Buz dolabınızdaki gizli tehlikeler

Sağlığınızı korumak için bu besinleri mutfağınızdan uzak tutun.

Sağlık uzmanları restoranlarda servis edilen yemeklerle ilgili uyarıyor. Dışarıda yediğiniz öğünler fazla kalori almanıza ve tehlikeli miktarda şeker ve tuz tüketmenize neden oluyor. Peki evinizde durum nedir? Sağlıklı beslenmek için mutfağınızdan uzak tutmanız gereken besinleri araştırdık.

Şekerli içecekler. Gazlı içecekler, hazır buzlu çaylar ve meyve aromalı içecekler yerine su için. Bir kutu meşrubat yedi çay kaşığına yakın şeker ve yaklaşık 140 kalori içeriyor.

İşlenmiş etler. Öğle arası sandviçinize eklediğiniz sosis ve pastırma gibi etler yüksek miktarda yağ ve sodyum içeriyor. Bunların yerine taze et, tavuk ya da balık tercih edebilirsiniz.

Beyaz ekmek. Beyaz ekmek yerine lif bakımından zengin tam tahıllı ekmekleri tercih edin.

Tam yağlı süt. Süt ve süt ürünlerinde anahtar kelime "az-yağlı".

Her türlü abur cubur. Cips, kraker ve bisküvi gibi ürünleri mutfağınıza sokmayın. Bu tür abur cuburların "az-yağlı" olanları bile fazla tuz ve kalori anlamına geliyor. Atıştırmalık olarak meyve ve sebze tüketmeyi deneyin.

Hazır ve çabuk çorbalar. Her zaman taze ürünlerle kendi çorbanızı yapmaya özen gösterin.

Beyaz pirinç. Beyaz pirinç yerine kahverengi pirinç ve benzeri tam tahıllı ürünler tüketmek şeker hastalığı riskini azaltıyor.

Greatist

24 Haziran 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.