D Vitamini ve MS : Aralarında herhangi bir bağlantı var mı?

Bazı araştırmalar, D vitaminin multipl skleroz riskini azaltabileceğini öne sürmektedir.

Oxford Üniversitesindeki araştırmacılar tarafından yürütülen bir çalışma ile New Jersey Tıp Okulu tarafından yürütülen başka bir çalışma, yeterli miktarda alınan D vitamininin koruyucu bir etkisi ve Multipl Skleroz (MS) riskini azalttığını öne sürmektedir. Hollanda da bulunan Masstricght Üniversitesi yürüttüğü başka bir çalışma ve diğerleri, MS olan insanlarda, D vitamininin, semptomların sıklığını ve şiddetini etkilediğini savunmaktadır. Bu iddiaları kanıtlamak için daha fazla araştırmaya gerek duyulmaktadır.

MS li olan insanlarda, bağışıklık sistemleri sinir hücrelerinin koruyucu tabakasına saldırmaktadır. Araştırmalara göre D vitamini ile MS arasındaki iletişim, D vitamininin bağışıklık sistemi üzerindeki pozitif etkilerine bağlıdır.

D vitamini ve MS arasındaki bağlantı güneş ışığı ve MS riski arasındaki ilişki ile güçlendirilmiştir. Ekvatora uzak olarak yaşayan insanların MS hastalığı riski çok daha yüksektir. Vücuda alınan güneş ışığı D vitamini için en etkili kaynaktır (güneş ışığına maruz kalmak MS ten korunmayı sağlayabilir).

Afrika kökenli Amerikalılarda ve cilt rengi siyahi olan diğer etnik gruplarda, D vitamini eksikliği taraması, doğal yönden güneş ışınlarıyla D vitamini alınamamasından dolayı çok önemlidir.

Tıp Enstitüsü yaşları 19 ile 70 arasında olan yetişkinlerin günlük 600 uluslararası birim (IU) olarak alınmasını önermektedir. 71 yaş ve üzeri yaşlarda bu öneri 800 IU ya çıkmaktadır.

Bazı doktorlar bu seviyelerin uygun olup olmadığını sorgulamakta ve fazla D vitamini almanın çoğu insana yararı olacağını düşünmektedir. Ancak, Tıp Enstitüsü yetişkinler için günlük 4.000 IU den fazla alınmamasını önermektedir.

D vitamini eksikliği teşhisi konulduysa, D vitamini seviyesi normale dönene kadar haftalık 50.000 IU kullanılması gerekir.

D vitaminin yüksek dozda kullanılması, sonuç olarak zehirlenmeler ile sonlanabilir. Belirti ve semptomlarda içerisinde mide bulantısı, kusma, kabızlık, iştahsızlık, zayıflık ve kilo kaybı bulunmaktadır. Buna ek olarak D vitamini zehirlenmesi kandaki kalsiyum miktarını yükseltir ve böbrek taşına neden olabilir.

D vitaminini vücudunuzda çok fazla veya çok az olduğunda, doktorunuzla sizin için en iyi tedavinin ne olacağı hakkında konuşun.

Sağlıkveyaşam

15 Nisan 2014

Yorumlar

  • gözde 13 Aralık 2017

    Ömer bey bunu neye dayanarak söylüyorsunuz ?

  • ömer aksoku 10 Mart 2017

    vıtamınle alakasız şelatlı maddeler lazım. mesela humikasit.

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.