Diyet içeceklerin 4 olumsuz etkisi

Diyet içeceklerin sağlımızı tehdit eden etkileri hep tartışıldı. Bu etkilerin içinde araştırmalarla da desteklenmiş 4 tanesi.

  • Böbrek Fonksiyonları

2009 yılında yapılan araştırmada, katılımcı 3.256 kadına 2 ya da daha fazla bardak diyet içecek verildi ve aynı katılımcıların böbrek fonksiyonlarında %30 civarında düşüş tespit edildi. Test sırasında katılımcıların diyabet, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkları da testip edildi ve not alındı.

Diyet içecekler böbreklere neden zarar verir? Bunun tam anlamıyla bir açıklaması yok fakat uzun vadede böbreklere hasar verdiği tespit edildi.

  • Kilo Alımı

Şaşırtıcı ama gerçek; Araştırmalar diyet içecekler tüketmenin kilo aldırdığını gösteriyor.

Texas Üniversitesi Sağlık Bilim Merkezi’nin 2005 tarihli araştırmasına göre günde 2 ya da daha fazla miktarda tüketilen diyet içecekler, obezite riskini %57.1 artırıyor.

  • Diş Minesi Hasarı

Bildiğiniz gibi diş mineleri diş çürümesini önleyen önemli etkenlerdir. Fakat diyet içeceklerin içerdikleri şeker ve asitin diş minelerine ciddi hasar verdipi saptanmıştır.

Çoğu diyet içecekte fosforik asit bulunmaktadır ve bu karbonatlaşmayı desteklemektedir. Fakat bu diş minenize zarar veren bir yapı oluşturur. Bu yüzden içeceklerinizi tüketmeden önce kontol edin; genellikle koyu renkli diyet içeceklerde bu maddeye rastlamak daha olasıdır.

Aynı şekilde Sitrik asit için de diş minesine zarar veriği söylenebilir ve bu tip içeceklerde bulunması yüksek bir ihtimaldır.

  • Kemik Erimesi

Diyet içecekler kemik erimesine de yol açabilir. Çünkü içecekteki fosforik asit, kan dolaşımındaki kalsiyumun idrar yoluyla vücuttan normalden daha çabuk atılmasına neden olur. Bu yüzden kemiklerdeki kalsiyumun bir kısmı, kandaki kalsiyum seviyesini sabit tutmak için harcanır.

kaynak

Sağlıkveyaşam

08 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.