Dünya Sağlık Örgütü'nden yeni açıklama: Ebola salgını uluslararası boyutta tehdit teşkil ediyor.

Hala kontrol altına alınamayan Ebola salgınında ölü sayısı 932'ye yükseldi. Dünya Sağlık Örgütü perşembe günü yaptığı basın açıklamasında salgınla ilgili "Uluslararası Sağlık Olağanüstü Hal" (PHEIC) duyurusu yaptı.

ebola11.jpg">

Mart ayında Gine'de başlayan Ebola salgını Batı Afrika'da yayılmaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün son verilerine göre toplam vaka sayısı 1711, toplam ölü sayısı ise 932'ye ulaştı. Bu veriler salgının şimdiye dek görülen en büyük Ebola salgını olduğunu gösteriyor.

Dünya Sağlık Örgütü tarihin "en geniş ve en uzun süren" Ebola salgınının gerçekleşmekte olduğunu açıkladı ve salgının "Uluslararası Sağlık Olağanüstü Hal" (PHEIC) kriterlerini karşılayacak boyuta ulaştığını duyurdu. Örgüt benzer bir acil durum çağrısını en son 2009'da çocuk felci için yapmıştı.

Ebola virüsünün neden olduğu hemorajik ateş hastalığı; yani kanamalı humma için henüz onaylanmış bir tedavi yöntemi yok. Doğrudan temas veya vücut sıvıları aracılığıyla insandan insana bulaşabilen enfeksiyon, çok yüksek oranda ölümle sonuçlanıyor.

Pazartesi günü Afrika'nın en kalabalık ülkesi Nijerya'da 2 Ebola vakasının doğrulanması ile birlikte şuan 4 ülkede salgın aktif olarak devam ediyor. İşte, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Gine, Liberya, Sierra Leone ve Nijerya'da son durum:

Ebola virüsü semptomları, risk faktörleri ve korunma yolları için tıklayınız.

Sağlıkveyaşam

11 Ağustos 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.