Cep telefonları ve kanser: Riskli mi?

Cep telefonları ve kanser- Bu çok tartışılan konuyu bir Mayo Clinic uzmanı değerlendirdi.

Cep telefonları ve kanser arasındaki olası ilişki tartışmalı bir konudur. Uzun yıllar cep telefonları ve kanser ilişkisi üzerine yapılan araştırmalar çelişkili sonuçlar ortaya koymuştur. Günümüzde, cep telefonu kullanımının ne derecede kanser riski oluşturduğu hakkında fikir birliği yoktur.

Cep telefonları ve kanser ile ilgili temel endişe, cep telefonu kullanımı ile ilişkilendirilen beyin tümörü oluşumu gibi gözükmektedir. Bazı araştırmalar, 1970'lerden itibaren beyin tümörleri oranında hafif bir artış öne sürmektedir ancak cep telefonları 1970'lerde kullanılmıyordu. Bu hafif artışların, tıbbi bakıma erişimin artması ve tanısal görüntülemedeki gelişmeler ile ilişkili olması daha muhtemeldir.

Peki araştırmacılar cep telefonları ve kanser ilişkisi hakkında neler öğrenmişlerdir? İşte çeşitli araştırmalara dair genel değerlendirmeler:

  • 20 yıllık bir dönem boyunca 420,000 cep telefonu kullanıcısını takip eden bir çalışmada, araştırmacılar cep telefonları ve beyin tümörleri arasında herhangi bir bağlantıya dair kanıt bulamamışlardır.
  • Başka bir araştırma cep telefonları ve tükürük bezleri kanseri arasında bir bağlantı bulmuştu. Ancak, katılımcıların yalnızca çok az bir kısmında kötü huylu tümör vardı.
  • Yakın zamanda yapılan başka bir araştırma, çok fazla cep telefonu kullanan kişilerde gliom adı verilen belirli bir beyin tümörü riskinde olası bir artış öne sürmektedir. Ancak beyin tümörü riskinde genel bir artış bulunmamıştır.

Cep telefonları ve gliom ve akustik nörinom olarak adlandırılan, kanserli olmayan bir beyin tümörü arasındaki olası bağlantılar ile ilgili çeşitli araştırmalar değerlendirildikten sonra, Dünya Sağlık Örgütü'ne bağlı Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı, cep telefonu radyasyonun bir kanser ajanı (kanserojen) olduğuna dair yeterli kanıt olmadığına karar vermiştir. Sonuç olarak, radyofrekans elektromanyetik alanlar, insanlara karşı olası kansorejenler olarak sınıflandırılmıştır.

Yine de, yakın zamanda gerçekleştirilen bir dizi araştırma hikayenin tamamını anlatamaz. Tütün gibi kansere neden olan yeni bir etken maddenin kullanılmaya başlaması ile kanser oranlarında oluşan artışın gözlemlenmesi çoğunlukla uzun yıllar alır. Bu noktada, kanser riskinde doğrudan cep telefonlarına dayandırılabilecek bir artışı tespit etmek için yeterli zaman geçmemiş olabilir.

Sonuç? Şimdilik kimse cep telefonlarının kansere neden olup olamayacağını bilmiyor. Uzun dönemli araştırmalar devam etse de, cep telefonu kullanımının kanser riskini arttırdığına dair ikna edici kanıt bugüne dek bulunamamıştır. Eğer cep telefonları ve kanser arasındaki olası bağlantıdan dolayı endişeliyseniz, cep telefonu kullanımınızı sınırlandırabilirsiniz veya genellikle cep telefonunun içinde bulunan anteni başınızdan uzak tutmanızı sağlayan kulaklık ya da ahizesiz (hands-free) gibi cihazları tercih edebilirsiniz.

Sağlıkveyaşam

11 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.