Dövmeler: Riskleri nedir, ve ne gibi önlemler alınabilir?

Dövmeler oldukça popülerdir, ancak riskleri gerçektir. Kendinizi nasıl koruyabileceğinizi öğrenin.

Dövmeler: Riskleri nedir, ve ne gibi önlemler alınabilir?

Saatlerce yeni yaptırdığınız herhangi bir temalı dövme ile gurur duyabilirsiniz, ancak kalıcı vücut sanatı ile ilgili bir karar vereceğiniz zaman, dövme yaptırmanın kolaylığının sizi etkilemesine izin vermeyin. Bir dövme yaptırmadan önce, ne ile ilişkili olduğundan emin olun. Bununla birlikte, dövme yaptırmanın sizin için doğru bir karar olduğundan emin olun.

Dövme nasıl yapılır

Dövme kalıcı bir işaret veya pigmentler ile cildin en üst katmanına iğneler ile yapılan bir tasarımdır. Genellikle, dövme sanatçısı dikiş makinesi gibi hareket eden, bir veya daha fazla iğne ile birlikte deriyi tekrar tekrar delebilen bir makine kullanmaktadır. Her bir delik sonrasında, iğneler küçük mürekkep damlacıkları eklemektedir. Anestezi yapılmadan olan işlem küçük bir kanamaya ve muhtemelen belirgin bir acıya neden olur.

Riskleri bilin

Dövme cildi delmektedir, bu da deri enfeksiyonlarının ve diğer komplikasyonların muhtemel olduğu anlamına gelmektedir. Özel riskler aşağıda belirtilmektedir :

 • Alerjik tepkimeler. Dövme boyaları (özellikle kırmızı, yeşil, sarı ve mavi boyalar) dövme yapılan bölge de kaşıntılı döküntüler gibi deri tepkimelerine neden olabilmektedir. Bu siz dövme yaptırdıktan yıllar sonrada olabilmektedir. 
 • Deri enfeksiyonları. Bir deri enfeksiyonu (kızarıklık, şişme, ağrı ve buna ek olarak iltihaplanma) dövme sonrası olası bir durumdur. 
 • Diğer deri problemleri. Bazen deri mürekkebi etrafında olan granülom adı verilen yumrular oluşmaktadır. Dövme ayrıca keloidlere neden olabilmektedir (yara doksunun büyümesine neden olan kabarık bölgeler).
 • Kan yolu ile bulaşan hastalıklar. Dövmenizin yapımında kullanılan araç enfeksiyonlu kan içeriyorsa, tetanos, hepatit B ve hepatit C gibi kan ile bulaşabilen birçok hastalık ile karşı karşıyasınız demektir. 
 • MRI komplikasyonlar. Nadiren, dövmeler veya kalıcı makyajlar manyetik rezonans görüntüleme (MRI) testleri süresince etkilenen bölgelerde yanma ve şişmeye neden olabilmektedir. Bazı durumlarda, dövme pigmentleri görüntünün kalitesi ile de etkilenebilmektedir. (kalıcı göz kalemi olan bir kişide göz MRI olduğundaki gibi).

İlaç veya diğer tedaviler (dövmenin olası silinmeleri gibi) - dövme mürekkebine karşı alerjik tepkimeleriniz varsa veya herhangi bir enfeksiyon geliştiyse veya dövme yanında diğer cilt problemleri meydana geldiyse bunlar gerekebilmektedir.

Hazır olduğunuzdan emin olun

Dövme yaptırmadan önce, kalıcı vücut sanatını gerçekten isteyip istemediğinizi kendinize sorun. Emin değilseniz veya birgün pişmanlık duyacağınızı düşünüyoranız, kendinize düşünmek için biraz daha zaman verin. Kendinizi dövme yaptırmak için baskı altında hissetmeyin ve alkolün veya maddelerin etkisi altındaysanız, dövme yaptırmayın. 

Dövme yaptırmaya karar verdiyseniz, dövmenin bölgesini dikkatlice seçin. Dövmenin açıkça görülebileceğini mi yoksa kıyafetlerin altında gizlimi olacağına karar verin. Bununla birlikte kilo alımınında (hamilelikte olan kilo alımı gibi) dövmenin şeklini bozabileceğini unutmayın veya aksi takdirde görüntüsünü etkileyebilmektedir. 

Güvenlik önlemleri üzerinde ısrarla durun

Dövmenizin güvenli bir şekilde uygulandığından emin olmak için, aşağıdaki soruları cevaplayın : 

 • Dövmeyi kim yapıyor ? Kendi kendinize dövme yapmaya kalkışmayın veya eğitimsiz bir arkadaşınızın dövme yapmasına izin vermeyin. Eğitimli kişilerin çalıştığı tanınmış bir dövme stüdyosuna gidin. Unutmayın ki yönetmelik şartları ve lisans standartları ülkeden ülkeye değiştmektedir. Yerel lisanslama ve yönetmelikler üzerine bilgiler için yaşadığınız şehirde, ülkede veya devlet sağlık departmanı ile kontrol edin. 
 • Dövme sanatçısı eldiven takıyor mu? Dövme sanatçısının her bir işlem için ellerini yıkadığından ve koruyucu eldivenler kullandığından emin olun.
 • Dövme sanatçısı uygun ekipman kullanıyor mu? İşleminiz başlamadan önce dövme sanatçısının mühürlenmiş paketlerden olan tüpleri ve iğneleri kaldırdığından emin olun. Herhangi bir pigment, tabla veya kap kullanılmamış olmalıdır. 
 • Dövme sanatçısı atılamaz ekipmanı sterilize ediyor mu? Dövme sanatçısının tüm taşınamaz ekipmanları müşteriler arasında bir ısı sterilizasyon makinesi (otoklav) kullanarak sterilize ettiğinden emin olun. Otoklav ile sterilize edilemeyen araçlar ve malzemeler (çekmece kolları, masalar ve lavabo da dahil olmak üzere) her kullanım sonrasında ticari bir dezenfektan ile veya her kullanımdan sonra çamaşır suyu ile dezenfekte edilmelidir.

Dövmenizin bakımını iyi yapın

Yeni dövmenizin bakımının nasıl olacağı yapılan işin tipine ve genişliğine bağlı olarak değişmektedir. Ancak genellikle aşağıda belirtilen yapılması gerekenlere ihtiyacınız bulunmaktadır :

 • 24 saat sonra bandajları çıkarın. İyileşirken dövme yapılmış derinin üzerine antibiyotik merhem uygulayın.
 • Dövme yapılmış deriyi temiz tutun. Sade bir sabun ve su ile nazik bir şekilde dokunun. Duş alırken, yeni dövme yapılmış derinin üzerine sıcak buharın doğrudan temasından kaçının. Kuru olan yerlere dokunun fakat ovalamayın.
 • Nemlendirici kullanın. Günde birkaç defa dövme yapılmış alanı hafif bir nemlendirici uygulayın. 
 • Güneşe maruz kalmaktan korunun. En az birkaç hafta dövme yapılmış olan bölgeyi güneşten koruyun. 
 • Yüzmeden kaçının. Delikler iyileşirken havuzun, jakuzilerin, nehirlerin, göllerin ve suyun diğer türlerinin dışında kalın.
 • Kıyafetleri dikkatlice seçin. Dövme üzerine yapışabilecek olan herhangi bir kıyafeti giymekten kaçının.
 • İyileşme için 2 haftaya kadar izin verin. Herhangi bir yara kabuğunu kaldırmayın. (bu durum enfeksiyon riskini arttırır ve tasarıma zarar verebilir ve yara izine neden olabilmektedir)

Dövmenizin enfeksiyonlu olduğundan veya dövmenizin düzgün olarak iyileşmediğinden endişe ediyorsanız, doktorunuz ile iletişime geçin. Dövmenizi kaldırtmayı düşünüyorsanız, dermetologunuza lazer ameliyat veya dövme kaldırma ile ilgili diğer seçenekleri sorun. 

Sağlıkveyaşam

28 Eylül 2015

Yorumlar

 • batu 29 Eylül 2017

  ben bir sene önce sağ kolumun iç tarafına ejderha dövmesi yaptırdım şimdi bu dövmenin altında böyle kücük küçük baloncuklar var kaşıyınca daha belli oluyo sonra sürekli yara oluyo doktora gidicem vakit bulamıyorum ne yapmam gerekiyo

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.