Ereksiyon bozuklukları : Kalp hastalıklarının bir işareti mi ?

Ereksiyon bozuklukları ve kalp hastalıkları bağlantılı olabilir. Her ikisinden korunmak için aşağıdaki adımları atın. 

Ereksiyon bozuklukları (cinsel ilişki sırasında gerekli olan ereksiyon ulaşma zorluğu) kalp problemlerinin erken bir habercisi olabilmektedir. Bu ikisinin arasındaki bağlantıları anlamak kalp problemleri daha ciddi bir hale gelmeden önce gerekli tedaviyi almanıza yardımcı olabilmektedir. Aynı şekilde, kalp rahatsızlıklarınız varsa, doğru tedaviyi almak ereksiyon bozukluklarına da yardımcı olabilmektedir. 

Tıkalı damarlar : Ereksiyon bozukluklarında veya kalp hastalıklarında karşılaşılmaktadır

Ateroskleroz (A-te-ros-kle-roz) (damar sertleşmesi) vücudunuzdaki damarlarda plakların oluşmasına neden olmaktadır. Vücuttaki küçük damarlar (penis de bulunanlar gibi) ilk tıkanabilecek damarlardır. Plak penise yeteri miktarda kan akışını olmasını engellemektedir, bu da ereksiyonu zorlaştırmaktadır. Ereksiyon bozukluğu kalbi ve diğer organları besleyen büyük damarlarında tıkanabileceğinin habercisidir ve tedavi edilebilmesi için adımlar atılmalıdır. Ateroskleroz anevrizma, felç ve periferik arter hastalığı gibi diğer problemlerin risklerini de arttırmaktadır. 

Bazı erkekler yüksek risk altındadırlar 

Yaygın bir hastalık işleyişinin paylaşılmasının yanı sıra, ereksiyon bozukluğu ve kalp hastalıkları birçok risk faktörünü paylaşmaktadır. Ereksiyon bozukluğunuzun olasılığını arttıran bu faktörler ateroskleroz ve kalp hastalığının altındaki bir işaret olabilir : 

  • Diyabetli olmak. Özellikle diyabeti olan erkekler ereksiyon bozukluğu, kalp hastalıkları ve kan akışının engellenmesi nedeni ile ortaya çıkan diğer problemlerde yüksek risk altındadırlar. 
  • Yüksek kolesterollü olmak. Düşük-yoğunluktaki lipoprotein kolesterolün (LDL veya "kötü") yüksek bir seviyede olması ateroskleroza neden olabilmektedir. 
  • Sigara içmek. Sigara içmek ateroskleroz olması riskini arttırmaktadır. Bununla birlikte doğrudan ereksiyon bozukluklarını da etkilemektedir. 
  • Yüksek tansiyonun olması (yüksek kan basıncı). Zaman içerisinde, yüksek tansiyon arterlerin iç yüzeylerine zarar verir ve aterosklerozun ilerleyişini hızlandırmaktadır. 
  • Kalp hastalığı olan bir aile üyesinin olması. Ailenizde birinci dereceden ilişkiniz olan bir kişide genç yaşta kalp rahatsızlıkları olmuşsa, ereksiyon bozuklukları kalp hastalıkları ile bağlantılı olabilmektedir. 
  • Yaşınız. Ne kadar genç olursanız, ereksiyon bozukluklarının kalp rahatsızlıklarının bir sinyali olması o kadar fazladır. Özellikle 50 yaşından genç olan erkekler yüksek risk altındadırlar. 70 yaşından büyük olan erkeklerde olan ereksiyon bozukluklarının kalp hastalıklarının bir göstergesi olması ihtimali oldukça azdır. 
  • Aşırı kilolu olmak. Aşırı kilolu olmak veya obez olmak ateroskleroz ve diğer nedenlere bağlı olarak hem kalp hastalıkları hem de ereksiyon bozuklukları risklerinizi arttırmaktadır. 
  • Depresyonda olmak. Depresyonun kalp hastalıkları ve ereksiyon bozukları ile bağlantılarıın olduğu ile ilgili bazı kanıtlar bulunmaktadır. 

 

Kalp hastalıklarından dolayı olan ereksiyon bozukları için tedaviler

Doktorunuz sizin kalp hastalıkları ile ilgili riskleriniz olduğunu düşünüyorsa, egzersiz yapmak, diyetinizi değiştirmek veya kilo vermek gibi bazı yaşam biçimi değişiklikleri yapmak kalp sağlığınızı korumanıza ve ereksiyon olabilmenizi iyileştirebilmenize yardımcı olabilmektedir. Kalp hastalıkları ile ilgili çok daha ciddi işaretleri ve belirtileri varsa daha ayrıntılı testlere veya tedavilere ihtiyacınız olabilir. Bazı kalp ilaçlarını alıyorsanız (özellikle nitratlar), ereksiyon bozukluklarının tedavisi için alınan ilaçların çoğu güvenli değildir. 

Sağlıkveyaşam

15 Eylül 2015

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.