Detoks diyetleri: İşe yarıyor mu?

Detoks diyetleri popülerdir, fakat bu diyetler bilimsel olarak kanıtlanmamıştır ve zararlı yan etkileri olabilmektedir.

Detoks yada detoksifikasyon, diyetleri popülerdir fakat bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

Detoks diyetlerinin vücuttan toksinleri attığı yönünde tahminler vardır. Özel detoks diyetler çeşitlilik gösterebilir fakat tipik olarak çiğ sebze, meyve ve meyve suları ve su yer almaktadır. Buna ek olarak, bazı detoks diyetlerde kolon temizliği (lavman) için bitkiler ve diğer takviyeler kullanılmasını savunur.

Detoks diyetler sırasında ve sonrasında bazı insanlar daha çok odaklanmış ve kendilerini daha çok enerjik hissettiklerini söylemektedir. Ancak, detoks diyetlerin vücuttan toksin maddeleri attığı ile ilgili çok az bulgu vardır. Böbrekler ve ciğer etkili bir şekilde toksinleri filtreler ve ortadan kaldırır. Detoks diyetlerinin sağlıklı olmasının nedeni katı yağ içeren gıdaların ve şekerli gıdaların içeriğinde yer almamasıdır.

Detoks diyet yapmayı düşünüyorsanız, öncelikle doktorunuzun onayını almalısınız. Bununla birlikte olası yan etkilerini de göz önünde bulundurmak gerekir. Ciddi bir şekilde protein sınırlaması ve açlık gerektiren detoks diyetleri yorgunluğa neden olabilir. Uzun zamanlı açlıklar vitamin ve mineral eksikliklerine yol açabilir. Detoks diyetlerinin içerisinde bir plan olarak yer alan kolon temizleme (lavman) kramplara, şişkinliğe, bulantıya ve kusmaya neden olabilir. Su kaybı da önemli bir sorun olabilir.

Sonuç olarak, bu diyetlerin uzun dönemli bir çözüm olmadığı unutulmamalıdır. Kalıcı sonuçlar için, meyve, sebze, tahıl ve yağsız protein kaynakları içeren sağlıklı diyetler uygulanmalıdır.

Sağlıkveyaşam

19 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.