Diyabet ve beslenme: Diyabetle dışarıda yemek yemek

Diyabet beslenmesi - Restoranda servis edilen yemekleri diyabet beslenme planınızın sağlıklı bir parçası haline getirin.

Bazı insanlar için, dışarıda yemek yemek özel bir durumdur. Diğerleri için ise, bir yaşam biçimidir. Her iki şekilde de, restoranlarda isteyeceğiniz ölçülü porsiyonlar ve dikkatli seçimler, diyabet beslenmeniz için genel planınızın bir parçası olmaya yardımcı olabilir.

Restoran menülerini araştırma

Restoranların çoğu web sayfalarında sundukları gıdaların besin değerlerini içeren bilgiler vermektedirler. Mevcut olduğunda bu kaynaklardan yararlanın. Bu kaynaklardan gıda ve yemek araştırmaları yapmak sizin sağlıklı seçimler yapmanızda yardımcı olacaktır.

Porsiyon boyutlarını kontrol altında tutun

Restoranların çoğunda büyük porsiyonlar yaygındır fakat diyabet beslenmesinde ve sağlıklı yemek yemede genellikle orta büyüklükteki porsiyonlar önerilmektedir. Porsiyonlarınızı kontrol etmek için:

- Restoran seçenekleri sunuyorsa öğle yemeği boyutu gibi yemek seçiminizi küçük boyutlardan yana kullanın.

- Yemek partneriniz ile yemeğinizi paylaşın.

- Eve paketlenmesini isteyin.

- Yemekleri salata, çorba veya meze gibi gıdalarla tamamlayın.

Her şeyi yiyebileceğiniz açık büfelerden kaçının. Çok fazla alternatif yiyeceğe karşı direnç göstermek zor olabilir. Tabağınıza küçük miktarlarda aldığınız birçok gıda büyük miktarda kalori almanıza neden olabilmektedir.

Oyuncu değişikliği yapın

Sandviç veya yemekle birlikte gelenleri kabul etmeyin. Örneğin:

- Patates kızartması yerine, diyabet dostu olan salata veya çift porsiyon sebzeyi tercih edin.

- Normal olan yerine yağsız veya az-yağlı salata sosu kullanın veya salatanız da limon suyu aromalı sirke veya salsa deneyin.

- Burrito da rendelenmiş peynir veya ekşi krema yerinde salsa (pişirilmemiş salsa) veya pico de gallo tercih edin.

- Sandviçte, ticaret evi sosları veya ketçap için kremalı soslar, hardal, yağsız mayonez veya taze domates dilimleri tercih edin.

Ekstralara dikkat edin

Unutmayın ki domuz pastırması, kruton ve peynir gibi ekstralar diyabet beslenmesi için bir sabotaj niteliğindedir çünkü karbonhidrat sayısını ve yemek kalorisini hızlıca arttırırlar.

Hatta yağsız salata sosu, barbekü sosu ve yağsız mayonez gibi sağlıklı ekler bile kaloriye sahiptirler. Fakat yemek planı ayarlamaları olmadan bu küçük porsiyonların tadını çıkarabilirsiniz. Ne kadar miktarda yemeniz gerektiğini kontrol altında tutmak için danışın.

Aşçı ile konuşun

Yemek hazırlanmasında da dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Galeta ununa bulanmış ve kızartılmış gıdalardan kaçının.

Eğer tercih belirtmezseniz:

- Kızartılmış

- Kavrulmuş

- Izgara olarak gelebilir.

Aşçı ya:

- Yumurta beyazı veya yumurta yerine geçen düşük kolesterollü besinler

- Tam tahıllı ekmek

- Derisiz tavuk gibi gıdaları sorun.

Pizza siparişi veriyorsanız, ince hamurlu ve sebzeli olmasını isteyin. Peynir veya etli olmasından kaçının.

Az tuzlu yemek planındaysanız, tuz ya da MSG (mono sodyum glutamat) olmamasını isteyin. Sağlıklı seçenekler veya besinler isterken kendi halini çok düşünen biri olarak hissetmeyin. Siz basitçe yemek planınıza uymaya çalışıyorsunuz ve restoranların çoğu da müşterilerini mutlu etmek istemektedirler.

İçtiğiniz içeceklere dikkat edin

Yüksek kalorili içeceklerden kaçının

Sürekli doldurulan gazoz bardağına dikkat edin. Şekerli-tatlandırıcılı gazoz yemeklerinize yüzlerce kalori ekleyebilir. Frapeler ve dondurmalı içecekler doymuş yağ içerdiklerinden dolayı çok fazla kalori içerebilmektedirler. Bunların yerine, su, tatlandırılmamış buzlu çay, maden suyu, mineral suyu veya diyet gazoz tercih edin.

Alkol diyabetinizi daha kötü hale getirdiği zaman

Alkolün kendi uyarıları vardır. Diyabetiniz kontrol altındaysa ve doktorunuz buna karar verdiyse, yemeklerde ara sıra kullanılan alkol iyidir. Fakat alkol yemeğinizi boş kaloriler eklemektedir. Ayrıca sinir hasarları ve göz rahatsızlıkları gibi diyabet komplikasyonlarına da neden olabilmektedir.

Alkol almaya karar verdiyseniz

Alkol almayı tercih ediyorsanız, az kalorili ve karbonhidratlı seçenekleri tercih edin. Örneğin:

- Diyet bira

- Sek şaraplar

- Karıştırılmış içecekler şekersiz karışımlar, diyet gazoz, diyet tonik, soda veya maden suyu

Tüm yaştaki kadınlar ve 65 yaşından büyük olan erkekler için alkolü günde bir defa ve 65 yaşından küçük olan erkekler için ise günde iki defa olmak üzere sınırlayın.

Zamanında yemek yiyin

Hergün aynı zamanda yemek yemek özellikle diyabet hapları veya insülin iğneleri oluyorsanız, kan şekeri seviyenizin dengede olmasını sağlayacaktır. Başkaları ile birlikte yemek yiyorsanız aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurun:

- Genel yemek zamanında yemeğinizi yemeği planlayın

- Masada beklememek için rezervasyon yaptırın veya restoranın yoğun olduğu zamanlarda gitmeyin

- Normalden daha geç yemeği önleyemiyorsanız, nişasta veya meyve çerezi gibi gıdaları normal yemek zamanınızda tüketin.

Tatlıya yer ayırın

Diyabet olduğunuz zaman, tatlının yasak olması gerekmez. Tatlılar yemek planınızda karbonhidrat olarak sayılırlar. Tatlıları meyvelerden daha çok seviyorsanız, ekmek, pizza, pilav, süt, patates gibi diğer gıdaları kısarak karbonhidrat alımını dengelemelisiniz.

Temel kuralları hatırlayın

Evde veya dışarda yemek yediğiniz zaman, diyabet beslenme ile ilgili kuralları hatırlayın :

- Çeşitli sağlıklı gıdalar yiyin.

- Diyetinizdeki yağ ve tuz miktarını sınırlandırın.

- Porsiyon boyutlarını kontrol altında tutun.

- Yukarıdakilere ek olarak doktorunuzun veya kayıtlı diyetisyeninizin verdiği beslenme talimatlarına uyun.

Doktorunuz ve diyetisyeninizle birlikte çalışarak yemek planınızı tehlikeye atmadan yediğiniz yemekten zevk alabilirsiniz.

Sağlıkveyaşam

14 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.