Doğum Kontrol Hapları: Erken gebelikte zararlı mıdır?

Doğum kontrol hapları - Bir Mayo Klinik uzmanı erken gebelik sırasında oral kontrasptif kullanımını ele almaktadır. 

Erken gebelikte alınan doğum kontrol hapları sanıldığı gibi doğum kusurları için risk teşkil etmez.

2009 da yapılan bir çalışma erken gebelik döneminde alınan doğum kontrol haplarının, düşük doğum ağırlığı veya erken doğum riskini arttırdığı arasında bir ilişki olduğunu iddia etmiştir. Bununla birlikte, eski araştırmalar gebelik esnasında alınan doğum kontrol haplarının, kız bebeklerin klitorislerinin genişlemesi gibi cinsel organlarının gelişmelerinde problem riski oluşturduğunu iddia etmişlerdir.  Genellikle, bu görüşleri klinik testler desteklememiştir.

Progestin  (sadece doğum kontrol) hapı alırken hamile kaldıysanız, işaretleri ve belirtileri anlamak gerçekten çok güç olabilir çünkü mide bulantısı, göğüslerde hassasiyet ve adet kanamalarının düzensizleşmesi (gebeliğin en yaygın işaretleri ve belirtileri) bile bu hapın yan etkileri olabilir. Bununla birlikte, hamile kalamayan hastaların, bu ilacı kullandıklarında döllenmiş yumurta uterus un dış tarafına genellikle fallop tüpüne yerleştiği zaman hamile kalmak için daha yüksek bir şansı olacaktır.

Eğer hamile kaldığınızdan şüpheleniyorsanız, önlem olarak doğum kontrol haplarını almayı bırakınız. Hamilelik kesinleşene kadar yada hamile kalınmadığı kesinleşene kadar, kondom gibi doğum kontrolü için başka yöntemler kullanınız. Eğer hamile kaldıktan sonra doğum kontrol hapı aldığınızdan şüpheleniyorsanız, az da olsa bir riski olduğundan emin olun. Ne olursa olsun, hamilelik döneminde alacağınız herhangi bir ilacı doktorunuza danışın.

Sağlıkveyaşam

15 Eylül 2015

Yorumlar

  • Semra kurtulgan 21 Aralık 2017

    Hapimi

  • Selva oztur 21 Aralık 2017

    Hapını 1 gün unutun ne olur

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.