C vitaminin yararları duygudurumunuzu iyileştirmeyi de içerir mi?

Soğuk algınlığı ile savaşması da dahil C vitaminin yararlarını biliyorsunuz. Ancak C vitaminin duygudurumu iyileştirmeye de yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz?

C vitamininin, yaygın soğuk algınlıkları ile mücadeleye az miktarda katkı sağlaması gibi birçok yararı vardır. Güncel araştırmalar C vitaminin farklı bir potansiyel yararına işaret etmektedir. Hastanede yatan hastalar üzerinde yapılan bir araştırmada, C vitamini seviyeleri çoğunlukla normalden düşük olan hastaların, C vitamini aldıktan sonra duygudurumlarında iyileşme gözlemlenmiştir.

C vitamini ve duygudurum arasındaki ilişki şaşırtıcı gözükse de aslında o kadar da inanılmaz değildir. C vitamini eksikliği olan insanlar sıklıkla yorgun ve depresif hissederler. Ayrıca bazı çalışmalar C vitaminin duygudurum yükseltici etkileri olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla C vitamini seviyelerinin duygudurumu etkileyebileceği olasıdır ancak bu konuda daha çok araştırma yapılması gerekmektedir.

Şimdilik C vitamini açısından zengin meyve ve sebzeleri bol bol tüketin. Eğer C vitamini takviyesi de alıyorsanız günlük üst sınır olan 2,000 miligramı geçmemeye özen gösterin. Her zaman olduğu gibi herhangi bir takviye almadan önce doktorunuza danışın.

Sağlıkveyaşam

11 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.