Behçet hastalığı

Behçet hastalığı- Bu inflamatuvar sendromun semptomları ve tedavisi

Tanım

Aynı zamanda Behçet sendromu olarak da adlandırılan Behçet hastalığı vücudunuzdaki kan damarlarının iltihaplanmasına sebep olan nadir bir hastalıktır. Behçet hastalığının iltihabı ilk olarak alakasız görünen birçok semptoma sebep olur. Behçet hastalığının – ağız yaraları, göz iltihabı, ciltte döküntüler ve lezyonlar ve genital ağrıları içeren – belirti ve semptomları kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve tek başına gelip gidebilir.

Behçet hastalığının kesin sebebi bilinmemektedir fakat vücudun bağışıklık sisteminin yanlışlıkla kendi sağlıklı hücrelerine saldırdığı otoimmün bir hastalık olabilir. Hem genetik hem de çevresel faktörler Behçet hastalığından sorumlu olabilir.

Tedavi Behçet hastalığının belirti ve semptomlarını azaltmayı ve körlük gibi ciddi komplikasyonları önlemeyi amaçlar.

Belirtileri

Behçet hastalığının semptomları kişiden kişiye değişir. Behçet hastalığı kendi kendine oluşabilir veya yok olabilir. Vücudunuzun hangi bölümünün hastalığa yakalandığına bağlı olarak bulgu ve semptomlarınız değişebilir. Behçet hastalığının genel olarak etkilediği yerler:

 • Ağız. Çürüme yaralarına benzeyen acı veren ağız yaraları Behçet hastalığının en yaygın işaretidir. Yaralar çabucak acı veren ülsere dönüşen yuvarlak lezyonlar halinde çıkarlar. Yaralar tekrar çıkabileceği gibi genellikle 1-3 hafta içinde iyileşirler.
 • Deri. Behçet hastalığı olan kişilerde deri lezyonları görülebilir. Deri problemleri değişebilir. Bazı insanların vücutlarında akneye benzeyen yaralar oluşur. Diğerleri, özellikle bacaklarının alt kısımlarında kırmızı, yumuşak nodüller görülebilir.
 • Cinsel organlar. Behçet hastalığı olan insanların cinsel organlarında yaralar oluşabilir. Yaralar genellikle er bezlerinde veya vulvada görülür. Yaralar, kırmızı, ülserli lezyonlardır. Cinsel organ yaraları genellikle acılıdır ve iz bırakabilirler.
 • Gözler. Behçet hastalığı gözde, üveit adı verilen iltihaplı bir duruma yol açabilir. Behçet hastalığı olan insanlarda üveit, gözde acı, kırmızılık, bir ya da iki gözde birden bulanık görüşe yol açabilir ve bu durum gelip geçebilir. Retinanın kan hücrelerinde meydana gelen iltihaplanma hastalığın ciddi bir komplikasyonudur.
 • Eklemler. Behçet hastalığı insanlarda eklem şişmesi ve bazen acı görülebilir. El ve ayak bilekleri de bazen duruma dahil edilebilir. Hastalığın bulgu ve semptomları 1-3 hafta içinde kendiliğinde geçebilir.
 • Damar sistemi. Behçet hastalığında, damarlarda ve büyük atar damarlarda iltihaplanmalara yol açabilir. Bu durum bir kan pıhtısı oluştuğu zaman kollarda ve bacaklarda kızarıklığa, ağrıya ve şişliklere yol açabilir. Aslında Behçet hastalığının çoğu bulgu ve semptomunun kan damarlarındaki iltihaplanmadan meydana geldiği düşünülmektedir. Büyük atar damarlardaki iltihaplanmalar anevrizmalar ve damarların daralması veya tıkanması gibi komplikasyonlara neden olabilir.
 • Sindirim sistemi. Behçet hastalığı, karın ağrısı, ishal veya kanama gibi sindirim sistemini etkileyen durumlara yol açabilir.
 • Beyin. Behçet hastalığı, baş ağrısı, ateş, yönelim bozukluğu, denge kaybı ve inme gibi sonuçlara neden olabilecek şekilde beyinde ve sinir sisteminde iltihaplanmaya neden olabilir.

Ne zaman doktora gitmelisiniz Behçet hastalığının belirtisi olabilecek olağan olmayan bulgu veya semptomlar görürseniz doktorunuzdan randevu alınız. Eğer Behçet hastalığı tanısı koyulduğunda yeni bulgu veya semptomlar görürseniz doktorunuza görünün.

Nedenleri

Doktorlar Behçet hastalığının nedenlerini bilmemektedirler. Fakat genetik ve çevresel etkilerin kombinasyonunun rol oynaması muhtemeldir. Hastalıkla ilgili olan birçok gen bulunmuştur. Behçet hastalığına neden olabilecek belli genleri taşıyan insanlarda, bir virüs ya da bakterinin hastalığa neden olabileceği düşünülmektedir.

Tedavi ve ilaçlar

Behçet hastalığının tedavisi yoktur. Eğer Behçet hastalığınızın bulgu ve semptomları hafif ise doktorunuz size acı ve iltihaplanmaları kontrol altına almak için bazı ilaçlar verebilir. Parlamalar arasında ilaç kullanmak durumunda kalmayabilirsiniz. Fakat bulgu ve semptomlarınız daha şiddetli ise, doktorunuz, vücudunuz boyunca Behçet hastalığının bulgu ve semptomlarınızı kontrol etmek üzere, geçici parlama ilaçlarının yanı sıra, size bazı ilaçlar tavsiye edebilir. Değişik faktörler, yaş ve cinsiyeti kapsamak üzere, doktorunuzun size önereceği tedaviyi etkileyebilir.

Behçet hastalığının bireysel bulgu ve semptomlarının tedavisi

Behçet hastalığı kendi başına, parlamalar ve hafifleme arasında, gelip gidebilir. Doktorunuz aşağıdaki gibi, parlamalarınız boyunca yaşadığınız bulgu ve semptomları kontrol altına almak için, ilaçlarla birlikte çalışır:

 • Deri kremleri, jelleri ve merhemleri. Güncel ilaçlar direk olarak, iltihaplanma ve acıyı azaltmak üzere derinize, cinsel organınızdaki uygulanır. Bu tip ilaçlar genellikle, iltihaplanmayı azaltan kortikosteroid ilaçlar veya acıyı azaltmak üzere anestetik ilaçlar içerir.
 • Ağız çalkalayıcılar. Kortikosteroid içeren özel ve ağız yaralarının acısını azaltıcı diğer ajanlar gargaralar sorunlarınızı kolaylaştırabilir.
 • Göz damlaları. Kortikosteroid içeren göz damlaları veya diğer iltihaplanma karşıtı ilaçlar, gözünüzdeki hafif iltihaplanmaları, acıyı ve kızarıklığı azaltabilir.

Behçet hastalığının sistemik tedavileri Eğer güncel ilaçlar deri döküntülerini, ağızdaki veya cinsel organlardaki ülserlerini tedavi etmiyorsa, kolsişin adı verilen bir ilaç genellikle tavsiye edilir. Artirit semptomları da aynı zamanda kolsişin içerebilir.

Behçet hastalığının şiddetli vakaları, parlamalar arasında hastalıktan kaynaklanan hasarın kontrol edilmesi için tedavi gerektirir. Eğer orta şiddetli Behçet hastalığınız varsa, doktorunuz aşağıdakileri reçete edebilir.

 • İltihaplanmanın kontrolü için kortikosteroid. Diğer ilaçlarla birlikte kullanılan prednizon gibi kortikosteroidler, Behçet hastalığının neden olduğu iltihaplanmaları azaltabilir. Behçet hastalığının bulgu ve semptomları, kortikosteroidin tek başına kullanıldığı durumlarda tekrarlama eğilimindedir. Dolayısıyla doktorlar, bunları, bağışıklık sisteminizi bastırmak için diğer ilaçlarla birlikte reçete ederler (bağışıklık sistemi baskılayıcıları). Kortikosteroidlerin yan etkileri, kilo kaybı, devam eden mide ekşimesi, yüksek kan basıncı ve kemik erimesidir (osteoporoz).
 • Bağışıklık sisteminizi baskılayan ilaçlar. İmmunosupressif ilaçlar, Behçet hastalığında aşırı tepkiler veren bağışıklık sisteminizi baskılar. Vücudunuzdaki normal, sağlıklı hücrelere saldıran bağışıklık sisteminizin durdurulması ile immunosupresif ilaçlar bağışıklık sisteminizin neden olduğu iltihaplanmayı azaltır. Azatiyoprin, siklosporin ve siklofosfamid gibi immunosupresif ilaçlar, Behçet hastalığının kontrolünde rol oynarlar. Bu ilaçların bağışıklık sisteminizin aktivitelerini bastırmalarında dolayı, enfeksiyon riskinizi arttırabilirler. Diğer olası yan etkileri böbrek problemleri, düşük kan sayımı ve yüksek tansiyondur.
 • Bağışıklık sisteminizin tepkisini değiştiren ilaçlar. İnterferon alfa-2b iltihaplanmanın kontrolü için bağışıklık sisteminizin aktivitelerini düzenler. Behçet hastalığı olan insanların vücut yaralarının kontrolüne, eklem ağrılarına ve göz iltihaplanmalarına yardımcı olur. Yan etkileri grip benzeri işaretler, kas ağrıları ve yorgunluktur. Interferon alfa-2b diğer ilaçlarla birlikte kullanılabilir.

Behçet hastalığının belirtilerinin tedavisinde, özellikle şiddetli ve dirençli semptomlar gösteren kişilerde, tümör nekroz faktörü (TNF) adı verilen bir maddeyi engelleyen, infliximab ve etanercept gibi ilaçlar etkilidir. Yan etkileri, baş ağrısı, deri döküntüsü ve üst solunum sisteminin artan enfeksiyon riskidir.

Behçet hastalığının tedavisinde kullanılan diğer ilaçlar talidomit, mikofenolat mofetil ve klorambusildir.

Sağlıkveyaşam

21 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.