Diyabet ve depresyon: İkisiyle başa çıkma

Diyabet ve depresyon birlikte görülmektedir. Burada bilmeniz gereken herşey bulunmaktadır.

Diyabetiniz varsa, depresyon gelişme riski yüksektir. Ve depresyonunuz varsa, tip 2 diyabeti olma olasılığı büyüktür. Diyabet ve depresyon ile ilgili en iyi haber ikisinin de beraber tedavi edilebilir olmasıdır. Ve birini etkili bir şekilde yönetmek diğeri için pozitif bir sonuç yaratmaktadır.

Birbirleriyle nasıl bir ilişki vardır?

Diyabet ve depresyon arasındaki ilişki tam anlamıyla anlaşılamamış olsa da:

  • Diyabetin yönetimi ile ilgili zorluklar stresli olabilir ve bu depresyon belirtilerine neden olabilir.
  • Diyabet komplikasyonlara neden olabilir ve sağlık problemlerine yol açabilir, bu da depresyon belirtilerini daha kötü hale getirebilir.
  • Depresyon, sağlıksız beslenme, az egzersiz, sigara kullanma ve kilo alma gibi zayıf yaşam tarzı düşünceleriyle ortaya çıkabilir, bütün bu özellikler ise aynı zamanda diyabetin oluşmasında ki risk faktörleridir.
  • Depresyon görevleri yerine getirme yeteneğini, iletişimi ve sağlıklı düşünmeyi etkiler. Bu başarılı diyabet yönetimi yeteneğini etkileyebilir.

İki koşulu da beraber yönetin

  • Diyabet öz-yönetim programları. Diyabet programları insanların metabolik kontrolünü geliştirebilmesi, fitness seviyesini arttırması, kilo alımını kontrol etmesi ve diğer kardiyovasküler hastalıklarına başarılı bir şekilde odaklanmalarını sağlar. Bunlar ayrıca yaşam kalitesi anlayışınızı da geliştirmenize yardımcı olurlar.
  • Psikoterapi. Benzer olarak, psikoterapiye katılmak, kognitif (bilişsel) davranış terapilerine katılmak, depresyon gelişmelerinde ve daha iyi bir diyabet yönetimi ile sonuçlanmaktadır.
  • İlaçlar ve yaşam tarzı değişiklikleri. İlaçlar (her ikisi içinde olan) ve yaşam tarzı değişiklikleri (düzenli egzersizlerle çeşitli tiplerdeki terapileri içeren), her iki koşulu da iyileştirmektedir.

Diyabetiniz varsa, depresyonun işaretlerini ve belirtilerini (normal yapılan aktivitelerde meydana gelen ilgi kaybı, üzgün veya umutsuz hissetme ve açıklanamayan bir şekilde olan fiziksel problemler [bel ağrısı veya baş ağrıları] )gözlemleyin.

Depresyonda olduğunuzu düşünüyorsanız, konuyla ilgili hemen yardım isteyin. Doktorunuz veya diyabet eğitimciniz sizi bir psikiyatra sevk edebilir.

Sağlıkveyaşam

19 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.