Diyabet ve beslenme: Diyetinize tatlı eklemek

Diyabet beslenmesi sağlıklı besinlere odaklanır, ancak şekerden tamamen vazgeçmek zorunda değilsiniz.

Diyabet beslenme sağlıklı gıdalara odaklanmıştır. Fakat şekeri de suçluluk duygusu hissetmeden veya kan şekeri kontrolünüze belirgin bir şekilde müdahale etmeden yiyebilirsiniz. Diyabet beslenme için anahtar kelime ölçülü olmaktır.

Kepçe üzerinde şeker

Yıllarca, diyabetli olan insanlar şekerden kaçınmaları için uyarıldılar. Ancak araştırmacıların diyabet beslenme hakkında bilgi sahibi olduktan sonra değişti.

- Toplam karbonhidrat sayısı. Bal, şeker ve diğer tatlıların kan şekeri seviyesini meyve, sebze veya patates, makarna ve tam tahıllı ürünler gibi “nişastalı” gıdalara göre daha hızlı arttırdığını ve yükseğe çıkardığı kabul edilmektedir. Ancak şekerler yemek ile birlikte tüketildikçe ve diğer gıdalar ile yemek planınızda dengelendikçe bu doğru değildir. Bununla birlikte farklı tiplerdeki karbonhidratlar kan şekeri seviyesini farklı biçimlerde etkileyebilirler, bundan dolayı karbonhidratların toplam miktarı gerçekten önemlidir.

- Ancak boş kalorilerde aşırıya kaçmayın. Tabi ki, şekerin diyabet beslenmesinde tüm planın küçük bir parçası olmasının göz önünde bulundurulması gerekir. Şekerleme, kurabiye ve diğer şekerli gıdalar çok az vitamin ve mineral ve genellikle yüksek yağ ve kalori içermektedirler. Şekerlemeleri yediğiniz zaman daha fazla boş kalori alacaksınız (sağlıklı gıdalarda temel besinlerde bulunan kalorilerden hariç).

Kekinizi yapın ve yiyin.

Şekerlemeler yemek planınızda karbonhidratlar olarak sayılmaktadırlar. Buradaki hile yemekleriniz de küçük miktarda şekerin, ekmek, pizza, pilav, kraker, mısır gevreği, meyve, meyve suyu, süt, yoğurt veya patates gibi diğer karbonhidratların yerine sayılmalarıdır. Yemeklerinizde şekerlere yer açmak için iki seçeneğiniz bulunmaktadır :

- Yemeğinizde biraz karbonhidratı şekerler ile değiştirin.

- Yüksek miktarda karbonhidrat içeren gıdaları düşük miktarda karbonhidrat içeren gıdalar ile değiştirin aradaki kalori miktarı ile şeker tüketebilirsiniz.

Diyelim ki sizin tipik akşam yemeğiniz ızgara tavuk göğsü, orta boy bir patates, bir dili tam tahıllı ekmek, sebze salatası ve taze meyveden oluşmaktadır. Küçük buzlu bir kek (cupcake) yemek istiyorsanız, yemekteki toplam karbonhidrat sayısını aynı tutmaya çalışmalısınız. Bir dilim ekmeğiniz ile taze meyvenizi kek ile değiştirebilirsiniz. Veya patatesi daha düşük miktarda karbonhidrat içeren brokoli ile değiştirebilirsiniz. Bu yemekten sonra bir kek (cupcake) yemek toplam karbonhidrat sayısını aynı tutacaktır. Sadece unutmayın, tatlı servis boyutları belirgin bir şekilde değişkenlikler göstermektedir, bundan dolayı karbonhidrat sayısını tam olarak mümkün olabildiğince tahmin etmeye çalışın.

Yemeklerdeki bu değiş tokuşları yaparken, gıdaların üzerlerindeki etiketleri okuyun ve herhangi bir sorunuz varsa diyetisyeninize danışın. Her besinde, toplam karbonhidrat miktarına bakın, bu size servis yapılan her besinin ne kadar miktarda karbonhidrat içerdiğini söyleyecektir.

Şeker yerini alan gıdaları göz önünde bulundurun

Diyet beslenmenin bir bölümü olarak, yapay tatlandırıcılar şekerin tatlılığını kalori olmadan verebilirler. Yapay tatlandırıcılar, özellikle çay veya kahve, tahıl, veya pişmiş ürünlerde kullanıldığı zaman kalorinin düşmesini sağlarlar ve sağlıklı yemek planına bağlı kalmaktadırlar. Aslında, yapay tatlandırıcılar serbest gıdaları dikkate almaktadır çünkü çok az miktarda kalori içerirler ve yemek planınızda karbonhidrat, yağ veya herhangi diğer bir gıda olarak sayılmazlar.

Yapay tatlandırıcılara örnek olarak aşağıda belirtilen tatlandırıcılar verilebilir :

- Asesülfam potasyum

- Aspartame

- Sakarin

- Sukraloz

Yapay tatlandırıcıların şekerler için serbest geçiş olması gerekmez.

- Gözünüz karbonhidratlarda ve kalorilerde olsun. Pişirilmiş ürünler ve yapay olarak tatlandırılmış yoğurt, puding gibi Ürünlerin çoğu yapay tatlandırıcılar ile yapılmaktadır ve halen kan şekeri seviyenizi etkileyebilecek kalori ve karbonhidrat içermektedir.

- Şekerli alkoller kalorisiz değlidirler. Şekerli alkoller, kalori düşürücünün diğer bir tipi, genellikle sakız veya tatlı gibi şekersiz şekerlemelerde kullanılmaktadır. Ürünün üzerindeki etikette “isomalt”, “maltitol”, “mannitol”, “sorbitol” ve “xylitol” gibi kelimeleri kontrol edin. Şekersiz gıdalar halen kalori içeren şeker alkolleri içermektedir. Ve bazı insanlarda, şeker alkolleri ishale neden olmaktadır.

İki doğal olarak türetilmiş tatlandırıcı (stevia ve agave nectar), iş gıda tatlandırmaya geldiğinde başka bir seçenek sunar. Unutmayın ki şeker ve tatlandırıcı oranı her üründe farklıdır, dolayısıyla sevdiğiniz tadı bulana kadar denemeniz gerekebilir. Bununla birlikte, agave nectar kalorisiz veya karbonhidratsız değildir, dolayısıyla kilo verme için düşünülmemelidir; ancak şekerden daha düşük glisemik indeksine sahiptir, bundan dolayı glikoz seviyenizi çok fazla etkilemez.

Şeker tanımınızı durup bir daha düşünün

Diyabet beslenme hiç şeker olmaması anlamına gelmemektedir. Çok fazla istiyorsanız, kayıtlı olan bir diyetisyene giderek yemek planınıza koyması için yardımcı olmasını isteyebilirsiniz. Bir diyetisyen en sevdiğiniz tariflerde bile şeker ve yağ miktarını azaltmanıza yardımcı olabilmektedir. Ve sağlıklı yeme alışkanlıklarına uyum sağladığınızda lezzetleriniz değişirse şaşırmayın. Daha önce sevdiğiniz yiyecekler çok şekerli gelebilirler ve sağlıklı yedek besinler yeni lezzet fikri haline gelebilir.

Sağlıkveyaşam

14 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.