Doğum kontrol seçenekleri : Düşünülmesi gereken şeyler

Doğum kontrol seçenekleri - Bir doğum kontrol yöntemini seçmeden önce bu sorulara bir göz atın.

Doğum kontrolü kullanmayı düşünüyorsanız (kontrasepsiyon), çeşitli seçenekleriniz bulunmaktadır. Siz ve eşiniz için doğru doğum kontrol yöntemini seçmenize yardımcı olması için, aşağıdaki soruları göz önünde bulundurun. 

Ne tür doğum kontrol seçenekleri mevcuttur ?

Doğum kontrol seçenekleri aşağıda belirtilmektedir : 

  • Bariyer metodu. Diyafram, servikal kap ve kontraseptif sünger gibi erkek ve kadın prezarvatifleri içeren örnekler.
  • Hormonal metotlar. Doğum kontrol hağları, vajinal halka, kontraseptif implant, kontraseptif enjeksiyon ve kontraseptif bant içeren örnekler.
  • Rahimiçi araç (IUD). Bakır IUD ve hormonal IUD (Mirena).
  • Sterilizasyon. Tüplerin bağlanması, kadınlar için Essure veya Adiana, ve erkekler için vasektomi.
  • Doğal aile planlaması. Ritm, bazal vücut ısısı ve servikal mukus metotları.

Korunmayan cinsel ilişki sonrasında hamileliği önlemek için kullanılan acil kontrasepsiyon (ertesi gün hapı) kullanımının farkında olunması da önemlidir.

Farklı doğum kontrol seçeneleri nasıl çalışır ?

Doğum kontrolünün çeşitli tipleri farklı yollar ile çalışmaktadır. Doğum kontrol metodları : 

  • Spermin yumurtaya erişmesini önleyebilmektedir.
  • Spermi deaktif hale getirir veya sperme zarar verebilir.
  • Her ay bırakılan yumurtayı önleyebilir. 
  • Rahim astarını değiştirerek döllenmiş yumurtanın yapışmasını engeller.
  • Servikal mukusu kalınlaştırarak spermin kolayca geçmesini engeller.

Metodların etkinliği nedir ?

Kontrasepsiyonun herhangi bir metodunun verimli olması için istikrarlı ve doğru bir biçimde kullanılmalıdır. Sizin tarafınızda biraz çaba gerektiren kontraseptifler (IUD, kontraseptif implantlar ve sterilizasyon) düşük hamilelik oranları ile bağlantılıdır. Bunun aksine, döllenmenin izlenmesini gerektiren veya periyodik abstinens yüksek hamilelik oranları ile bağlantılıdır. Sonuç olarak sizin için en doğru metot kullandığınız metotta ne kadar rahat ve istekli olarak kullandığınız ile doğru orantılıdır. 

Tersine çevrilebilir mi?

Doğum kontrolü metodu üreme hedeflerinize bağlı olarak seçebilirsiniz. Yakın gelecekte hamile olmayı planlıyorsanız, oral kontraseptif veya bariyer metodu gibi kolayca durdurulabilen veya hızlıca tersine çevrilebilir bir metot isteyebilirsiniz. Yakın bir zamanda olmasa da hamile kalmayı düşünüyorsanız IUD gibi yöntemler kullanabilirsiniz. IUD döllenme için hızlı bir dönüşe sahiptir, ancak kısa süreliğine kullanmak için oldukça pahalıdır. Kesinlikle çocuk istemiyorsanız, sterilizasyon gibi kalıcı bir yöntem düşünebilirsiniz. Hayatın farklı dönemlerinde sizin için yararlı olabilen farklı doğun kontrol seçeneklerini bulabilirsiniz. 

Dini inanışlarınıza veya kültürel yapınız ile uyumlu mu?

Doğum kontrolün bazı formları belli kültür yapılarına veya dini inanışlara göre bunların ihlali olarak sayılır. Kişisel inançlara karşı doğum kontrol yöntemlerinin risklerini ve yararlarını ölçün.

Kullanışı ve bütçeye uygun mu?

Bazı insanlar için uyumluluk kullanım kolaylığı, yan etkilerin azlığı veya cinsel ilişki sırasında rahatsızlık vermemesidir. Diğerleri içinse, uyumluluk reçete gerektirmemesidir. Doğum kontrolü için bir metot seçtiğiniz zaman, gelecekteki planlarınıza uygun bir metod seçin. Yaşam biçiminize uygun bir doğum kontrolü yönetmi seçmek önemli bir durumdur. 

Doğum kontrol yöntemlerinin bazıları pahalı değildir, ancak bazı yöntemler oldukça maliyetlidir. Sigorta danışmanınıza sigortanızın kapsamı, ve size yansıtılacak diğer maliyetler konusunda danışabilirsiniz. 

Yan etkileri nelerdir ?

Özel bir doğum kontrol yöntemi ile ilgili yan etkilerin ne kadarını tolere edebileceğinizi düşünün. Özellikle östrojen veya projesteron içeren bazı yöntemler, bariyer yöntemi ve doğal aile planlama yöntemleri gibi diğer yöntemlere göre daha ciddi yan etkilere neden olabilmektedirler. Sağlık uzmanınız ile tıbbi geçmiş ve doğum kontrol seçiminizin sizi nasıl etkileceği ile ilgili iletişime geçebilirsiniz.

Bu yöntemler cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için koruyucu bir etkiye sahip midir ?

Erkek ve kadın prezervatiflerinin kullanımı cinsel yolla geçebilen enfeksiyonları önleyebilen tek yöntemidir. Tek eşli bir cinsel ilişkiniz yoksa ve cinsel yolla geçen enfeksiyonlar ile test olmadıysanız, diğer doğum kontrol yöntemlerine ek olarak cinsel ilişkileriniz de prezervatif kullanın.

Başka yararları da var mıdır?

Hamileliği önlemesine ek olarak, bazı doğum kontrol yöntemleri daha tahmin edilebilir ve hafif adet döngülerine, cinsel yolla geçen hastalıkların risklerini azaltmaya veya bazı kanseri risklerini azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Bu yararlar sizin için önemli ise, bu durum sizin doğum kontrol yöntemi seçiminizi etkileyebilir. 

Cinsel partneriniz için bu kabul edilebilir bir durum mu?

Eşinizinde doğum kontrol seçimleri sizin benzer veya sizden farklı olabilir. Eşiniz ile bu konuyu görüşerek hangi doğum kontrol yönteminin her ikiniz için de daha uygun olduğunu belirleyin. 

Sonuç nedir ?

Doğum kontrol yöntemi seçimi yaparken, yaş, sağlık, duygusal olgunluk, medeni durum ve dini inanışlar gibi birçok etmen rol oynamaktadır. Seçenekleri bilmek karar işleminin bir parçasıdır ancak kendinize, partnerinize ve ilişkinize karşı dürüst olmak önemlidir. İdeal olarak, siz ve partneriniz seçenekleri tartışarak kendinize uygun bir karar vermelisiniz.

Sağlıkveyaşam

15 Eylül 2015

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.