Diyabet ve Alzheimer ilişkisi

Diyabet, Alzheimer riskini arttırabilir. Doğru beslenme ve egzersiz ile riskinizi düşürün.

Diyabet ve Alzheimer tam olarak anlaşılamayan şekilde ilişkilidir. Tüm araştırmalar bu bağlantıları onaylamamış olsa da, çalışmaların çoğu diğer akıl hastalıkların veya Alzheimer hastalığının gelişme riskinin özellikle tip 2 diyabet olan diyabetli kişilerde daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Diyabeti kontrol veya önlemek için adımlar atmak Alzheimer hastalığı ve diğer komplikasyonların riskini azaltmaya yardımcı olabilmektedir.

Bağlantıyı öğrenin

Diyabet kan damarlarına hasar vermek gbi birçok komplikasyonlara neden olabilmektedir. Diyabet vasküler demans için bir risk faktörü olarak düşünülmektedir. Bu tip demans (bunama) genellikle beyine giden kan akışının engellenmesi veya azalması ile meydana gelen beyin hasarlarından dolayı meydana gelmektedir.

Diyabeti olan kişilerin çoğunda hem Alzheimer hastalığı hem de vasküler demansta olduğu gibi beyinde olan özellikler değişir. Bazı araştırmacılar her durum diğerinin verdiği hasardan faydalandığını düşünmekteir.

Devam eden araştırmalar Alzheimer ve diyabet arasındaki bağlantıyı onaylamaya odaklanmaktadır ve neden ortaya çıktığını anlamaktadır. Tip 2 diyabetler ve Alzheimer arasındaki bağlantı insüline karşılık olan tepki ve kan şekeri (glikoz) için diğer vücut dokuları ve beynin yeteneklerini etkileyen tip 2 diyabetin kompleks yollarının sonuçları olarak ortaya çıkabilmektedir.

Bununla birlikte diyabet hafif kognitif bozukluklarının meydana gelme riskini arttırabilmektedir. Hafif kognitif bozuklukları, daha fazla düşünme (kognitif) ve normal yaşlanmada olan bellek problemlerinden daha fazla problemlere neden olan bir durumdur. Hafif kognitif bozukluklar Alzheimer hastalığına ve diğer demans (bunama) tiplerine neden olabilmektedir.

Araştırmacılar diyabet ve Alzheimer arasındaki bağlantı ile ilgili çalışmalarına ve Alzheimer ve diyabetin tedavisi veya önlenmesi için potansiyel yollar ile ilgili çalışmalarına devam etmektedirler. Örneğin, bir çalışma hafif Alzheimer hastalığı olan kişilerden kognitif fonksiyonları geliştiren bir ilacın olup olmadığını belirlemek için tip 2 diyabet tedavisi için kullanılan bir ilaç üzerinde çalışmıştır. Sonuçlar kognitif fonksiyonlarda pozitif bir değişiklik olduğunu göstermiştir.

Alzheimer riskinizin azalması

Araştırmalarda, sağlık bakım ekibiniz ile diyabeti önlemek veya diyabetinizi kontrol altına alabilmek için birlikte çalışma komplikasyonları azaltmak veya önlemek için etkili bir strateji olduğnu göstermiştir. Diyabetinizin kontrol altında olması veya diyabetin önlenmesi Alzheimer hastalığı ve diğer demansların önlenmesine yardımcı olabilmektedir.

Diyabeti önleme veya başarılı bir şekilde yönetmek aşağıda belirtilen diğer komplikasyonların önlenmesine yardımcı olabilir :

 • Kalp hastalıkları
 • Felç
 • Göz hasarı
 • Böbrek hastalıkları
 • Ellerinizde veya ayaklarınızda ağrıya neden olabilecek sinirlerinize zarar vermek (diyabetik nöropati)
 • Sindirim problemleri
 • Diş eti problemleri
 • Karpal tünel sendromu

Diyabeti önlemek veya yönetmek için ve potansiyel komplikasyonları önleyebilmek için aşağıda belirtilen adımları uygulayın :

 • Sağlık bakım ekibinin kan şekerinizi, kolesterol seviyenizi ve kan basıncızı izlemek için en uygun plan ile ilgili önerilerini izleyin.
 • Meyveleri, sebzeleri, tam tahıllı gıdaları, yağsız etler, ve az yağlı süt ve peynirleri de içeren sağlıklı besinler tüketin.
 • Aşırı kiloluysanız, sağlıklı bir diyet yapın ve kilo vermek için egzersiz yapın. Obezite diyabete ve diğer sağlık problemlerine neden olabilmektedir.
 • Haftanın birçok gününde en az 30 dakika egzersiz yapın.
 • Dişlerinizi günlük olarak fırçaların ve aralarını diş ipi ile temizleyin.
 • Ayaklarınızı günlük olarak yaralar için inceleyin.
 • Herhangi bir reçeteli ilacı zamanında alın.

Küçük adımlar büyük farklar yaratabilmektedir. Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrak Rahatsızlıkları Ulusal Enstitüsü tarafından yürütülen büyük bir çalışmada, az miktarda normal kan şekeri seviyesinin üzerinde kan şekeri olan katılımcılar (prediyabet) yüzde 50 ile tip 2 diyabeti olma riskini azaltmaktadır.

Katılımcılar vücut ağırlıklarının yüzde 5 ile 7 arasında veren ve haftada beş defa 30 dakika için egzersiz yapan katılımcılar tip 2 diyabet riskini azaltmaktadırlar. Bu kilo verme 200 pound ağırlığındaki bir kişi için 10 ile 14 pound arasındadır.

Sağlıkveyaşam

15 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.