Elektrik yanıkları: ilk yardım

Elektrik yanıklarında ilk yardım nasıl uygulanır?

Elektrik yanmaları küçük ve vücutta görülmeyecek şekilde oluşabilir fakat hasar derinin altında dokulara uzanacak şekilde genişleyebilir. Eğer güçlü bir elektrik akımı vücudunuzdan geçerse, kalp ritmi bozukluğu veya kalp krizi gibi iç hasarlar meydana gelebilir. Bazen elektrik yanmasıyla alakalı olan sarsıntı sizi, kırık veya diğer alakalı sakatlıklara yol açabilecek şekilde itebilir veya düşürebilir.

Eğer yanmış kişi acı içindeyse veya aklı karışmışsa ya da nefes alıp vermesinde, kalp atışında veya bilincinde değişiklik yaşıyor ise 911’i ya da yerel acil servis numaranızı yardım için arayınız.

Elektrik yanığı olan birine yardım ederken ve medikal yardım beklerken, aşağıdaki adımları izleyiniz:

  • İlk önce bakınız, dokunmayınız. Kişi hala elektrik kaynağı ile temasta olabilir. Kişiye dokunmak akımın size geçmesine sebep olabilir.
  • Elektrik kaynağını mümkünse kapatınız. Eğer mümkün değilse kaynağı, karton, plastik veya odun gibi kuru, yalıtkan bir objeyle hem yaralı kişiden hem de kendinizden uzağa taşıyınız.
  • Kişinin sirkülasyonunu (soluk, öksürme ve hareket) kontrol ediniz. Eğer yoksa hemen CPR’a başlayınız.,
  • Şoku önleyiniz. Eğer mümkünse kişiyi, başı gövdesinden biraz daha aşağıda olacak bir şekilde yatırınız ve bacaklarını yukarıda tutunuz.
  • Etkilenmiş alanları kapatınız. Eğer kişi nefes alıyorsa, yanmış tüm alanı eğer mümkünse steril bir gazlı bezle veya temiz bir kumaşla kapatınız. Battaniye ve havlu kullanmayınız çünkü gevşek lifler yanık bölgeye yapışabilir.

Sağlıkveyaşam

28 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.