Diyabet tedavisi: Kan şekerini kontrol altında tutabilmek için insülin kullanımı

Hastalığınızı daha iyi kontrol etmek için insülinin kan şekerini nasıl etkilediğini öğrenin.

İnsülin tedavisi genellikle diyabetin önemli bir parçasıdır. İnsülinin kan şekerinde oynadığı anahtar rolü ve insülin tedavisinin amaçlarını anlayın. Diyabet komplikasyonlarını nelerin önlemeye yardımcı olabileceğini öğrenin.

Vücutta insülinin rolü

İnsülinin normal olarak vücutta nasıl çalıştığı ve diyabet olduğunuzda vücudunuzda neler olduğunu anlarsanız, insülin tedavisinin önemini kolaylıkla anlayabilirsiniz.

- Kan akışınızdaki şekeri düzenler. İnsülinin ana görevi kan akışınızda olan şeker seviyesini normal aralıklarda tutmaktır. Yemek yedikten sonra, karbonhidratlar şekere dönüşür ve glikoz formunda kan akışına dahil olur. Şeker birincil enerji kaynağıdır. Normalde, pankreas şekerin dokulara girmesini sağlayan insülin üreterek tepki vermektedir.

- Aşırı glikozun enerji için depolanması. Yemek yedikten sonra, insülin seviyesi yüksekken, aşırı glikoz karaciğerde glikojen formunda depo edilir. Öğünler arasında, insülin seviyeleri düşükken, karaciğer glikojeni kan akışına şeker formunda serbest bırakır. Bu da kan şekeri seviyesini dar bir aralıkta tutar.

Pankreasınız çok az veya hiç insülin (tip 1 diyabet) gizlemezse, veya vücudunuz yeteri miktarda insülin üretmezse veya insülin etkisine dirençli bir hale gelirse (tip 2 diyabet), kan akışınızdaki şeker seviyesi hücrelere giremediğinden artacaktır. Tedavi edilmezse, yüksek kan şekeri körlük, sinir hasarları (nöropati) ve böbrek hasarları gibi komplikasyonlara neden olabilmektedir.

İnsülin tedavisinin amaçları

Tip 1 diyabetiniz varsa, insülin tedavisi vücudun üretmesi gereken insülinin yerini almaktadır. İnsülin tedavisine, diğer tedaviler kan şekeri seviyelerini istenilen aralıkta tutamazsa, bazen tip 2 diyabetlerde ve gebelik diyabetlerinde de ihtiyaç olabilmektedir. Doktorunuz insülin tedavisine ihtiyacınız olduğunu söylüyorsa, öneriyi ciddi bir şekilde gözden geçirmelisiniz. İnsülin tedavisi kan şekeri seviyesini hedeflenen aralıkta tutarak oluşabilecek diyabet komplikasyonlarını da önleyebilmektedir.

Tedavi planınız

- İnsülin tipi ve miktarı. Kan şekerinin ne kadar sürede ve ne kadar hızda kontrol etmesi ile ilgili çeşitli tiplerde insülin bulunmaktadır. Genellikle doktorunuz birden fazla insülin tipi önerebilmektedir. Hangi tip insüline ve ne kadar insüline ihtiyacınız olduğunu belirlemek için, doktorunuz birkaç faktörü göz önünde bulunduracaktır. Bu hangi diyabet tipinde olduğunuz, glikoz seviyeniz, kan şekerinizin gün boyunca ne kadar dalgalandığı ve yaşam tarzınıza göre belirlenmektedir.

- İnsülin alım seçenekleri. İnsülin genellikle bir günde deri altına birkaç defa enjekte edilebilir. Şırınga, insülin kalemi veya deri altına bir kateter yoluyla sürekli infüzyon sağlayan bir insülin pompası tercih edilebilir.

İnsülin tedavisi bakım gerektirmektedir, fakat hayatınızı etkilememelidir. Yaşam tarzınıza ve ihtiyaçlarınıza uygun bir program seçimi ile meydana gelebilecek diyabet komplikasyonlarını önleyebilir ve yaşamınızı daha aktif ve sağlıklı bir hale getirebilirsiniz.

Sağlıkveyaşam

14 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.