Erkeklerde depresyon : Sorunları anlama

Erkeklerde depresyon - Semptomları, sonuçları ve başa çıkma yollarını öğrenin.

Sinirli, izole olmuş veya içine kapanık mı hissediyorsunuz? Kendinizi her zaman çalışırken mi buluyorsunuz ? Çok fazla mı içki içiyorsunuz) Bu sağlıksız başa çıkma stratejileri depresyonda olduğunuzun bir ipucu olabilir.

Depresyon erkekleri kadınlarda olduğundan daha farklı etkilemektedir. Erkeklerde depresyon meydana geldiği zaman, bu sağlıksız başa çıkma davranışları ile maskelenbilmektedir. Birçok nedenden dolayı, erkeklerde depresyon genellikle tanımlanamaz ve tedavi edilmediği zaman yıkıcı sonuçlara neden olabilmektedir. Fakat erkeklerde depresyon genellikle tedavi ile iyiye gitmektedir.

Ereklerde depresyon işaretler ve belirtiler

Depresyon işaretleri ve belirtileri erkeklerde ve kadınlarda farklılıklar gösterebilmektedir. Erekler ayrıca kadınlarında yaptığından farklı olarak sağlıklı veya sağlıksız farklı başa çıkma yolları kullanma eğilimindedirler. Erkeklerin ve kadınların değresyonu neden farklı olarak yaşadıkları ile ilgili net bir bulgu bulunmamaktadır. Bu faktörlerin sayıları, beyin kimyasını, hormonlarını ve yaşam deneyimlerini içermektedir.

Kadınlar gibi, depresyonda olan erkekler keyifsiz hissedebilirler, oldukça yorgun hissedebilirler, uyumakta zorluk çekebilirler ve daha önceden zevk aldıkları aktivitelerden zevk alamayabilmektedirler. Ancak erkeklerde işaret veya belirti olabilecek diğer davranışlar (ancak tanınmayan) şunlardır :

 • Sporda veya işte çok fazla zaman harcamak gibi hayalperest davranışlar
 • Alkol veya madde istismarı
 • Kontrol etme, şiddet veya küfürlü davranışlar
 • Sinirlilik veya anlamsız sinir
 • Riskli davranışlar, korkusuz araç kullanımı gibi

Bu davranışların diğer ruhsal sağlık konuları ile ilgili işaretler olabileceğinden, kesin bir tanı ve uygun bir tedavi için profesyonel bir yardım gerekebilmektedir.

Erkeklerde depresyon genellikle tanı konmadan gitmektedir

Depresyon olan erkekler genellikle birkaç nedenden dolayı tanı konamazlar. Bunlar şunlardır :

 • Depresyon tanımlama da başarısızlık. Üzgün veya duygusal olarak hissetmeniz kesinlikle depresyonun ana belirtisi olarak düşünülebilinmektedir. Ancak erkeklerin çoğu için bu birincil depresyon belirtisi değildir. Örneğin, baş ağrıları, sindirim problemleri, yorgunluk, sinirlilik veya kronik ağrılar bazen depresyonu gösterebilmektedir. Dolayısıyla izole edilmiş olarak hissetmek ve ilişkiler veya hisler ile ilgili dikkat dağılmasını önlemektedir.
 • İşaretlerin ve belirtilerin önemini azaltma. Semptomlar sizi ne kadar etkilediğini bilemezsiniz, veya depresyonda olduğunuzu kendinize veya başka birine itiraf etmezsiniz. Fakat sağlıksız davranışlar ile depresyonu reddetmek, baskılamak veya maskelemek depresyonu bitirmez.
 • Depresyon belirtilerini tartışmak için isteksizlik. Bir erkek olarak, duygularınızı bırakın sağlık kuruluşlarını, ailenizle veya arkadaşlarınızla konuları açmak biraz zor gelebilir, Çoğu erkekte olduğu gibi, kendi kendinizi kontrol etmek vurgulayıcıdır. Depresyon ile ilgili duygularınızı ve hislerinizi onları bastırmak yerine açıklamak erkekçe gelmeyebilir.
 • Ruhsal sağlık tedavisine direnç göstermek. Depresyonunuz olduğunu düşünüyorsanız, tanıdan kaçınabilirsiniz veya tedaviyi geri çevirebilirsiniz. Yardım almaktan kaçınabilirsiniz bunun nedeni depresyonun izlerinin kariyerinize zarar verebileceğini veya ailenizin veya arkadaşlarınızın size duyduğu saygıyı kaybedeceğinize inanmış olmanızıdır.

Erkeklerde depresyon ve intihar

Kadınlar intihara erkeklerden daha çok kalkışmalarına rağmen, erkeklerin intihar etmesi daha muhtemeldir. Bundan dolayı erkeklerde :

 • Silah gibi daha ölümcül yöntemleri kullanırlar
 • İntihar düşüncelerini çok daha çabuk eyleme dönüştürürler
 • İntihar hakkında konuşmak gibi çok az uyarı belirtisi gösterirler

İntihar düşünceleriniz varsa

Kendinize zarar vereceğinizi düşünüyorsanız veya intihar etmeyi düşünüyorsanız, şu anda yardım isteyin :

 • 911 i veya yerel acil servis numaralarını hemen arayın.
 • Bir intihar acil hattını arayın - Amerika da, Ulusal İntihar Önleme Yaşam Hattı 800-273-TALK u arayarak (800-273-8255) eğitimli bir danışman ile görüşün.

İntihara meyilliyseniz, fakat kendinize hemen zarar vermeyi düşünmüyorsanız, yardım isteyin.

 • Yakın bir arkadaşınıza veya sevdiğiniz bir kişiye ulaşın - duygularınız hakkında konuşmak oldukça zor olabilmektedir.
 • Bir bakana, ruhani bir lidere veya inanç topluluğundan birisi ile iletişime geçin.
 • Bir intihar kriz merkezi hattını arayın.
 • Doktorunuz, diğer sağlık ekipleri veya ruhsal sağlık uzmanı ile bir görüşme ayarlayın.

Gerektiği zaman yardım alın

Yardım istemek erkekler için zor olabilmektedir. Fakat tedavi olmadan, depresyon kendi kendine düzelmez ve aksine dahada kötüye gidebilmektedir. Tedavi edilmeyen depresyonlar kendinizi ve size yakın insanları daha acınası bir duruma sokabilmektedir. Hayatınızın her durumunda problemlere neden olabilmetkedir, bunların arasında sağlık, kariyer, ilişkiler ve kişisel güvenlikte bulunmaktadır.

Depresyon, çok ciddi olmasına rağmen, genellikle ilaçlarla ve psikolojik danışma (psikoterapi) veya ikisyle birlikte tedavi edilmekteidr. Siz veya yakınınızda olan bir kişi depresyonda olduğunuzu düşünüyorsa, doktorunuz ile veya psikoloğunuz ile iletişime geçin. Gereken olan yardımı alabilmeniz için tavsiye isteminiz veya soru sormanız için cesaretiniz olsun.

Erkeklerde depresyon ve başa çıkma yolları

Bu sağlıklı başa çıkma becerilerini uygulama depresyonlarının semptomlarını inkar veya reddetmek veya alkol veya diğer ilaçlar ile duyguların körelmesini denemekten daha fazla çaba gerektirmektedir. Bir doktor veya bir psikiyatrist ile tedavi sağlıklı başa çıkma yollarını öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Bunlar şunlardır :

 • Hedefler. Gerçekçi hedefler koyun ve görevleri ön planda tutun.
 • Destek. Ailenizden, eşinizden veya arkadaşlarınızdan duygusal destek alın.
 • Aktiviteler. Zevk aldığınız aktivitelere yer verin, örneğin top oyunları, balığa çıkmak ve bir hobi.
 • Kararlar. Depresyon semptomlarınız düzelene kadar önemli kararlar vermeyi erteleyin, iş değiştirme gibi.

Depresyon için birçok etkili tedavi yöntemleri mevcuttur. Dolayısıyla erkeklerde olan depresyon ile kendi kendinize başa çıkmaya çalışmayın - sonuçları yıkıcı olabilir.

Sağlıkveyaşam

14 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.