Diyabet semptomları: Diyabet semptomları ne zaman endişe yaratır?

Diyabet semptomları çoğunlukla çok belirgin değildir. Vücudunuzun size verdiği ipuçlarını dikkate alın.

Diyabetin erken semptomları, özellikle tip 2 diyabetler, eğer bir belirti varsa göze çarpmayabilir veya zararsız gibi gözükebilir. Ancak zamanla, diyabet semptomları olmasa bile diyabet komplikasyonları gelişebilmektedir.

Sadece Amerika Birleşik Devletlerinde, Amerika Diyabet Derneğine göre 7 milyona yakın insanda tanımlanamayan diyabet vardır. Fakat istatistik yapmanıza gerek yoktur. Muhtemel diyabet semptomlarını anlamak erken teşhis ve tedaviyi ve daha sağlıklı bir yaşamı sağlar. Aşağıdaki belirtilerden veya işaretlerden herhangi birini yaşarsanız, doktorunuzla bağlantıya geçin.

Aşırı susama ve artan idrar

Aşırı susama ve artan idrar miktarı klasik diyabet semptomlarıdır.

Diyabet olduğunuz zaman, aşırı şeker (glikoz) kanınızda artmaktadır. Böbrekleriniz fazla mesai yaparak aşırı şekeri filtrelemek ve emmek için çalışır. Böbrekleriniz tutamazsa, aşırı şeker dokularınızdan gelen sıvılar ile idrarınız ile birlikte atılır. Bu tetikleyiciler daha sık idrara yol açar, bu da sizin susuz kalmanıza neden olur. Susuzluğunuzu gidermek için ne kadar su içerseniz, o kadar fazla idrar yapacaksınız.

Yorgunluk

Kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Birçok faktör bunun olmasına yol açabilir. Bunlar fazla miktarda olan idrardan kaynaklı olarak vücudun susuz kalması ve gerekli enerji için yeterli miktarda şeker kullanamadığından vücutta meydana gelen işlev özelliklerindeki bozuklukları içerebilir.

Kilo kaybı

Kilo dalgalanmaları muhtemel diyabet işaretleri ve belirtilerinin şemsiyesinin altında bulunmaktadır. Sık sık idrara çıktığınız zaman şeker kaybediyorsanız, kalori da kaybediyorsunuz demektir. Aynı zamanda, diyabet gıdalardan hücrelerinize ulaşan şekeri tutar ve bu da sabit açlığa neden olmaktadır. Kombine etkisi özellikle tip1 diyabetiniz varsa hızlı kilo kaybı muhtemeldir.

Bulanık görme

Diyabet semptomları bazen görmenizi etkiler. Yüksek seviyedeki kan şekeri gözlerinizin lensleri de dahil olmak üzere dokularınızdan sıvıları çeker. Bu sizin odaklanma yeteneğinizi etkiler.

Tedavi edilmezse, diyabet retinanızda yeni kan damarlarının oluşmasına neden olur (gözün arka bölümünde) ve var olan damarlar zarar verir. İnsanları çoğunda, bu erken değişiklikler görme problemlerine yol açmaz. Ancak, bu değişikliklerin farkına varılmazsa, bu durum görme bozukluklarına ve körlüğe neden olabilir.

Yaraların yavaş iyileşmesi veya sık sık iltihaplanma

Doktorlar diyabeti olan insanlarda görülen enfeksiyonların diyabetiniz varsa daha yaygın olarak göründüğünü savunmaktadırlar. Ancak bu bölgedeki araştırmalar, kesin olarak doğru olup olmadığı veya neden olduğu kanıtlanamamıştır. Belki de kan şekerinizin yüksek seviyede olması vücudunuzun doğal yara iyileştirme yeteneğini ve enfeksiyonlarla mücadele etme yeteneğini etkilemektedir. Kadınlarda, kanama ve vajinal enfeksiyonlar oldukça yaygındır.

Ellerde ve ayaklarda karıncalanma

Kandaki aşırı şeker sinirlerde hasara neden olabilmektedir. Ellerinizde ve ayaklarınızda karıncalanma ve his kaybına uğrayabilirsiniz, bununla birlikte kollarda, ellerde, bacaklarda ve ayaklarda yanmalara da görülebilmektedir.

Kırmızı, şiş, hassas diş etleri

Diyabet sizin mikroplarla olan mücadelenizi zayıflatabilir, bu da diş etlerinizin ve dişlerinizi yerinde tutan kemiklerinizde enfeksiyon riskini arttırmaktadır. Diş etleriniz dişlerinizden çekilebilir, dişlerinizi kaybedebilir veya özellikle diyabetten önce diş etlerinizde problemler varsa, diş etlerinde yaralar veya irin cepleri oluşabilmektedir.

Vücudunuzun verdiği ipuçlarını ciddiye alın

Herhangi bir olası diyabet belirtisi veya işareti gördüğünüzde, doktorunuzla iletişime geçin. Öncelikle tanı konur daha sonrasında ise tedavisi başlayabilir. Diyabet ciddi bir durumdur. Fakat aktif katılımınızla ve sağlık takımınızın desteği ile aktif olarak sağlıklı yaşamınızdan zevk alırken diyabet ile mücadele edebilirsiniz.

Sağlıkveyaşam

14 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.