Bu şarkılar hayat kurtarıyor!

Acil bir durumda kalp masajı uygulayarak hayat kurtarabileceğimizi hatırlatan Amerikan Kalp Derneği, bu şarkıların işimizi kolaylaştıracağını açıklıyor.

Kalp masajı eğitiminiz olmadığı için kalp krizi geçiren birine müdahale etmemeniz gerektiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz!

Kalp krizi geçiren birçok kişinin, görgü tanıkları tereddüt ettiği için hayatını kaybettiğine dikkat çeken Amerikan Kalp Derneği; böyle bir durumda seyirci kalmamamız gerektiğini söylüyor. Hastanın göğsüne dakikada yüz bası uygulayarak kalp masajı yapabileceğimizi açıklayan dernek, işimizi kolaylaştırması için bir de çalma listesi paylaşmış.

Ne yapabilirsiniz?

Birinin kalbinin durduğunu fark ederseniz, suni solunum yapmadan yalnızca kalp masajı uygulayarak hayat kurtarabilirsiniz. Unutmayın; kalp masajı, yani kardiyo-pulmoner resusitasyon (CPR) uygulanması, kişinin hayatta kalma şansını en az iki kat artırır.

Eğer bir genç veya yetişkinin aniden yere yığıldığını görürseniz hemen 112'yi arayın ve yardım isteyin. Sağlık ekibi ulaşana dek hastanın göğüs kafesinin ortasına dakikada 100 kez hızlı ve sert şekilde bası uygulayın.

Bu ritmi tutturmak için popüler şarkılardan yardım alabileceğimizi açıklayan Amerikan Kalp Derneği, 100bpm'lik şarkılardan oluşan bir de çalma listesi paylaşmış. İşte hayat kurtaran şarkılar:

Sağlıkveyaşam

25 Haziran 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.