Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Gebelik Olur mu?

Doğum kontrol yöntemlerinin hiç biri yüzde yüz koruma sağlamaz.Doğum kontrol haplarının da düzenli kullanılmasına rağmen gebe kalanlar vardır.

Gebe kalmak istemeyen bireyler bazı korunma yollarını seçerler. Bunlardan birisi de doğum kontrol haplarıdır. Doğum kontrol hapları da dahil olmak üzere hiçbir korunma yöntemi %100 olarak bir koruma sağlamaz. Korunma yöntemlerinin kullanılmasına rağmen gebelikler meydana gelebilir. Yani doğum kontrol hapı kullanılmasına rağmen gebe kalan bireyler mevcuttur.

Doğum kontrol hapları kullanılırken düzenli bir şekilde her gün kullanmak şarttır. Aksi halde bu hapların işlevi özelliğini git gide kaybeder. Ne kadar düzensiz kullanılırsa hamilelik riski de o kadar fazla olur. Aslında bu haplar her gün düzenli kullanılırsa gebelikten ciddi oranda korur. Fakat bu koruma kesinlikle gebelik olamaz anlamına gelmemektedir. Bu hapları her gün aynı saatte almakta çok önemlidir. Yani önceki gün 1 de alınmışsa ertesi günlerde de saat 1 de alınmalıdır. Fakat her gün düzenli, aynı saatte hapların alınması da ne yazık ki %100 olarak koruma sağlamaz.

Eğer doğum kontrol hapı kullanılıyorsa fakat yine de adet gecikmesi görülüyorsa bu durumda gebelik ihtimali düşünülmelidir. Böyle bir olay gerçekleşirse bir an önce doktora gitmek gerekir. Doktor kontrolünde herhangi bir gebeliğin gerçekleşmediği belirlenir. Doğum kontrol hapı kullanmasına rağmen gebe kalan bireylerin bebeklerinde herhangi bir sağlık sorunu, bir gelişim geriliği gözlemlenmemiştir. Bu konuda anne adaylarının içi rahat olabilir.

Doğum Kontrol Hapı Tam Olarak Koruma Sağlar Mı?

Hiçbir doğum kontrol yöntemi tam manasıyla koruma sağlamaz. Tabi ki de güçlü koruyuculardır ancak bu demek değildir ki korunan bireyler asla hamile kalamaz. Bunun örneklerine rastlanmaktadır. Doğum kontrol hapları gerektiği gibi alınırsa oldukça iyi koruyuculardır. Fakat düzenli olarak her gün almak gerekir. Her gün aynı saatte alınan haplar iyi bir koruyucudur. Fakat günleri atlamak, saatler arasında değişiklik yapmak bu hapların etkinliğini de o denli azaltmaktadır.

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Hamile Kalmak

Aile planlaması için birçok kadın tarafından kullanılan doğum kontrol hapları günümüzde her geçen gün kullanım sayısı sürmektedir. Doğum kontrol haklarına olan ilgi bu kadar atmışken, bu hapları zararları da göz ardı edilemez dedik ve bir araştırmaya gerek duyduk. Çocuk işleyen bayanların ya da geçici bir süre çocuk isteyen ailelerde geçici olarak tedbir gibi görünen doğum kontrol haklarının bizlere ne gibi zararları vardır. Bilinen en büyük tehlike damar tıkanıklığı, kan pıhtılaşması olmaktadır. Ufacık da olsa pıhtılaşan kanın nelere sebep olabileceğini düşünmek bile ürkütücü bir durumdur.

Doğum kontrol ilaçlarının uzun zaman yol açtığı zararlar çok kez gündemde konu yaratmaya sebep olmaktadır. Doğum kontrol ilacı alınmasına ihtiyaç duyduğu zaman mutlaka doktor bilgisi dâhilinde olunması gerekmektedir. Doktor kontrolü olmadığı zaman doğum kontrol hapını alacak olan kişide kullanmasına engel olabilecek bazı sıkıntılı durumlar gözden kaçmış olur. Böyle bir durumda doğum kontrol ilacına başlayan kişi yan etkilere ve vücudunda kalıcı olan bazı zararlara yol açabilir. Peki, doktor kontrolünde, doğum kontrol haplarının alınmaması ne gibi kötü sonuçlara yol açabilmektedir? Özellikle Şiddetli migren belirtisi sizde var ise yüksek oranda artmasına, hatta aktif karaciğer rahatsızlığının olması durumunda da bazı olumsuz etkilere ve sürekli alınması kişinin kendi vücudu üzerinde toparlanması ve tedavisi zor olan hastalıklara neden olabilir.

Bu bilgiler göz önünde bulundurulup bu doğrultuda hareket edilmesi en doğru tercih olacaktır. Biliyoruz ki aile planlaması önemli bir konudur ve bu durum üzerine bu yol deneyebilir konumdadır. Ancak yine de bu bilgileri kulak ardı etmeden bu şekilde kullanmak daha doğru olur.

Doğum kontrol hapı kullanırken hamile kalma ihtimali var mıdır? Elbette ki vardır. Evet, doğum kontrol hapı, aile planlaması için çok önemli bir yöntem olmaktadır. Doğum kontrol hapı belli bir düzen içerisinde alınması gereken bir ilaçtır. Her gün ve tam saatinde alınmaması durumunda özelliğini yitirme durumu çok kez görülmüş bir durumdur. Bunları giz önüne alarak bu hapları çok dikkatli bir biçimde almak en doğrusu olacaktır. Ancak yinede yeterli olmayabilir. Neden yeterli olmaz diye soracak olursanız. Doğum kontrol hapı dediğimiz gibi kulla im şekli çok önemli olmaktadır. Yani birlikte aldığınız bir ilaç var ise ve ya gün ve saatini şaşırdığınız ya da anladığınız zamanlarda bile hamile kalma olasılığı yüksek bir durumdur.

Çok dikkatli kulla olması gereken bu ilaç tüm bu kriterlere dikkat edilse bile yine de hamile kalma riski yine de olmaktadır.

Bu ilacı almaya mecbur olan ya da kendini buna mecbur hisseden insanların öncelikle kullanıma çok dikkat etmesi gerekmekte ve kesinlikle doktor kontrolünde alınması tavsiye edilir. Ancak bu kadar dikkat ile risk oranı sıfıra iner ve başarı sizin için kaçınılmaz olur.

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Adet Gecikmesi

Doğum kontrol hapı kullanırken adet gecikmesi yaşanabilir. Bu kimi zaman hamilelik anlamına gelir. Kimi zaman da hamilelik oluşmaz. Çünkü bazen kullanılan doğum kontrol hapları adet gecikmesine yol açabilmektedir. Eğer doğum kontrol hapı kullanan bir birey adet gecikmesi yaşamışsa öncelikle doktoruna görünmelidir. Doktorun yapmış olduğu kan testi ile birlikte hamileliğin olup olmadığı ortaya çıkar. Eğer hamilelik yoksa her şey yolunda demektir ve doğum kontrol hapları kullanılmaya devam edilebilir.

Yapılan testlerde hamilelik ortaya çıkmışsa anne adayı mutlaka bu hapları bırakmalıdır ve gebelik boyunca asla tüketmemelidir. Doğum kontrol hapları bazı doğum kontrol yöntemlerine kıyasen oldukça güvenilirdir. Hap kullanılmasına rağmen yine de gebeliğin görüldüğü durumlar çok azdır. Yaklaşık olarak %5 civarı bir rakama denk gelmektedir. Fakat bu hapın her gün aynı saatte alındığı durumlarda geçerlidir. Aksi halde hapın etkinliği çok fazla gözlemlenemez.

Burçin BOZ

Burçin BOZ

03 Ağustos 2017

Yorumlar

  • irem 10 Kasım 2018

    Dogum kontrol hapi kullandim hastaligim 4 gun erken basladi ve 3 gun belli belirsiz ya gordum ya gormedim gibi bisey suan hamilelik riski var diye ilacta kullanamiyom acaba bu belirtiler hamilelige isaret midir?

  • onur 16 Ocak 2018

    Doğum kontrol haplarının kullanıma şimdi daha da dikkat edeceğim.

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.