Çocuklarda ruhsal hastalıkları : İşaretlerini öğrenin

Çocuklarda ruhsal hastalıklar - Çocuğunuzun yardıma ihtiyacı olduğunda nasıl söyleyeceksiniz? Çözüm için buradaki ipuçlarına bir göz atın. 

Çocuklarda ki ruhsal hastalıkları ebeveynlerin belirlemesi oldukça zordur. Sonuç olarak, tedavi ile yarar görebilecek çocukların çoğu gereken yardımı görememektedir. Çocuklarda ruhsal hastalıkların uyarı işaretlerini görün ve çocuğunuzun bununla başa çıkabilmesi için nasıl yardımcı olabileceğinizi öğrenin.

Çocuklarda ruhsal hastalıkları belirlemek aileler için neden zordur ?

Bir çocuğun yaşantısında bir akıl sağlığı endişesi olup olmamasını tanımlamak yetişkinlere bağlıdır. Ne yazık ki, birçok ebeveyn çocuklarda olan akıl hastalıklarının işaretlerini ve belirtilerinin bilmemektedir. Kırmızı işaretleri biliyorsanız dahi, bunu normal bir çocuk davranışı ile ayırtetmek oldukça zor bir durumdur. Bunun nedeni her çocuğun aynı noktada benzer işaretleri gösterebilmesidir. Akıl hastalıkları ile ilgili olan hastalık izleri ile ilgili endişeler, bazı ilaçların kullanımı ve tedavi ücretleri akıl hastalıkları ile şüphe edilen çocukları ile ilgili ebeveynlerin yardım almalarını önlemektedir.

Ne gibi akıl sağlığı durumları çocukları etkilemektedir ?

Çocuklar belli bir aralıkta akıl sağlık durumlarını yaşayabilirler, bunlar şunlardır :

 • Endişe bozuklukları. Endişe bozuklukları olan çocuklar (obsesif kompulsif bozukluk, travma sonrası stres bozukluğu, sosyal fobiler ve genel endişe bozuklukları) günlük aktivitelerini etkileyebilen kalıcı bir endişe problemi yaşayabilirler.
 • Dikkat eksikliği/ hiperaktivite bozukluğu. Bu durum genellikle birkaç konunun kombinasyonu ile ortaya çıkmaktadır, bu konular dikkat toplama zorlukları, hiperaktivite ve fevri davranışlardır. 
 • Otizm. Otizm, otizm spektrum bozukluklar adı verilen ciddi gelişim sorunlarını gruplarının biridir. Erken yaşlardaki çocuklar da genellikle 3 yaş öncesinde görülmektedir. Semptomları çeşitlilik gösterebilir, tüm otizm bozuklukları bir çocuğun diğerleri ile olan ilişkilerini ve iletişimlerini etkilemektedir. 
 • Beslenme bozuklukları. Beslenme bozuklukları (anoreksiya nervoza, bulimia nervoza, aşırı yemek yeme rahatsızlığı) ciddi durumlardır. Çocuklar kiloları ve yedikleri yemekler ile ilgili oldukça endişeli bir hale gelirler.
 • Ruh hali bozuklukları. Ruh hali bozuklukları (depresyon, ve bipolar bozukluklar) çocukta mutsuzluk veya aşırı ruhsal değişimler gibi kalıcı duygulara neden olabilmektedir. 
 • Şizofreni. Bu kronik akıl hastalığı çocuğun gerçek ile ilişkisini kesmektedir (çıldırma).

Çocuklarda akıl hastalıklarının uyarı işaretleri nelerdir ?

Çocuğunuz da aşağıdaki durumlar varsa akıl sağlığı durumu olabilme ihtiymali yüksektir : 

 • Ruh halinde olan değişiklikler. En az iki hafta süren mutsuzluklar veya hayattan çekilme gibi davranışlarını izleyin veya bu ruh değişiklikleri evde veya okulda ilişkilerinde problemlere neden olup olmadığını izleyin.
 • Çarpıcı duygular. Günlük aktivitelerin etkilenmesine neden olan sebepsiz bunaltıcı endişelerin veya korkuların farkında olun (bir kalp çarpıntısı veya hızlı nefes alma).
 • Davranış değişiklikleri. Bu durum davranışlarda veya kişiliklerde etkili değişikliklere neden olmaktadır. Bu durum tehlikeli veya kontrol dışı bir davranış da olabilir . Sık sık kavga etme, silah kullanımı veya bir isteğini anlatırken diğerlerini incitme birer uyarı işaretleri olabilir. 
 • Konsantre zorluğu. Konsantre zorluklarına ve odaklanma sorunlarını veya okulda performans düşüklüklerini izleyin.
 • Açıklanamayan kilo kayıpları. Aniden iştah kaybı, sık sık kusma veya sık sık kabızlık giderici kullanımı bir beslenme bozukluğunun göstergesi olabilir. 
 • Fiziksel zarar. Bazen bir akıl sağlığı durumu intihar düşüncelerine veya kendi kendine zarar verme veya intihar gibi eylemlere neden olabilmektedir. 
 • Madde kullanımı. Bazı çocuklar duyguları ile başa çıkabilmek için madde veya alkol kullanabilirler. 

Çocuğumun akıl sağlığı ile ilgili bir sorunu olduğundan şüpheleniyorsam ne yapmalıyım ?

Çocuğunuzun akıl sağlığı ile ilgili endişeleriniz varsa, çocuğunuzun doktoruna bu durumu danışabilirsiniz. Sizi endişelendiren davranışlarını açıklayın. Çocuğunuzun davranışlarındaki değişimler olup olmadığını görebilmek için çocuğunuzun öğretmeni, yakın arkadaşları veya sevdiği kişiler ve diğer bakıcılar ile konuşmayı düşünün. Edindiğiniz veya edineceğiniz bilgileri çocuğunuzun doktoru ile paylaşın.

Sağlık bakım uzmanları çocuklar zihinsel hastlıklar ilgili tanları nasıl koyuyorlar ?

Çocuklarda akıl sağlığı sorunları, bu sorunların çocuğunuzun günlük yaşantısını nasıl etkilediği ve işaretler ve belirtiler üzerine tanı konur ve buna göre tedaviler belirlenmektedir. Birşeylerin yanlış olup olmadığını görebilmek için basit testler yoktur. Bir tanı yapmak için, çocuğunuzun doktoru çocuğunuzu bir psikyatr, bir psikolog, sosyal uzman, bir psikyatri hemşiresi , akıl sağlığı danışmanı veya davranış terapisti gibi bir uzmanın değerlendirmesini önerebilir. Çocuğunuzun doktoru veya akıl sağlığı uzmanı ile Akıl Sağlığı Bozukluklarının Tanısal ve İstatiksel Kitapçığı (Amerikan Psikiyatri Birliğinin akıl sağlığı durumlarındaki belirtileri ve işaretleri açıklayarak yayınladığı bir klavuz) temelinde bir akıl sağlığı durumu olup olmadığını belirlemek için birlikte çalışın.

Çocuğunuzun doktoru ve akıl sağlığı uzmanı tıbbi durumların geçmişi veya travmalar gibi çocukların davranışları için diğer olası nedenlere bakacaktır. Çocuğunuzun gelişimi ile ilgili sorular, çocuğunuzun bu yönde nasıl davranacağı, öğretmenleri ve bakıcıların problem ile ilgili algıları, ve akıl sağlığı durumlarının aile geçmişi ile ilgili sorular soracaktır. 

Çocuklarda akıl hastalıklarının tanısı oldukça zor olabilir, çünkü küçük çocuklar genellikle duygularını açıklamada zorluklar yaşayabilirler ve normal gelişim çocuktan çocuğa değişkenlikler gösterebilmektedir. Bu zorluklara rağmen, uygun bir tanı rehberlik tedavisinin önemli bir parçasıdır. 

Çocuklarda olan zihinsel hastalıklar nasıl tedavi ediliyor ?

Akıl sağlığı durumları olan çocuklar için genel tedavi seçenekleri şunlardır : 

 • Psikoterapi. Psikoterapi (konuşma terapisi veya davranış terapisi olarak da bilinmektedir) bir psikolog veya diğer akıl sağlığı uzmanları ile konuşarak bununla ilgil endişelerinizi belirleyeceğiniz bir yoldur. Piskoterapi sırasında, bir çocuk kendi durumunu, ruh halini, hislerini, düşüncelerini ve davranışlarını öğrenebilir. Psikoterapi bir çocuğa sağlıklı mücadele teknikleri ile zor durumlara karşı nasıl tepki verilebileceğini öğretir.
 • İlaç. Çocuğunuzun doktoru veya akıl sağlığı uzmanı, çocuğunuzun akıl sağlığı durumunun tedavisi için ilaçlar önerebilir. Bu ilaçlar uyarıcılar, antidepresanlar, anti-endişe ilaçları, antipsikotikler veya ruh dengeleyicileridir. 

Bazı çocuklar bu yaklaşımların bir kombinasyonunda yararlanabilirler. Çocuğunuzun doktoruna veya akıl sağlığı uzmanına çocuğunuz için en iyisinin ne olduğunu, ilaçların yararlarını ve risklerini belirlemek için danışın. 

Çocuğuma bu zihinsel hastalığı ile mücadelesine nasıl yardımcı olabilirim ?

Çocuğunuz sizin desteğinize şu anda her zamankinden daha çok ihtiyacı var. Bir çocuğa akıl sağlığı ile ilgili bir tanı konmadan önce, ebeveynler ve çocuk genellikle acizlik, sinirlilik ve hayal kırıklığı duygusuna kapılırlar. Bu tür hislerin önüne geçmek için çocuğunuzu etkileme yolunu nasıl değiştirebileceğiniz ile ilgili çocuğunuzun akıl sağlığı uzmanı ile görüşün ve destek alın. Çocuğunuz ile eğlenmek ve rahatlamak için yolar arayın. Onun gücünü ve yeteneklerini övün. Bu tip stresli zamanlarda nasıl sakin davranabileceğiniz ile ilgili yeni stres kontrol teknikleri araştırın. Aile danışması veya destek gruplarının yardımına başvurun. Çocuğunuzun hastalığını, onun davranışlarını anlamak ona daha iyi yardımcı olabilmenize yardımcı olaur, onu daha iyi anlamanız çocuğunuz için oldukça önemlidir. 

Çocuğunuza okulda başarılı olmasına yardımcı olmak için, çocuğunuzun öğretmenlerini ve okul danışmanlarını bu durum ile ilgili bilgilendirin. Gerekiyorsa, çocuğunuz için gereken akademik planı oluşturması için okul yönetimi ile birlikte çalışın. 

Çocuğunuzun akıl sağlığı ile ilgili endişeleriniz varsa, yardım isteyebilirsiniz. Utandığınızdan veya korktuğunuzdan dolayı çocuğunuz için yardım almaktan çekinmeyin. Uygun bir destek ile, çocuğunuzun akıl sağlığı durumu ile ilgil daha fazla bilgi edinebilirsiniz ve ona yardım edebilmek için tedavi seçeneklerini araştırabilirsiniz. 

Sağlıkveyaşam

15 Eylül 2015

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.