilo alımı yoksa ikinci seçenek mamadır.
 • Hiç anne sütü almayan bebeklerde biberon kullanılabilir ama biberonun temizliğine çok dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca biberon deliğinin uygun boyutta olduğu kontrol edilmelidir; biberon ters çevrildiğinde önce ip gibi ardından damla damla süt akışı olması gerekir.
 • Mama kutuda belirtilen su-mama oranına uygun olarak hazırlanmalıdır. Mamanın suyunun az olması kabızlık ve sıvı kaybına neden olur. Çok fazla su ise bebeğin yetersiz beslenmesine ve kilo almamasına yol açar.
 • İlk altı ayda mamayı hazırlamak için kaynatıp soğuttuğunuz ılık içme suyu kullanmanız gerekir. En ideali küçük şişe su kullanmaktır, bu suyu ılıtmanız yeterlidir. Tekrar tekrar kaynatılan sularda sodyum düzeyinin yükselebileceğini unutmayın.
 • Biberon kullanırken bebeğin beslenme pozisyonuna dikkat etmelisiniz. Bebek sırtüstü düz yatar pozisyondayken biberon vermek, mamanın akciğerlere kaçmasına neden olabileceği için hatalıdır. Bebek anne kucağında, yan dik pozisyonda, başı annenin koluyla desteklenir şekilde tutulmalı ve giysileri rahat olmalıdır. Bebeğin hava yutmaması için biberonun dikçe tutulması ve lastik memenin sütle dolu olması gerekir.
 • Sütün genellikle vücut ısısında olması önerilir; el bileğinize bir iki damla süt damlatarak kontrol edebilirsiniz.
 • Bir öğünün süresi çocuğa göre 5-30 dakika arasında değişebilir.
 • Hazırlanan mama bebeğin ağzıyla temas ettiyse yarım saatte bozulur ve artan kısmı dökülmelidir. Aksi takdirde mama 4-6 saat bozulmadan kalabilir.
 • Anne sütü alırken de olduğu gibi, küçük bebekler emerken yorulabilirler ve arada dinlenmeleri gerekir ama öğün süresi 30 dakikayı geçmemelidir. Hiçbir zaman bebeğinize istediğinden fazla mama vermeye çalışmayın ve öğün sonrasında bebeğinizi dik tutarak gazını çıkartmasına yardım edin.
 • Altı aydan önce karışık beslenen (anne sütüne ek olarak mama ya da başka sütlerle beslenen) bebeklerde biberon kullanımından olabildiğince kaçınılmalıdır. Biberona alışan bebekler anne memesini emmekte güçlük çekebilirler. Bu durumda fincan veya kaşık kullanabilirsiniz; küçük prematür bebeklerin bile fincandan içebildikleri gösterilmiştir. Ayrıca bunların temizliği biberon göre çok daha kolaydır.
 • Bebeğinizi fincanla beslemek için:
 • Bebeğinizi yarı oturur pozisyona getirin ve fincanı dudaklarına yaklaştırın. Fincanı bebeğin dudaklarına değecek şekilde hafifçe eğin. Fincanın bebeğin alt dudaklarına dayanması ve fincanın kenarlarının, üst dudağın dış yan kısımlarına değmesi gerekir. Bebeğiniz uyanık duruma gelir; gözlerini ve dudaklarını açar. Çok küçük bebekler dilleri ile sütü alırlar. Daha büyük bebekler sütü emer gibi çekerler ve bir miktarını da dökerler. Ucu küçük huni şeklinde olan özel fincanlar da vardır ve tercih edilmelidir.

Hiçbir zaman sütü bebeğin ağzına dökmeyin; fincanı tutun ve bebeğin kendisinin sütü almasını sağlayın. Bebeğiniz yeterince aldığında ağzını kapatır. Bu durumda ne kadar süt aldığını kaydedin, hesapladığınız miktarı almadıysa bir sonraki öğünde daha fazla alabilir ya da daha sık beslenmesi gerekebilir.

Miadında yeni doğan bebeğin mide kapasitesi 15-20ml kadardır. Doğal olmayan beslenmede kontrol bebekte olmadığı için öğün miktarlarının ve sıklığının ayarlanması gerekebilir. Bebeğinizin beslenmesini kontrol etmek için bu tabloyu kullanabilirsiniz:

mama-tablo.png">

Tabloda gösterilen miktar ve öğün sayısı bebeklerin ortalamasını yansıtmaktadır; yani her bebek bu kadar beslenmek zorunda değildir. Beslenme programı, anne sütüyle beslenmede olduğu gibi, temelde bebeğin isteğine göre düzenlenmelidir. Bebeğinizin yeterli beslendiğinin en iyi göstergesi, sulu kaka yapması ve günde 4-5 kez idrar yapmasıdır. Bebeğin aylık kilo takibi ise en geçerli kriterdir.

Yorumlar

 • Nalan 17 Temmuz 2016

  Merhaba Anne sütünü arttırmak için emziren anne kış çayı ürünlerimizi tavsiye ederiz. ürünler tamamen doğal , katkı maddesi içermeyen profesyonel bir üründür. Türkiyenin en büyük anne ve bebek dergilerinde yerini almıştır ürünlerimizin gıda sertifikaları , helal sertifikası , Analiz raporları herşeyi ile tam ve eksiksizdir ayrıca ürünlerimiz Tarım ve Gıda Bakanlığı onaylıdır.Nalan

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.