Diz ağrısı

Diz ağrısı- Bu yaygın eklem hastalığının semptomları, nedenleri ve tedavisi

Diz ağrısı her yaştan insanı etkileyen ortak bir şikâyettir. Diz ağrısı, kopmuş bağ doku veya yırtık kıkırdak gibi bir hasarın sonucu olabilir. Eklem iltihabı, gut hastalığı ve enfeksiyonlar gibi medikal durumlar da diz ağrısına neden olabilir.

Birçok küçük diz ağrısı çeşitleri kişisel bakım tedbirlerine iyi yanıt verir. Fiziksel tedavi ve diz telleri diz ağrısının geçmesine yardım edebilir. Ancak, bazı durumlarda, diziniz cerrahi onarıma ihtiyaç duyabilir.

Belirtileri

Diz ağrısının yeri ve şiddeti Formun Altı

sorunun nedenine bağlı olarak değişebilir. Diz ağrısına bazen eşlik eden bulgu ve semptomlar aşağıdakileri içerir:

 • Şişme ve sertlik
 • Temasta kızarıklık ve sıcaklık
 • Zayıflık veya kararsızlık
 • Haşırtı veya çatırdama sesleri
 • Dizi tam olarak düzeltememe

Ne zaman doktora gitmelisiniz

Aşağıdakiler sizde söz konusuysa doktorunuzu arayın:

 • Diziniz ağırlığınızı taşıyamıyorsa
 • Belirgin diz şişmeniz varsa
 • Dizinizi tam olarak uzatamıyor veya esnetemiyorsanız
 • Bacak veya dizinizde açık bir deformite görüyorsanız
 • Dizinizdeki kızarıklık, ağrı ve şişmeye ilaveten ateşiniz varsa

Dizinizin stabil olmadığı veya dizinizin “dışarı doğru” olduğunu hissediyorsanız

Nedenleri

Diz ağrısına yaralanmalar, mekanik sorunlar, artrit türleri ve başka sorunlar neden olabilir.

Yaralanmalar Bir diz yaralanması diz eklemenizi saran bağlar, tendonlar veya sıvı dolu yaralar (bursa) yanı sıra eklemin kendisini oluşturan kemikler, kıkırdak ve bağları etkileyebilir. Daha yaygın bazı diz yaralanmaları aşağıdakileri içerir:

 • ACL yaralanması. Bir ACL yaralanması kaval kemiğinizi uyluk kemiğinize bağlayan dört bağdan biri olan ön çapraz bağın (ACL) yırtılmasıdır. Bir ACL yaralanması basketbol, futbol oynayan veya ani yön değişiklikleri gerektiren başka sporlar yapan insanlarda özellikle yaygındır.
 • Menüsküs yırtılması. Menüsküs sert, lastiğe benzeyen kıkırdaktan oluşur ve kaval kemiğinizle uyluk kemiğiniz arasında bir şok emici görevi görür. Üzerine yük binmişken dizinizi aniden döndürürseniz yırtılabilir.
 • Diz bursiti. Bazı diz yaralanmaları diz ekleminizin dışında süspansiyon görevi gören küçük sıvı kesecikleri olan bursada iltihaba neden olduğundan tendonlar ve bağlar eklem üzerinde sorunsuzca kayar.
 • Patellar tendinit. Tendinit kasları kemiklere bağlayan kalın, lifli dokular olan tendonların bir veya daha fazlasının tahriş olması ve iltihaplanmasıdır. Atletler, kayakçılar, bisikletçiler ve atlama sporları ve aktiviteleri yapanlar uyluğun önündeki kuadriseps kasını kaval kemiğine bağlayan patelar tendonda iltihap geliştirmeye yatkındır.

Mekanik sorunlar Diz ağrısına neden olabilen mekanik sorunlara bazı örnekler aşağıdakileri içerir:

 • Gevşek vücut. Bazen kemik veya kıkırdak yaralanması veya dejenerasyonu bir parça kemiğin veya kıkırdağın kopmasına ve eklem boşluğunda yüzmesine neden olabilir. Bu, içinde durumun etkisinin bir kurşun kalemin kapı menteşesine sıkışması gibi olduğu, gevşek vücut diz eklem hareketini kesintiye uğratmadıkça herhangi bir sorun yaratmayabilir.
 • Iliotibial bant sendromu. Bu, leğen kemiğinizin dışından kaval kemiğinizin (iliotibial bant) dışına uzanan bağ çok sıkılaştığında meydana geldiğinden uyluğunuzun dış kısmına sürtünür. Mesafe koşucuları iliotibial bant sendromuna özellikle yatkındır.
 • Çıkık dizkapağı. Bu, dizinizin önünü kaplayan üçgen kemik (dizkapağı) genellikle dizinizin dışına doğru yerinden kaydığında meydana gelir. Bazı durumlarda dizkapağı çıkık kalabilir ve çıkmayı görebilirsiniz.
 • Kalça veya ayak ağrısı. Kalça veya ayak ağrınız varsa bu ağrılı eklemleri rahatlatmak için yürüyüş şeklinizi değiştirebilirsiniz. Ama bu değişen yürüyüş diz eklemenize daha fazla yük bindirebilir. Bazı durumlarda kalça veya ayaktaki sorunlar dizde ağrıya neden olabilir.

Artirit türleri 100’den fazla artrit türü vardır. Dizi etkileyecek en önemli çeşitleri şunlardır:

 • Osteoartirit. Bazen dejeneratif artirit denen osteoartirit en yaygın artirit türüdür. Dizinizdeki kıkırdak kullanıma ve yaşa bağlı olarak bozulduğunda meydana gelen bir aşınma ve yıpranma durumudur.
 • Romatoid artirit. Artiritin en fazla zayıflatıcı formu olan romatoid artirit dizleriniz dahil vücudunuzdaki neredeyse herhangi bir eklemi etkileyebilen otoimmün bir durumdur. Romatoid artirit kronik bir hastalık olmasına rağmen şiddete bağlı olarak değişme eğilimindedir ve hatta gelip gidebilir.
 • Gut. Bu tür artirit ürik asit kristalleri eklemde biriktiğinde meydana gelir. Gut en yaygın olarak ayak başparmağını etkilerken dizde de meydana gelebilir.
 • Psödogut. Genelde gutla karıştırılan psödoguta eklem sıvısında gelişen kalsiyum ihtiva eden kristaller neden olur.
 • Septik artirit. Bazen diz ekleminiz enfekte olarak şişmeye, ağrıya ve kızarıklığa yol açabilir. Ağrı başlamadan önce genellikle hiçbir travma olmaz. Septik artirit genelde ateşle meydana gelir. Diğer sorunlar Chondromalacia patellae (patellofemoral ağrı sendromu) dizkapağınızla altta yatan uyluk kemiği (uyluk) arasında ortaya çıkan ağrıya atıfta bulunan genel bir ifadedir. Atletlerde, genç yetişkinlerde, özellikle hafif dizkapağı kayması olanlarda ve durumu genellikle dizkapağı artiritinin bir sonucu olarak geliştiren yaşlı yetişkinlerde yaygındır.

Tedavi ve ilaçlar

Tedaviler diz ağrınıza tam olarak neyin neden olduğuna bağlı olarak değişecektir.

İlaçlar Doktorunuz ağrıyı geçirmek ve romatoid artirit veya gut gibi altta yatan hastalıkları tedavi etmeye yardımcı olacak ilaçlar yazabilir.

Tedavi Dizinizin etrafındaki kasları güçlendirmek dizinizi daha stabil hale getirecektir. Antrenman muhtemelen uyluğunuzun önündeki kaslara (kuadriseps) ve uyluğunuzun arkasındaki kaslara (diz ardı kirişleri) odaklanır. Dengenizi geliştirmek için egzersizler de önemlidir.

Bazen topuğun bir kenarında kamalar bulunan ayakkabı tabanlıkları çoğunlukla osteoartiritten etkilenen dizinizin kenarından basıncı kaydırmaya yardım edebilir. Belirli durumlarda farklı türde destekler diz eklemini korumaya ve desteklemeye yardımcı olmak için kullanılabilir.

Enjeksiyonlar Bazı durumlarda doktorunuz ekleminize doğrudan ilaçlar enjekte etmeyi önerebilir. Örnekler şunlardır:

 • Kortikosteroidler. Diz ekleminize bir kortikosteroid ilaç enjeksiyonları bir artritin alevlenmesi semptomlarını azaltmaya ve birkaç ay süren ağrı kesme sağlamaya yardımcı olabilir. Enjeksiyonlar her durumda etkili değildir. Az da olsa enfeksiyon riski vardır.
 • Ek yağlama. Eklemleri doğal olarak yağlayan sıvıya benzer kalın bir sıvı mobiliteyi arttırmak ve ağrıyı hafifletmek için dizinize enjekte edilebilir. Bir veya bir dizi iğneden sonra iyileşmek alt ay ila bir yıl sürebilir.

Ameliyat Ameliyat gerektirebilen bir yaralanmanız varsa ameliyatı hemen olmak genellikle gerekmez. Karar vermeden önce sizin için neyin önemli olduğuyla ilgili olarak hem ameliyatsız rehabilitasyon hem de cerrahi rekonstrüksiyonun artı ve eksilerini düşünün. Ameliyat olmayı seçerseniz seçenekleriniz aşağıdakiler olabilir:

 • Artroskopi ameliyatı. Yaralanmanıza bağlı olarak doktorunuz dizinizin etrafındaki sadece birkaç küçük kesikten sokulan bir fiber-optik kamera ve uzun, dar aletler kullanarak eklem hasarınızı inceleyebilir ve onarabilir. Artroskopi diz ekleminizden gevşek yapıları çıkarmak, hasarlı kıkırdağı çıkarmak veya onarmak ve kopan bağları yeniden yapılandırmak için kullanılabilir.
 • Kısmi diz replasman ameliyatı. Bu prosedürde (unikompartmental artroplasti), cerrahınız dizinizin sadece en hasarlı kısmını metal ve plastikten mamul parçalarla değiştirir. Ameliyat genellikle küçük bir kesikle yapılabilir ve hastanede yatışınız tipik olarak sadece bir gece sürer. Ayrıca komple dizinizin değiştirilmesi yerine yukarıda bahsedilen ameliyatı olmanız daha çabuk iyileşmenizi sağlar.
 • Total diz replasmanı. Bu prosedürde cerrahınız uyluk kemiği, kaval kemiği ve dizkapağınızdan hasarlı kemiği ve kıkırdağı kesip çıkarır ve metal alaşımlardan, yüksek derecede plastiklerden ve polimerlerden mamul suni bir eklemle değiştirir.

Yaşam tarzı ve evde bakım

Asetaminofen, ibuprofen ve naproksen gibi reçetesiz ilaçlar diz ağrısını hafifletmeye yardım edebilir. Bazı insanlar dizlerini lidokain veya biberleri acılaştıran madde olan kapsaisin gibi uyuşturucu bir ajan ihtiva eden kremlerle ovarak rahatlatır.

Yaralı bir diz için kendi kendine tedavi önlemleri şunlardır:

 • İstirahat. Dizinizdeki tekrarlayan gerginliği azaltmak, yaralanmanın iyileşmesine zaman tanımak ve bir başka hasarı önlemeye yardım etmek için normal aktivitelerinize ara verin. Bir veya iki gün istirahat küçük bir yaralanma için ihtiyacınız olan tek şey olabilir. Daha şiddetli hasar muhtemelen daha uzun iyileşme süresi gerektirir.
 • Buz. Buz hem ağrıyı hem de iltihaplanmayı azaltır. Bir poşet dondurulmuş bezelye işe yarar çünkü dizinizin tamamını kaplar. Cildinizi korumak için ince bir havluya sarılı bir buz paketi de kullanabilirsiniz. Buz tedavisi genellikle güvenli ve etkili olmasına rağmen sinirlerinize ve cildinize hasar verme riski nedeniyle 20 dakikadan fazla süre buz kullanmayın.
 • Kompresyon. Bu, hasarlı dokularda sıvı birikimini önlemeye yardım eder ve diz hizalanmasını ve sabitliğini korur. Hafif, nefes alabilen ve kendinden yapışkanlı bir kompresyon bandı bulun. Dolaşımı kesintiye uğratmadan dizinizi desteklemeye yetecek kadar sıkı olmalıdır.
 • Yükseltme. Şişmeyi azaltmaya yardımcı olmak için yaralı bacağınızı yastıklar yardımıyla yükseltmeyi veya bir şezlongda oturmayı deneyin.

Korunma

Diz ağrısını önlemek her zaman mümkün olmamasına rağmen aşağıdaki öneriler yaralanmaları ve eklem bozulmasını önlemeye yardımcı olabilir:

 • Fazla kiloları verin. Sağlıklı bir kiloyu muhafaza edin; dizleriniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri budur. Her fazla kilo eklemlerinize ilave yük bindirerek yaralanma ve osteoartirit riskini arttırır.
 • Spor yapmak için formda olun. Spor yapmadan önce kaslarınızı hazırlamak için kondisyonunuzu arttırmaya zaman ayırın. Tekniğinizin ve hareketlerinizin olması gerekenin en iyisi olduğundan emin olmak için bir koçla veya antrenörle çalışın.
 • Güçlü olun, çevik kalın. Zayıf kaslar diz yaralanmalarının başta gelen nedeni olduğundan dizlerinizi destekleyen kuadriseps ve diz ardı kirişlerinizi geliştirmenin faydasını göreceksiniz. Denge ve stabilite eğitimi dizlerinizin etrafındaki kasların birlikte daha etkili çalışmasına yardım eder. Ve sert kaslar yaralanmaya yol açabileceğinden gerdirme önemlidir. Egzersizinize esneklik egzersizleri eklemeye çalışın.
 • Egzersiz konusunda akıllı olun. Osteoartirit, kronik diz ağrısı veya tekrar eden yaralanmalarınız oluyorsa egzersiz yönteminizi değiştirmeniz gerekebilir. En azından haftanın birkaç gününde yüzme, su aerobiği veya başka düşük darbeli aktiviteler yapmayı düşünün. Bazen yüksek darbeli faaliyetleri sınırlamak bile rahatlama sağlayacaktır.

Sağlıkveyaşam

21 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.