Bilgisayar oyunları anne-kız ilişkisini güçlendiriyor

Kızınızla birlikte yaşa uygun ve etkileşimli bilgisayar oyunları oynamak aile içi ilişkileri güçlendiriyor ve ergenlik çağında ruh sağlığını olumlu etkiliyor.

Amerika'da gerçekleştiren bir araştırmaya göre; interaktif bilgisayar oyunları oynamak ergenlik döneminde anne-kız ilişkilerini güçlendiriyor ve aile içi ilişkileri geliştirmeye yardımcı oluyor. Özellikle Mario Kart ve Rock Band gibi kız çocuklar arasında en popüler oyunların ebeveynler ile birlikte oynanması, ergenlik çağındaki kızlarda sosyal ilişkileri güçlendiriyor ve saldırganlığı azaltıyor. 11 - 16 yaş arası 287 genç ve ailelerini inceleyen araştırma, anneleriyle birlikte yaşa uygun oyunları oynayan kızların ruh sağlığının ve davranışlarının daha iyi olduğunu gösteriyor.

Ancak erkek çocuklar ile birlikte bilgisayar oyunları oynanması aynı derecede olumlu sonuç vermiyor. Araştırmaya göre; aynı yaş grubundaki erkek çocuklar Call of Duty ve Halo gibi tek kişilik görevler üzerinden ilerleyen daha saldırgan oyunları tercih etme eğiliminde. Anne babayla birlikte bilgisayar oyunu oynamak erkek çocukların davranış, aile ilişkileri ve ruh sağlığı üzerinde çok az bir etki yaratsa da kızlarda oldukça etkili olabiliyor.

Yine de bilgisayar ve konsol oyunları konusunda dikkatli olmakta fayda var. Bilgisayar başında çok fazla vakit geçirmek gençlerde zayıf sosyal ilişkiler, saldırgan davranışlar ve okul performansında düşüşe neden olabiliyor. Araştırmacılar, güçlü anne baba ilişkisi için bilgisayar oyunu ile sınırlı kalınmaması gerektiğine dikkat çekiyor ve birlikte zaman geçirmenizi sağlayan ilgi çekici aktivitelerin olumlu sonuç vereceğini hatırlatıyor.

kaynak

Greatist

14 Ağustos 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.