Bilinen en ilginç 6 hastalık

Zombiler, kocayaklar, kurt adamlar... En az onlar kadar korkutucu, bilinen en ilginç hastalıklar yazımızda!

  • Taş Adam Sendromu (Fibrodysplasia ossificans progressiva)

Vücuttaki yumuşak dokunun zamanla kemik yapısına dönüştüğü genetik bir hastalıktır. Kemikte bulunan ACVR1 geninin mutasyona uğraması sonucu oluşuyor. Bu hastalıkta vücuttaki kas ve dokular kemik yapıya dönüşüyor. Bu yapı tüm kas ve bağ dokusunu sardığı için hastalar bir süre sonra hareket edemez, oturup kalkalamaz duruma geliyor. Dünyada milyonda bir görülen FOP hastalığı, şu ana kadar 363 kişi olarak kayıtlara geçmiş. Türkiye'de bugüne kadar 9 kişide FOP hastalığı görülmüştür.

  • Yürüyen Ölü Sendromu (Cotard’s Delusion)

Yürüyen ölü sendromu aslında fiziksel bir rahatsızlık değil. Hastalığa sahip kişiler kendilerini "zombi" zannediyorlar! Beyinlerinin olmadığını düşünen hastalar, ölü olduklarını düşünüyor ve yeme içme gibi insani ihtiyaçlarını karşılamayarak vakitlerini mezarlıkta geçiriyorlar! Beynin algı ve duyguları yöneten alanındaki fonksiyon bozukluğundan kaynaklandığı düşünülüyor. Hastalar kendi kişiliklerine ait her şeyi zihinlerinden silmiş olarak görünüyorlar.

Fotoğraf: “Zombie!” by Daniel Hollister via flickr, CC BY 2.0

Soğuk havanın veya soğuk suyun tıpkı fıstık veya arı alerjisi gibi vücutta kızarıklık ve kabartılar yarattığı alerjik bir reaksyondur. Soğuk bir şey yenilip içildiğinde ağızda ve boğazda da şişlik meydana gelebilir ve ölümcül tehlikelere yol açabilir.

  • Ağaç Adam Sendromu (Epidermodysplasia Verruciformis)

Vücutta büyüyen, köklerini deriye yerleştirip üst yüzeyde odunsu bir yapıyla büyüyen bir mantar hastalığıdır. Dev siğiller olarak vücuda yayılan bu hastalığın tıbben bir çaresi yok.

  • Vampir Sendromu (Xeroderma Pigmentosum)

Bu hastalığa sahip kişilerin derileri UV ışınlarına karşı ileri derecede hassastır. Bir kaç saat gün ışığı hatta florosan ışığına mağruz kalan hasta cilt kanseri olur. Genetik bir bozukluktan kaynaklandığı biliniyor ve tedavisi yok.

  • Fil Hastalığı

Lenf damarlarının tıkanarak iltihaplanmaya yol açması ve bunun sonucunda el, ayak ve üreme organlarında şişlikler oluşmaya başlar. Bir süre sonra derinin kalınlaşıp, gri bir renk almasından dolayı Fil Hastalığı denmiştir. Tropikal bölgelerde yaşayan sivrisineklerin lenflerde iltihaba yol açmasıyla oluşuyor.

kaynak

Sağlıkveyaşam

16 Eylül 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.