Büyük şehirlerde bisikletle gezebilmek için 13 ipucu

Fazla kalorileri yakmanın hem eğlenceli hem de çevre dostu yolu nedir?

Düzenli egzersiz yapabilmek için spor salonu dışında birçok alternatifimiz var. Bisiklet sürmenin keyfi ise apayrı! Eğer büyük şehirde yaşıyorsanız, kendinizi kalabalık sokaklara atmadan önce bu ipuçlarını mutlaka okuyun.

 1. Cesur ol! Ağzına kadar dolu, kaotik bir şehirde olduğunu unutma. Herkesin acelesi var, herkes bir yere yetişmeye çalışıyor. Trafiğin seni afallatmasına izin verme; korkak ve bilinçsiz hareketler hem seni hem de diğer bisikletçileri tehlikeye atar. Kendine güven ve şehrin akışına katıl.
 2. Doğru solla. Bisikletle gezen tek kişi olmadığını unutma, yanından diğer bisikletçiler geçebilir ve senin de sollaman gerekebilir. Bisiklet şeridi varsa, arabalar için geçerli olan kurallar senin için de geçerli: şeridin sol tarafından geçmen gerekir. Önemli not: Bisiklet şeridi trafiğin sol tarafındaysa, sağ kenara yakın geçmen gerekiyor.
 3. Bisikletini doğru düzgün kilitlemeyi öğren. Elbette hırsızlık olayında kurban suçlu değildir. Ama büyük şehirler fırsatçılarla dolu ve ikinci el bisiklet parçalarını satmak kolay kazanç demektir. Ön tekerleğe basit bir kilit takman yeterli olmayabilir: bisikletini güvene almanın yollarını öğren.
 4. Bisiklet seçerken kuralımız hafiflik. 24 vitesli havalı bisikletler aklını çelebilir. Sakin şehirler ve kısa sürüşler için bu gezi bisikletleri iyi bir tercih olsa da büyük şehirde seni yavaşlatacaktır. Daha hafif bir alternatif için tek vitesli bisiklet tercih edebilirsin. Yine de rutin yolunda dik yokuşlar varsa vitesleri özleyebileceğini unutma.
 5. Sık kullandığın yollardaki çukur ve engebeleri öğrenmeye çalış. Ufak bir çukur veya bir kanalizasyon kapağı normal şartlarda sorun olmayacaktır ama şehrin yoğun trafiğinde dikkatini dağıtmak için yeterli olabilir. Kendini bir anda yerde bulmamak için yoldaki engebeleri aklında tutmaya çalış ve uyanık ol.
 6. Yakınlardaki bisiklet tamir ve bakım noktalarını araştır. Yanında bazı yedek parçaları taşıman gerektiğini tahmin edersin ama gerçekçi olalım muhtemelen her zaman yanında yedek lastik olmayacak. Sık kullandığın rotalardaki yedek parça ve tamir noktalarını öğrendiğine pişman olmayacağına emin ol.
 7. Bu üçlüyü yanında bulundur: deodorant, havlu ve yedek tişört Filmlerdeki gibi yüzünde tatlı bir rüzgarla akıp gideceğin yanılgısından ne kadar erken kurtulursan o kadar iyi. Makyajın akacak ve terleyeceksin. Yanında yedek bir tişört bulundurmak özellikle yaz aylarında işini kolaylaştırır, deodoranta gelince lütfen bisiklet olsun olmasın kullanalım. Şehrin tüm egzozunu yüzünden silmek için alkolsüz ıslak mendiller pratik bir çözüm.
 8. Yayalara dikkat! Bisiklet şeridinde giderken bile yayalara karşı ekstra dikkatli olmakta fayda var. Şehirde bisiklet kültürüne yüzde yüz geçmiş bir ülkede yaşamadığımızı kabul edelim. Yayalar bisiklet şeridini dikkate almadan önüne çıkabilir ve hem seni hem de kendilerini tehlikeye atabilir. Etrafındaki kişilere dikkat et ve hazırlıklı ol.
 9. Bir noktada kapıyla çarpışacağını kabullen. Arabanın kör noktasında kalabilirsin veya sürücü kapıyı kontrol etmeden açabilir. Düzenli olarak bisiklet kullanan hemen herkes bir noktada hızla açılan bir kapıyla karşı karşıya kalır. Ciddi sakatlanmalardan korunmak için tıpkı yayalar gibi arabalara karşı da dikkatli ol; duran arabaların yanından geçerken biraz mesafe bırakmak akıllıca olur.
 10. Bisikletli kuryelerin ayrı kulvarda yarıştığını unutma. Saatlerce oradan oraya bilumum ağır ve büyük kutular taşımak zorunda kalan bisikletli kuryelere hem nezaketen hem de güvenliğin için yol ver.
 11. Zamanlama kuralı: Bir yere bisikletle gitmek yürümekten yaklaşık 3 kat daha hızlıdır. Düzenli olarak bisiklet kullanacaksan bu kural işine yarayabilir. Özetle; işe gitmen yürüyerek 15 dakika sürüyorsa, evden 10 dakika geç çıkabilirsin.
 12. Farklı rotalar dene, yeni yerler keşfet ve şehirde bisiklet sürmenin tadını çıkar!

kaynak ve fotoğraflar

Sağlıkveyaşam

04 Temmuz 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.