Çocuklarda demir eksikliği: Ebeveynler için korunma ipuçları

Çocuklarda demir eksikliği- Demir eksikliği semptomlarını ve çocuğunuzun sağlığını korumak için neler yapabileceğinizi öğrenin.

Çocuğunuzun beslenmesi demir ihtiyacını karşılamak için yeterli mi? Çocuklarda demir eksikliğine nelerin neden olduğunu, bu durumu nasıl anlayabileceğinizi ve nasıl önlenebileceğini öğrenebilirsiniz.

Demir çocuklar için neden önemlidir?

Demir çocuğunuzun büyüme ve gelişimi için gerekli olan bir besindir. Demir akciğerlerden vücudunuzun geri kalanına oksijen taşınmasına yardımcı olur ve kaslarda depolanmasını ve oksijen kullanımını sağlar. Çocuğunuzun beslenmesinde demir yetersiz ise demir eksikliği denilen bir durum gelişebilir. Çocuklarda demir eksikliği birçok düzeyde olabilir, boşalmış demir depolarından dolayı bir çok düzeyde anemi (kanda yeterli kırmızı kan hücrelerinin olmaması) sebebidir. Kırmızı kan hücreleri enerji sağlayan, cilde rengini veren, vücudun dokularına enerji sağlayan hücrelerdir. Çocuklarda tedavi edilmeyen demir eksiklikleri yürüme ve konuşma bozukluğu gibi fiziksel ve zihinsel gecikmelere neden olabilir.

Çocukların ne kadar demire ihtiyacı vardır?

Bebekler vücutlarında depolanan demir ile doğarlar. Ancak çocuğun büyümesi ve gelişmesinde yakıt olarak kullanılması için ek olarak demir alınmalıdır. Belirli yaşlarda ki demir ihtiyaçları aşağıda listelenmiştir;

Yaş grubuGünlük önerilen demir miktarı
7 ile 12 aylık arası11 milligram
1 ile 3 yaş arası7 milligram
4 ile 8 yaş arası10 milligram
9 ile 13 yaş arası8 milligram
14 ile 18 yaş arası, kızlar15 milligram
14 ile 18 yaş arası, erkekler11 milligram

Çocuklarda demir eksikliği durumunda oluşabilecek risk faktörleri nelerdir?

Demir eksikliği riski yüksek olan çocuklar ve bebekler şunlardır;

 • Normal süresinden 3 hafta veya daha fazla erken doğan bebekler- prematüre doğan bebekler ya da düşük doğum ağırlığı olan bebekler
 • 1 yaşından önce inek sütü içmeye başlayan bebekler
 • 6. aydan sonra demir içeren destekleyici gıdalar verilmeyen anne sütü içen bebekler
 • Demir takviyesi bulunmayan mama (devam sütü) içen bebekler
 • 1 ila 5 yaş arasında inek sütü, keçi sütü veya soya sütünü günde 24 ons (710 mililitre) fazla tüketen çocuklar
 • Kronik enfeksiyonlar veya kısıtlı diyetlerle beslenme gibi sağlık sorunu olan çocuklar

Ergenlik çağındaki kız çocukları da vücutları adet döneminde demir kaybettiğinden dolayı, demir eksikliği konusunda risk altındadırlar.

Demir eksikliğinin çocuklarda görülen belirti ve semptomları nelerdir?

Az miktarda demir eksikliği de çocuğunuzun fonksiyonlarını etkileyebilmektedir. Ancak demir eksikliği anemisi meydana gelene kadar çoğu belirti çocuklarda görülmemektedir. Demir eksikliği anemi belirtileri şunlardır;

 • Yorgunluk ya da halsizlik
 • Solgun cilt
 • İştahsızlık
 • Nefes darlığı
 • Sinirlilik
 • Dil iltihabı
 • Vücut ısısının zor muhafaza edilmesi
 • Artan enfeksiyon oranları
 • Düzensiz kalp atışları
 • Davranış problemleri
 • Buz, çamur, saf nişasta gibi alışılmadık ve besleyici olmayan maddelere istekli olması

Çocuklarda demir eksikliğini nasıl önleyebilirsiniz?

Çocuğunuzu beslenmesine dikkat ederek demir eksikliğini önlemeye çalışabilirsiniz. Örneğin;

 • Emzirme veya demir katkılı mama ile besleme. Çocuğunuzu en az 1 yaşına kadar emzirmeniz tavsiye edilmektedir. Anne sütünde bulunan demir, mamada bulunan demirden daha kolay emilir. Emzirmeniz mümkün değilse, demir içeren bir mama kullanmalısınız. İnek sütü bebekler için iyi bir demir kaynağı olmadığı için 1 yaşından önce tavsiye edilmez.
 • Dengeli beslenmeye teşvik etme. 4-6 ay arasındaki bebeklerinizi katı gıda yedirmeye başladığınızda demir içeren tahıllarla beslemeniz ya da tahılların içerisine demir eklemeniz tavsiye edilmektedir. Daha büyük çocuklar için en iyi demir kaynakları yumurta sarısı, kırmızı et, tavuk, balık, fasulye ve koyu yeşil yapraklı sebzelerdir. Gazlı içecek ve patates cipsi gibi kalorisi yüksek, vitamin ve mineralleri düşük gıdaları sınırlı tüketmesini sağlamalısınız.
 • Emilimi arttırma. Beslenmede kullanılan C vitamini demir emilimini teşvik için yardımcı olacaktır. Kavun, çilek, kayısı, kivi, brokoli, domates, patates, narenciye suyu (1 yaşından küçük çocuklar için tavsiye edilmese de) gibi c vitamini açısından zengin olan gıdalar demir emilimine yardımcı olurlar.
 • Demir takviyelerini göz önünde bulundurun. Prematüre ya da düşük doğum ağırlığı ile doğmuş olan bebeklerinizde 6. Aydan sonra (emzirmeden sonra)2 yada daha fazla porsiyonda demir açısından zengin olan püre et veya tahıl gibi gıdalar kullanabilirsiniz. Ağızdan alınan demir takviyeleri konusunda çocuğunuzun doktoruna danışmalısınız.

Çocuğum demir eksikliği açısından taramadan geçirmeli miyim?

Demir eksikliği ve demir eksikliği anemisi genellikle kan testleri ile teşhis edilirler. Bazı uzmanlar tüm bebeklerin 9 ay ile 12 ay arasında ve sonrasındaki her 6 ayda tekrar demir eksikliği için taranmasını önermektedir. Demir eksikliği anemisi riski taşıyan bebeklerde ise 6 aydan 12. Aya kadar tarama önerilmektedir. Demir eksikliği şüpheniz varsa tarama süreleri ile ilgili olarak doktorunuza danışınız. Çocuğunuzun beslenmesi hakkında ayrıntılı bilgi edinin. Koşullar ve tarama sonuçlarına bağlı olarak doktor ağızdan demir takviyesi yada günlük multivitamin önerebilir.

Çocuklarda demir eksikliği önlenebilir bir durumdur. Çocuğunuzun kendi beslenmesiyle ne kadar demir aldığına dikkat ederek, çocuğunuzun sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için demir takviyeleri ihtiyacı hakkında doktoruyla görüşün.

Sağlıkveyaşam

20 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.