Çocuklarda tip 2 diyabet

Çocuklarda tip 2 diyabet- Bu endokrin hastalığının semptomları ve tedavisi

Çocuklarda tip 2 diyabet çocuğunuzun cüvudunun şekeri (glikozu) metabolize etme yolunu etkileyen kronik bir durumdur.

Tip 2 diyabet daha genele olarak yetişkinlerle ilişkili bir hastalıktır. Aslında, yetişkin başangınçlı diyabet oarak adlandırılırdı. Fakat büyük ölçüde obezite salgınıyla beslenen çocuklarda tip 2 diyabet artmaktadır.

Çocuklarda tip 2 diyabeti önlemek veya kontrol etmeye yardımcı olmak için yapabileceğiniz birçok şey vardır. Çocuğunuzu sağlıklı şeyler yemek, bolca fiziksel aktivite yapmak ve sağlıklı kilosunu sürdürmek konusunda teşvik edin. Diyet ve egzersiz çocuklarda tip 2 diyabeti kontrol etmek için yeterli değilse, ağızdan ilaç veya insülin tedavisi gerekli olabilir.

Belirtileri

Tip 2 şeker hastalığı çocuklarda seviye seviye gelişir. Bazı tip 2 diyabeti olan çocuklar herhangi bulgu veya semptom göstermezler. Diğerleri şunları yaşayabilirler:

 • Artan susuzluk ve idrar çıkarma. Çocuğunuzun kan akışında şeker biriktikçe, sıvı dokulardan çekilir. Bu durum çocuğunuzu susuz bırakır. Sonuç olarak çocuğunuz normalden daha fazla sıvı tüketir ve idrar çıkarır.
 • Artan açlık. Çocuğunuzun hücrelerine yeteri kadar şekerin insülin tarafından taşınmamasıyla, çocuğunuzun kas ve organlarındaki enerji biter. Bu açlığı tetikler.
 • Kilo kaybı. Artan iştah ve yemeye rağmen, çocuğunuz kilo kaybedebilir. Hücrelere şeker enerji verilmemesiyle hücreler, kas dokuları ve fazla yağ dokuları erimeye başlar.
 • Bitkinlik. Eğer çocuğunuzun hücrelerinin şekeri biterse, kendini yorgun hissedebilir.
 • Bulanık görüntü. Eğer çocuğunuzun şekeri çok yüksekse, çocuğunuzun göz lenslerinden sıvı çekilebilir. Bu durum çocuğunuzun görme kabiliyetini etkiler.
 • Yavaş iyileşen yaralar ve sık görülen enfeksiyonlar. Tip 2 şeker hastalığı çocuğunuzun iyileşmesini zorlaştırır ve enfeksiyonlara karşı hassas hale getirir.
 • Kararmış deri bölgeleri (akantozis nigrikans). Kararmış deri bölgeleri insülin bağışıklığının bir göstergesi olabilir. Bu kararmış bölgeler sıklıkla koltukaltlarında veya boyunda oluşur.

Ne zaman doktora gitmelisiniz Eğer çocuğunuz tip 2 şeker hastalığı risklerini taşıyorsa, çocuğunuzun doktorunu arayın. Ciddi hasar vermeden tip 2 şeker hastalığının tanısının koyulması için, diyabet görüntüleme durumun bulgu ve semptomlarını hiç göstermeseler bile yüksek risk taşıyan tüm çocuk ve ergenler için tavsiye edilir. Çocuğunuz şu durumlarda yüksek risk taşıyor olabilir:

 • %85’in üzerinde vücut kütle endeksi varsa (BMI)
 • Tip 2 şeker hastalığı olan bir kardeşi, ebeveyni, büyük ebeveyni, amca, teyzesi varsa.
 • Siyahi, hispanik, Amerikan yerlisi, Asya-Amerikalı veya pasifik adalı ise. Bu ırkların hepsinde tip 2 şeker hastalığı riski daha yüksektir.
 • Boyunda görülen kararmış deri gibi insülin bağışıklığı işaretleri gösteriyorsa.

Diyabet hakkında endişeleriniz varsa veya artan susuzluk ve idrar çıkarma, artan açlık, kilo kaybı, bitkinlik, bulanık görüntü, yavaş iyileşme ve sık enfeksiyon yaşama gibi tip 2 diyabetin bulgu ve semptomları görürseniz çocuğunuzun doktoruyla konuşun

Nedenleri

Tip 2 diyabet vücudunuz insüline bağışıklı hale gelirse veya pankreas yeterli insülini üretmediği durumlarda meydana gelir. Tam olarak bunun neden olduğu bilinmemektedir. Fazla kilo, aktif olmamak ve genetik faktörler önemli gözükmektedir.

İnsülin: Şekerin anahtarı İnsülin, karnın hemen arkasında bulunan bir bez olan pankreastan gelen bir hormondur. Çocuğunuz yemek yediği zaman, pankreas kan akışına insülin salgılar. İnsülin vücutta dolaştıkça, mikroskobik kapılar için, şekerin hücrelere girebilmesi için, bir anahtar görevi görür. İnsülin kan akışındaki şeker miktarını düşürür. Çocuğunuzun şeker seviyesi düştükçe, pankreastan salgılanan insülin miktarı da düşer.

Glikoz: Enerji kaynağı Glikoz, şeker, hücreler, dokular ve kaslar için ana enerji kaynağıdır. Glikoz iki ana kaynaktan gelir: çocuğunuzun yediği yiyecekler ve çocuğunuzun karaciğeri. Sindirim sırasında, şeker kan akışında emilir. Normal olarak, insülin yardımıyla şeker hücrelere girer.

Karaciğer: Üretim ve depolama Karaciğer glikoz depolama ve üretme merkezi olarak görev yapar. Çocuğunuzun insülin seviyesi düşükse, çocuğunuz bir süredir yemek yemediyse, karaciğer depolanmış glikozu, çocuğunuzun glikoz seviyesini normalde tutmak için vücuda salar.

Tip 2 diyabette, bu süreç doğru işlemez. Çocuğunuzun hücrelerine girmek yerine, şeker kan dolaşımında birikir. Bu durum çocuğunuzun pankreası yeterli insülini üretmediği veya çocuğunuzun hücreleri insülinin eylemine bağışıklı hale geldiği zaman oluşur.

Tedavi ve ilaçlar

Tip 2 diyabetin tedavisi, kan şekerinin izlenmesi, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve bazen insülin ve diğer ilaçların kullanılmasını, çocuklarda dahi, ömür boyu gerektirebilir. Çocuğunuz büyüdükçe ve değiştikçe, diyabet planı da değişecektir.

Çocuğunuzun diyabetini kontrol etmek ağır geliyorsa, adım adım ilerleyin. Ve yalnız olmadığınızı unutmayın. Çocuğunuzun kan şekeri seviyesini olabildiğinde normal seviyede tutmak için doktor, diyabet eğitmeni ve diyetisyenden oluşan sağlık bakım takımı ile birlikte çalışacaksınız.

Kan şekerinin gözlemlenmesi Çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu (eğer varsa) ilaçlara bağlı olarak, az günlük veya daha sık olarak çocuğunuzun kan şekerini ölçmeniz ve kaydetmeniz gerekebilir. Bu genellikle parmak ucundan kan örneği almayı içerir fakat bazı glikoz ölçüm aletleri diğer bölgelerden de ölçüm yapabilir. İnsülin tedavisi gereken çocukların günde en az 3 kere kan şekerinin ölçülmesi gerekmektedir. Çocuğunuzun ne sıklıkta kan şekerinin ölçülmesi gerektiğini doktorunuza sorunuz.

Ölçüm yapmak, çocuğunuzun kan şekerinin hedef bölgede kaldığından emin olmak için tek yoldur ve bu durum çocuğunuz büyüdükçe ve değiştikçe değişebilir. Çocuğunuzun doktoru, çocuğunuzun hedef kan şekeri değerinin ne olduğunu size söyleyecektir. Doktorunuz sizden, çocuğunuzun glikoz değerleri kayıtlarını tutmanızı isteyebilir veya glikoz ölçüm aletinden bu bilgiyi indirebilir.

Çocuğunuz sıkı bir plana göre beslense bile, kanındaki şeker miktarı öngörülemez bir şekilde değişebilir. Çocuğunuzun diyabet tedavi takımının yardımıyla, aşağıdakilere cevap olarak çocuğunuzun kan şekerinin nasıl değiştiğini öğreneceksiniz:

 • Yiyecek. Çocuğunuzun ne ve ne kadar yediğinin kan şekerini ne kadar etkileyeceği.
 • Fiziksel aktivite. Fiziksel aktivite şekeri çocuğunuzun kanından hücrelerine taşır. Çocuğunuz ne kadar aktif olursa, şeker seviyesi o kadar düşer.
 • İlaçlar. Çocuğunuzun aldığı her ilaç, kan şekeri seviyesini etkileyebilir, bazen bu durum çocuğunuzun diyabet planında değişikliklere de neden olabilir.
 • Hastalık. Bir soğuk algınlığı veya diğer bir hastalık sırasında, çocuğunuzun vücudu, kan şekerini yükseltebilecek hormonlar üretebilir.

Sağlıklı beslenme Genel algıya ters olarak, diyabet diyeti diye bir şey yoktur. Çocuğunuzun hayatı boyunca sıkıcı bir beslenme planına bağlı kalmayacaktır. Bunun yerine çocuğunuz bol miktarda meyveye, sebzeye, besin değeri açısından zengin ve yağ ve kalorisi düşük tam tahıllara ihtiyaç duyacaktır. Sağlıklı bir diyet aynı zamanda gazlı içecekleri, meyve sularını, şekerleri ve hayvansal yağ içeren yiyecekleri kısıtlar. Diyetin tipi genellikle bütün aile için en uygun olanıdır. Hatta arada sırada şekerli yiyeceklerin yenmesi, çocuğunuzun beslenme planı dâhilinde olduğu sürece sorun değildir.

Fakat çocuğunuzun hangi yiyecekleri ne kadar yiyeceğinin anlaşılması zor olabilir. Kayıtlı bir diyetisyen, çocuğunuzun sağlık hedeflerine, yiyecek tercihlerine ve hayat tarzına uyan bir beslenme planı yapmanızda size yardımcı olabilir. Eğer çocuğunuz obez veya fazla kilolu ise, derece derece kilo verme bir hedef olabilir.

Fiziksel aktivite Herkesin düzenli egzersize ihtiyacı vardır ve tip 2 diyabeti olan çocuklar da bu duruma istisna değildir. APA, tip 2 diyabeti olan çocuk ve ergenlere, günlük en az 60 dakika boyunca orta şiddetli egzersiz yapmalarını ve akademik olmayan, televizyon ve bilgisayar başında geçirilen zamanın günde 2 saat ile kısıtlanması tavsiye etmektedir. Bir spor takımına veya dans takımına kayıt olun. Daha da iyisi, birlikte harekete geçin. Bahçenizde oyun oynayın. Yürüyüşe çıkın veya mahalleniz civarında koşu yapın. Kapalı mekan tırmanma duvarı veya yerel havuzunuza gidin. Fiziksel aktiviteyi çocuğunuzun günlük rutini haline getirin.

Fiziksel aktivite kan şekerini düşürür. Eğer çocuğunuzun insülin tedavisine ihtiyacı varsa, herhangi bir aktiviteden önce kan şekerini ölçün. Düşük kan şekerini engellemek için çocuğunuzun hafif bir yemeğe ihtiyacı olabilir.

İlaçlar ve insülin Sağlıklı bir diyet ve egzersiz, tip 2 diyabeti olan çocuklarda kan şekerinin kontrol edilmesinde çok önemlidir fakat ağızdan alınan ilaçlar ve bazen insülin tedavisi de önemli rol oynar.

İlaçlar. APA metformini bütün tip 2 diyabeti olan çocuklar için önermektedir. Metformin, çocukların karaciğerinin yemek aralarında kana saldığı şeker miktarını düşürür. Yan etkileri mide bulantısı, karın ağrısı, ishal, baş ağrısı ve nadir olarak zararlı laktik asit birikmesidir (laktik asidoz). Metformin karaciğer, böbrek ve kalp yetmezliği olan kişiler için uygun değildir.

İnsülin. APA aynı zamanda insülini şu durumlarda tavsiye etmektedir:

 • Rastgele 250 mg/dL (13,9 mmol/L) ve daha fazla glikoz seviyesi olduğunda
 • %9’dan daha yüksek A1C seviyesi olduğunda
 • İdrarında keton (toksik asitler) birikmesi olduğunda (diyabetik ketoasidoz)
 • Tip 1 diyabeti olmak ihtimali varsa

Ağızdan alınan insülin ile mide enzimlerinin karışma ihtimalinin olduğundan, ağızdan alınan insülin kan şekerini düşürmede bir seçenek değildir. Bu yüzden, eğer gerekliyse, insülin deri altından verilmelidir. İnsülin verilme seçenekleri şunları içerir:

 • Enjeksiyonlar. Genellikle, insülin verilmesi ince uçlu bir iğne ve bir dolma kaleme benzeyen fakat kartuşu insülin ile dolu bir insülin kalemi gerektirir.
 • İnsülin pompası. Bir insülin pompası bazı çocuklar için bir seçenek olabilir. Pompa vücudun dış yüzeyine giyilen, cep telefonu büyüklüğünde bir cihazdır. Karnın altına yerleştirilen bir katetere, insülin haznesi bir tüp ile bağlanır. İnsülin ile dolu küçük kapsülleri kullanan kablosuz bir pompa şu an mevcut olan diğer bir seçenektir. Pompa otomatik olarak belli miktardaki insülini vücuda vermek üzere programlanmıştır. Yemeklere, aktivite seviyesine ve kan şekeri seviyesine bağlı olarak daha fazla veya daha az insülin verilmesi ayarlanabilir.

İnsülinin, hemen etki gösteren insülin, uzun süreli insülin ve orta dereceli olmak üzere birçok seçenekleri mevcuttur. En iyi tedavinin hangisi olduğu çocuğa, kan şekeri seviyesine ve diğer sağlık problemlerinin varlığına göre değişir. İlk olarak, 200 mg/dL (11,1 mmol/L)’nin altında veya %8,5 A1C seviyesinin üstünde olan çocuklara, kan şekeri seviyesinin sabitlenmesi için insülin terapisi başlanır. Kan şekeri normal seviyeye geldiği zaman, çocuğunuz insülin kullanmayı bırakabilir ve sadece metformine devam edebilir.

Fakat eğer kan şekerin metformin ve hayat tarzı değişiklikleri ile kontrol edilemiyorsa, insülinin tekrar verilmesi gerekmektedir. İnsülin glargine gibi uzun etkili bir insülin sıklıkla tip 2 diyabeti olan çocuklarda kullanılmaktadır.

Sorun işaretleri Tip 2 diyabetin kısa süreli komplikasyonları acil bakım gerektirir. Bu komplikasyonlar:

Düşük kan şekeri (hipoglisemi). Eğer çocuğunuzun kan şekeri seviyesi hedef sınırının altında ise, buna düşük kan şekeri denir. Çocuğunuzun kan şekeri seviyesi, bir öğünü atlamak, normalden daha fazla fiziksel aktivitede veya çok fazla insülin almak gibi birçok neden dolayı düşebilir.

Şunlara dikkat edin:

 • Terleme
 • Titreme
 • Mahmurluk
 • Açlık
 • Baş dönmesi
 • Asabiyet
 • Baş ağrıları
 • Davranışlarda ani değişmeler
 • Karışıklık
 • Bilinç kaybı

Düşük kan şekerini tedavi etme Eğer çocuğunuzda düşük kan şekeri bulgu ve semptomları varsa, ona meyve suyu, glikoz tableti, şeker, normal gazoz (diyet olmayan) veya 15 gram karbonhidrat içeren başka bir şeker kaynağı verin ve 15 dakika sonra tekrar kan şekerini ölçün. Eğer kan şekeri hala düşükse, çocuğunuza başka bir hızlı etki eden şeker kaynağı verin ve 15 dakika sonra tekrar ölçüm yapın. Kan şekeri seviyesi normale dönünce çocuğunuza, kan şekerinin sabitlenmesi için fıstık ezmesi ve kraker gibi, karışık atıştırmalık bir şeyler verin.

Eğer çocuğunuz bilincini yitirirse, acil olarak, kana şeker salgılanmasını tetikleyen bir hormon olan glukagon enjeksiyonu gerekebilir. Bu tıbbi bir acil durumdur.

Yüksek kan şekeri (hiperglisemi). Aynı şekilde, çocuğunuzun kan şekeri çok fazla yemek, yeteri kadar insülin almamak veya hastalık gibi birçok nedenden yükselebilir.

Şunlara dikkat edin:

 • Sık idrar çıkarma
 • Artan susuzluk
 • Ağız kuruluğu
 • Bulanık görme
 • Bitkinlik
 • Bulantı

Yüksek kan şekerinin tedavi edilmesi Eğer hiperglisemiden şüpheleniyorsanız, çocuğunuzun kan şekerini kontrol edin. Çocuğunuzun beslenme planı ve ilaçlarında değişiklik yapmanız gerekebilir. Eğer çocuğunuzun kan şekeri ısrarcı bir şekilde hedef seviyenin üzerinde ise, hemen doktorunuzu arayın veya acil yardım edinin.

Çocuğunuzun idrarında artan ketonlar (diyabetik ketoasidoz). Eğer çocuğunuzun hücreleri enerjiye aç kalırsa, toksik asitler olarak bilinen ketonların salgılanmasına neden olan yağ yakımı başlar. Bu durum tip 1 diyabet durumunda daha yaygın olsa da, tip 2 diyabeti olan çocuklarda da görülebilir.

Şunlara dikkat edin:

 • İştah kaybı
 • Bulantı
 • Kusma
 • Ateş
 • Karın ağrısı
 • Çocuğunuz nefesinin tatlı, meyveli kokması
 • Karışıklık
 • Solunum zorluğu
 • Bitkinlik

Artan ketonların tedavisi Eğer ketoasidozdan şüpheleniyorsanız, reçetesiz satılan keton test kitlerini kullanarak çocuğunuzun idrarındaki birikmiş ketonları kontrol ediniz. Eğer çocuğunuzun idrarında birikmiş keton varsa, hemen doktorunuzu arayın ve acil yardım edinin.

Korunma

Sağlıklı yaşam tarzı tercihleri çocuklarda tip 2 diyabeti ve komplikasyonlarını önleyebilir. Ve eğer çocuğunuzun hali hazırda tip 2 diyabeti varsa, hayat tarzı değişiklikleri ilaç ihtiyacını azaltabilir. Çocuğunuzu aşağıdakiler yapma konusunda cesaretlendirin:

 • Sağlık beslenme. Çocuğunuza yağ ve kalori oranı düşük besinler verin. Meyve, sebze ve tam tahıllara odaklanın. Sıkılmasını önlemek için çeşit olmasına gayret edin.
 • Daha fazla fiziksel aktivite. Çocuğunuzu daha aktif olması için cesaretlendirin. Bir spor veya dans takımına yazdırın veya beraber yapmak için diğer aktiviteleri araştırın.
 • Fazla kilolardan kurtulma. Çocuğunuza, beslenme ve egzersiz alışkanlıklarında değişiklikler yapması için yardım edin.

Daha da iyisi, durumu bir aile durumu haline getirin. Çocuklarda tip 2 diyabetin önlenmesi için alınabilecek önlemler yetişkinler için de geçerlidir. Diyabeti olan bir çocuk için en uygun diyet, bütün aile için en uygun diyettir.

Çocuğunuzun gözlerinin sağlıklı tutulması Eğer çocuğunuzun hali hazırda tip 2 diyabeti varsa, göz hastalıklarının erken işaretlerinin kontrolü için yıllık olarak göz muayenelerini planlayın.

Sağlıkveyaşam

21 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.