​Bitkisel Doğum Kontrol Hapları Var Mı?

Doğum kontrol yöntemleri günümüzde oldukça fazla olsa da kadınların en çok merak ettiği konularda biri de doğum kontrol için bitkisel içerikli ilaçların olup olmadığıdır.

Kadınlar için doğum kontrolü oldukça zor ve sıkıntılı bir durumdur. Özellikle kesinlikle gebelik istemeyen ve düşünmeyen kadınlar gebelikten korunmak için tercih edebileceği birçok yol varken bunlardan her hangi birini seçmekte zorlanmaktadır.

Doğum kontrol yöntemleri arasında en çok tercih edilen yöntem tüp bağlatma yöntemidir. Tüp bağlatma yöntemi garanti bir doğum kontrol yöntemi olup en sağlam doğum kontrol yöntemi de denilebilir. Ancak her yöntemin bir avantajı olduğu gibi dezavantajı da bulunmaktadır. Tüp bağlatma yönteminin en ciddi dezavantajı tüpler bağlatıldığında geri dönüşü olmamasıdır. Tüpler bağlatıldıktan sonra spermlerin yumurtaya geçişi önlenmektedir. Bu sayede de doğum kontrolü sağlanmaktadır. Ancak gebe kalınmak istenildiğinde tüpler açılsa dahi gebe kalma ihtimali %50 oranında düşmektedir. Üstelik tüp açtırma ameliyatı hem zor hem de maliyetli bir ameliyattır. Bunun yanı sıra tüp bağlatma ameliyatı özellikle genç ve çocuğu olmayan ya da bir çocuğu olan çiftlere önerilmemektedir. Bunun için bu yöntem bir süre sonra çocuk sahibi olmak isteyenler için değil, hiçbir şekilde bir daha çocuk sahibi olmak istemeyenler içindir.

Doğum kontrol yöntemlerinden bir diğeri ise spiralle korunmaktır. Spiral bir başka tabirle rahim içi aracı kendi içinde ikiye ayrılmaktadır. Bakırdan yapılanlar ve hormon salgılayanlar. Bakırdan yapılanlar bakır alerjisi olanlara karşı alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Hormon salgılayanlar ise bakırdan yapılanlara göre daha az ömürlüdür. Bakırdan yapılan spiraller 10 yıla kadar kullanılabilirken, hormon salgılayan spirallerin kullanım süresi genel olarak 3 yılda sona ermektedir. Spiraller de başarılı bir doğum kontrol yöntemidir. Ancak spirallerin kayması, düşmesi gibi durumlar gözlemlenmektedir. Spiralin kayması ya da düşmesi durumunda tamamen korunmasız bir hal almış olacaksınız.

Doğum kontrol yöntemlerinden bir diğeri ise erkeklerle ilgilidir. Her zaman için kadınlar korunacak diye bir kaide yoktur. Erkeklerinde korunması gerekmektedir. Erkeklerin doğum ihtimaline karşı korunmayı tercih ettikleri en fazla yol prezervatif kullanmaktır. Prezervatif kullanarak doğumdan korunulabilir. Ancak prezervatifi de doğru kullanmak çok önemlidir. Orgazma yakınken prezervatifi kullanmak doğumun önüne geçilmesi için yeterli olmayabilir. Bunun için penis erekte olduğu andan itibaren prezervatif kullanılmaya başlanmalıdır. En doğru olan budur. Ancak prezervatif kullanıldığında bazen kadınlar bazen de erkekler temas edildiğini hissetmediklerini, yeterince zevk alamadıklarını söylerler. Bu durum ise doğum kontrol yöntemleri arasından bir çok zaman prezervatifin çıkarılmasına sebep olmaktadır.

Doğum kontrol yöntemlerinden bir diğeri ve en çok tercih edilenlerden bir tanesi ise doğum kontrol haplarıdır. Adet döneminin ikinci gününden itibaren kullanılmaya başlanarak bir sonraki adet dönemine kadar kullanılan 28 tanelik adet takip haplarına doğum kontrol hapları denilmektedir. Doğum kontrol hapları hem doğumu kontrol altında tutmakta hem de adetleri düzenlemektedir. Ancak hormonları bozduğu yanılgısıyla birçok kadın bitkisel doğum kontrol haplarının varlığını sorgulamaktadır. Ancak kadınlar bilmelidir ki bitkisel doğum kontrol hapı yoktur.

Sağlıkveyaşam

12 Eylül 2017

Yorumlar

 • Fatma Yıldız 30 Temmuz 2018

  Dogum kontrol hapı içmedim bi defalık hamile kalmış olabilirmiyim

 • Selma 04 Ocak 2018

  Yedi gün bitince 8.gun içmeye başlayın

 • Meryem 21 Aralık 2017

  Sadece ilişkiye girildigi hafta kullandım kontrol hapini korumusmudur

 • Hale 27 Kasım 2017

  Doğum kontrol hapı 21 olanı icilip 7gun ara verilmesi söyleniyor 28 olan nasıl kullanılacak hangisi etkili ben ilk defa kullanicam

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.